• CMNet Online Söyleşiler #1 - Artemis Arıtım insan kaynakları müdürü Sayın Hakan Maden ile Kariyer Basamakları ile başlıyoruz.
    Tarih: 16 Temmuz 2020 Perşembe
    Saat: 20.30

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Aklıma tkaılan bir soru var , şimdi bu ambalajları atıkambalaj takip edip ödemeyi de gekap yapılacak demi ?

Aytaç Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atauni
Ne için sorduğunuzu tam olarak anlamadım fakat 2019 yılı için atıkambalaj yapıp, yetkilendirilmiş kuruluşlar ile anlaşacaksınız. 1.1.2020 tarihinden itibaren ise GEKAP ile devam edeceksiniz

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Atık ambalaj sistemi 2020 itibariyle son mu bundan sonra gekap devam ediceğiz ? 2021 sonra 2031 kadar devam edicek dendi ?

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
Arkadaşlar merhaba. Sanayi tipi fan ve vantilatör üreten bir firmam mevcut. Ürünlerin streçle sarılarak veya ahşap kasalarla gönderimi sağlanıyor. Streçlerin ve kasaları bir firmadan satın alıyorlarmış. Gekap la ilgili muhasebeleri de beyan yapılcak demiş. SAdece ambalaj beyanını mı yapmalıyım? Nasıl bir süreç yönetmeliyim sizlere danışmak istedim.

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
Arkadaşlar merhaba. Sanayi tipi fan ve vantilatör üreten bir firmam mevcut. Ürünlerin streçle sarılarak veya ahşap kasalarla gönderimi sağlanıyor. Streçlerin ve kasaları bir firmadan satın alıyorlarmış. Gekap la ilgili muhasebeleri de beyan yapılcak demiş. SAdece ambalaj beyanını mı yapmalıyım? Nasıl bir süreç yönetmeliyim sizlere danışmak istedim.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba ,

Sanayi tipi fan ve Vantilatör derken aşağıdaki tanıma uyuyorsa ürününüz GEKAP ödemesini gerçekleştirmiyorsunuz. Ancak ambalajları için GEKAP beyannamesi ve ödemesi yapmanız gerekiyor.

1584602369779.png

Ancak yukarıdak tanıma uygun değilse elektrik ve elektronik alet olarak değerlendirip ürününüzün Gekap beyanname ve ödemesini , 2.cil ve nakliye ambalajlarınında gekap beyanı ve ödemesini yapmanız gerekmektedir.

Önceki cevapları görüntüle…

Volkan Bayındır.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AKINAL SENTETİK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Herkese Merhabalar iyi çalışmalar.
Tekstil firmalarında kumaşlar ve iplikler için kullanılan masuraların birincil ambalaj olarak sayılması konusunda çok fazla itiraz var.
Masuraları Gekap kapsamında bildirip bildirmeyeceğimiz konusunda şirketteki tüm ilgililer ikiye ayrılmış durumda avukatlar bile dahil oldu ciddi şekilde mahkemeye başvuracaklar :)
Neden ikiye ayrıldık ; Örneğin dondurmanın ahşap çubuğu birincil ambalaj sayılmış, çünkü çubuk olmadan satışı yapılamaz denilmiş. Aynı şey masuralar içinde geçerli masura olmazsa bizim kumaşları makineye takamazlar ve işlem yapamazlar. Ben Çevreci olduğum için masuraları bildirmemiz gerektiğini söyledim.
Sizlerin düşüncesini de öğrenmek istemiştim veya benim Gekap ile ilgili gözden kaçırdığım şeylerde olmuş olabilir bu konuda

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Merhaba ,

PAGEV tarafından düzenlenen eğitimde özellikle bu konu belirtildi. Mahkemeye başvurabilirler doğal hakları ancak dondurma çubuğunun spesifik bir ambalaj olduğunu belirttiler. Dolayısıyla üzülerek söylüyorum ki masuraları bildirecekler :) Daha sonra mahkeme sürecine gidebilirler.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş
@Hüseyin Can Ceylan buna pek kayılmıyorum neden diyeceksiniz. Çünkü o küçük iplikte o olmadan sarılamaz??‍♂

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
@Murat Çelebi sarılmaz haklısınız ama gekap da endüstriyel boyuttaki elektrikli aletlerden gekap payı nasıl almıyolarsa ürün bazında belki endüstriyel boyutta olan masuralar varsa onlar içinde gekap muafiyeti düşünülebilir

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Şöyle bir durum var bu çeltik (Pirinç Hammeddesi Kabuklu) Kabuğundan ayrıldıktan sonra , kabuk ,kavuz tabiri ile tavuk çiftliklerine altlık olarka gönderiliyor .

Daha önce bu şekil kullanılmıyormuş ve devlet bunun için özel yok etme prosedürü v.s istiyormuş (devlet = çevre ve şehircilik şimdi anladım :D ) nedeni doğada yok olması çok uzun zaman alıyor ve zarar verebilir v.s diye anımsıyorum ...

Şimdi tavuk çiftliklerinealtlık olarka gönderilip