Geri Kazanım Katılım Payı Yonetmeliği Yayınlandi

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yap veya üye ol.

dozsoy3

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
Merhaba ,
31.12.2019 salı yayımlanan yönetmeliği incelerken

bizler piyasaya sürenler olarak birşeyin değişmediğini düşünüyorum

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Bence bu sene oyle olmayacak gibi ve beyanı bekletmek en mantıklısı ilk olarak ikisindende para alabilirler. Hem geri kazanım katılım payı adı altında hem de belgelendirme ücreti kapsamında.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@dozsoy3 Aslında değişen bir şey var, önce "GERİ KAZANIM KATILIM PAYINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" bekliyorduk piyasaya sürenler olarak şimdi ise "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecekm esasları" bekliyoruz. ama haklısınız beklemek konusunda ben de birşeyin değişmediğini düşünüyorum
@Maunvan evet ikisinin de önünü açmışlar ve ucu nu açık bırakmışlar gibi algıladım bende

KS
serhanmaden

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Piyasaya sürenler 1 ödüyorsa 12 ödeyecek bence baya büyük bir değişiklik ve her yıl bir önceki yılı ödüyordu şimdi peşin peşin her ay ödeme yapacak.. mali açıdan ve bildirim yöntemleri açısından baya bir değişiklik içeriyor.

SuatOzturk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Pınar Entegre Et ve Un Sanayi AŞ
Serhan Bey merhaba,

(12) Bu Yönetmelik kapsamında yer alıp geri kazanım katılım payına tabi olan ürünlerden ambalajlı olarak piyasaya sürülenlerin birincil (satış) ambalajları için beyan yapılır ancak bu ambalajlar için geri kazanım katılım payı tahsil edilmez. Bu ürünlerin birincil ambalajları haricindeki diğer ambalajları için geri kazanım katılım payı tahsil edilir.

bu maddeden dolayı çok yüksek miktarlar çıkmayacak gibi duruyor. Yanlış yorumluyor olabiliriz.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
o maddeyi ben de okudum ancak belirsizlikler çok fazla o nedenle en kötüyü düşünmek gerekir.. yarın firmanız hani böyle değildi derse sıkıntı olur.usul esasları beklemek ve görmek gerekir.

ateş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARÇED MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK MAD. İNŞ. GIDA TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ
Yönetmelik maalesef çok yetersiz! Kafa karışıklığından başka bir şey ifade etmiyor. Yıl sonuna acelece yetiştirilmiş gibi duruyor.
Piyasaya sürülen ambalajları kimin toplayacağı kimin belgelendireceği ifade edilmediği gibi parayı yatıran yapılmış sayılacak gibi bir işlem gözüküyor maalesef.

Amaç para toplamaksa bunun yerine ambalaj üreticisinden direkt parayı alsalar daha rahat olurdu o da piyasaya süren firmalara eklerdi böylelikle çözülmüş olurdu hemde herkesi kayıt altına almış olurdun..

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Mavi egem geri dönüşüm
yönetmelik içeriğini dosya olarak atabilirmisiniz buraya rica etsem.

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Azizler Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
@Mahmut çakır Yukarıda paylaşımın başında 31 Aralık 2019 SALI yazısı üzerinde ilgili resmi gazete ilanının linki bulunmakta.
Mesaj otomatik birleştirildi:

simgebade

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
danışmanlık
merhabalar 2019 yılında piyasaya sürülen ürünlerin beyanlarını şuan hangi sistem üzerinden uygulayacağız çevre görevlisi yapar diyor fakat kanundaki gibi uygulama nasıl yapılacak

ateş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İlerleyen günlerde netleşir. Şu an için 2019 u ambalaj bilgi sistemi üzerinden yaparız gibi geliyor. 2020 sonrasında her ay mı yoksa her yıl mı yapılacağı netleştikten sonra Geri Kazanım Katılım Payı Bildirim Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Melike Kayaa

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
snc
Adsız.png
Mesaj otomatik birleştirildi:

ambalaj bilgi sisteminde bu duyuru yayımlanmış, 2019 yılını yine ambalaj bilgi sistemine yapacağız sanırım.

Kaan Kayral

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İnovatif Tmgd Çevre Danışmanlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
herkese merhaba,
bu geri kazanım katkı payını " işletmenin üretmiş olduğu ürün içinde ödemesi gereken ödeme" olarak mı anlamalıyız ? :D
Yönetmelikte "Bu Yönetmelik yurt içinde piyasaya arz edilen, 2872 sayılı Kanuna ek-1 sayılı listede yer alan ürünleri kapsar. " şeklinde.

KS
serhanmaden

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Bu madde 5 12. Bend ile ilgili olarak bu gekap listesinde gecen urunlerin ambalajlarini kastediyormuş mesela pilin kutusu gibi.. yani satis ambalajlari gekap odeyecek

SuatOzturk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Pınar Entegre Et ve Un Sanayi AŞ
biraz daha açabilir misiniz?

Önceki cevapları görüntüle…

Cem_B

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
Serhan Bey, bu maddede satış ambalajlarından geri kazanım katılım payı ödenmeyecek diyor fakat, örneğin kola kutusu da bir satış ambalajıdır. Ama ek-1 listesinde ücretlendirilme yapılmıştır. kola için ayrı bir ücretlendirme de yok. O kısmı tam anlayamadım. İçecek ambalajları satış ambalajı olsa dahi ödemek zorunda mı oluyoruz ?

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dün konu yönetmelik ile alakalı olarak bakanlık ile görüşüldü. Yönetmelik için bir talimanatname tarzından yapılması gerekenleri açıkıca belirten bir klavuz cıkacağı bilgisi verildi.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Maunvan teşekkürler bilgi ve paylaşımınız için, acaba bu klavuzun yayınlanması için bir zaman belirtildi mi (:

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
sorulan soruya bekleyin di :)

ilk.ayy

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
istanbul
yönetmeliğin ekine ulaşabildiniz mi, ben bulamadım.

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@ilk.ayy Çevre kanununda paylaşılan Ek-1'den bahsedilmektedir.

Ekli dosyalar

Aytaç Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atauni
bakın burası çok önemli

Ekli dosyalar

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@Aytaç Emre o zaman piyasaya dün mal süren firma, geri kazanım katılım payı ödeme yükümlülüğü de dün başladı ama daha bu süreci nasıl uygulayacağımızın net bilgisi yok.
@Maunvan 'ın bahsettiği klavuzu bekleyeceğiz, yorumlaya bildiğim kadarıyla

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Merhabalar,
ÇEVKO'dan böyle bir özet mail atıldı yardımı olur diye sizinle de paylaşıyorum

Ekli dosyalar

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Şu an beyanlar için bekleme de mi kalacağız? 😓

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@yeniçevreci YK lar üzerinden geçmiş yükümlülüklerini getirenler bence avantajlı(fiyat listesi üzerinden yorumum)
Ama eski yükümlükler ile ilgili dikkat ederseniz hiç kimse konuşmuyor hatta bahsi dahi geçmiyor.
ama bana kalırsa onlarla ilgili bir af falan çıkarsa ortalık karışır.
çıkmazsa da yeni fiyat listesinden yaptırılmaya çalışılır ise yine ortalık karışır.
Bu konu çıkmaz bir sokak aslında herkesin de söylediği gibi bekleyip göreceğiz :D

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Bu dosyadan sonra kafam iyice çorba oldu :D Usuller yayımlanana kadar iptalim.

ateş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Söyledikleri üzere yönetmeliğin uygulanması ile ilgili bir şey çıkaracaklardır. Bu haliyle birbiriyle çok çelişiyor. Özellikle satış ambalajından geri kazanım katılım payı almamaları, bende hem ambalaj beyanının belgelendirmesinden hem de GEKAP'yan pay alınması ihtimalini doğurdu, umarım o kadar da değildir :)
En iyisi Şubat'ın sonuna kadar beklemekte fayda var;)

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
@ateş "Bekleyen derviş muradını göremeden ölmüş" olmasında (:
Şimdilik yapacağımız üç şey;
Beklemek
Beklemek
Beklemek
Çünkü her çıkan yönetmelik, genelge ve tebliğde bir sonraki adımı bekliyoruz.

ateş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
''Çünkü her çıkan yönetmelik, genelge ve tebliğde bir sonraki adımı bekliyoruz.''👏👏
Kesinlikle katılıyorum kafa karışıklığı devam ediyor bekleyecez :)

KS
serhanmaden

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.serhanmaden.com.tr
Firma
AGED
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik yayımlandı
02 Ocak 2020
Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10.12.2018 tarih ve 30621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Çevre Kanunu’na eklenen geri kazanım katılım payı başlıklı Ek Madde 11’de “Yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya süren/ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilir…” hükmü yer almaktadır.
Anılan hüküm gereğince Bakanlığımızca hazırlanan Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik 31/12/2019 tarihli ve 30995 (4. Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmelikte Kanunun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden (plastik poşet, lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, ilaç, elektrikli ve elektronik eşya ile içecek ambalajı dâhil tüm ambalajlar) poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirlenmesi ve bu payların beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesine yönelik esaslar belirlenmiştir.
Ambalaj atıkları ile bazı özel atık grubunda yer alan atıkların yönetiminde bu atıklara esas ürünleri üreten/piyasaya süren işletmelerin Çevre Mevzuatı uyarınca “Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu” ilkesi kapsamında finansal sorumlulukları 2005 yılından beri mevcuttur. Bu işletmelerce piyasaya sürülen ambalajlar ve diğer ürünler için (piller, aküler, elektrikli ve elektronik eşyalar, madeni yağlar vb.) atık yönetimi maliyetlerine katılım payları ödenmektedir. Bu katılım paylarının toplanması ve kullanımı 2020 yılına kadar yukarıda anılan ürünleri üreten/piyasaya süren işletmelerce oluşturulan birlik/kuruluşlarca gerçekleştirilmiştir.
2005 yılından beri yürürlükte olan bu uygulamada; piyasaya süren işletmelerce doğrudan veya temsilcileri aracılığı ile yapılan katılım payı uygulamaları, Çevre Kanunu Değişikliği ile Bakanlığımız uhdesinde yürütülecek “geri kazanım katılım payı” uygulaması olarak değiştirilmiştir.
Bu doğrultuda; 10.12.2018 tarihinde Çevre Kanununda yapılan değişiklik ile yürürlüğe girecek olan geri kazanım katılım payı tahsili uygulaması yeni bir uygulama olmayıp, vatandaşlara doğrudan bir mali yük getirmeyecektir. 2005 yılından beri var olan bu ücretlerin artık Bakanlığımız koordinasyonunda toplanarak kullanılmasını sağlayacak bir uygulama değişikliğidir.
Hali hazırda %13 olan geri kazanım oranının 2023 yılında % 35 ‘e çıkarılması öncelikli hedefimizdir. Geri kazanım payı uygulaması, çevrenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımızca başlatılan Sıfır Atık Projesinin tüm ülke sathında yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin temininde önemli katkı sağlayacaktır.
Yönetmelik'e ulaşmak için
.

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Ayrıca en önemli konudan bahsetmeyi unuttum,
Eski den bildirim yapıldığında ihracatı fazla fazla giren firma sahipleri ve danışman firmadaki arkadaşlar artık böyle birşey de mümkün olmayacak
artık yurt içine sürdüğünüz miktarlar mahsuplaşma yöntemi ile birlikte kontrol edilecek.
tabiki her zaman bir kaçma yöntemi de var sistemden
Madde 12 2. ve 3. fıkra
iade işlemleri üzerinden geri kazanım katılım payı tahsil edilebilir deniyor.
aklınızda bulunsun belki işe yarar :D

Kenan Atalar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
,ÇEVRE TMGD İSG
piyasaya süren yükümlülüğü olan bir firma artık çevko vb firmalar ile çalışmayıp
ücreti bakanlığamı yatıracak

Bursa_Çevre_İSG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
muhendislik
Geri kazanım katılım payı madeni yağ firmalarıda fiyatlara yansıtmaya başladı 0,50 kr / kg gıbı

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Merhabalar,
Ekte firmama konu ile ilgili atılan dokümanı iletiyorum belki bir faydası olur. :)

Ekli dosyalar

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Yanlış mı anlıyorum bilmiyorum ama bu beyanı yaparken firmanın muhasebecisi ile eş güdümlü gitmek gerekiyor? Önceden biz kendimiz gerekli yerleri doldurur onaylama işleminin yapardık şimdi bu sürece muhasebeci de dahil olacak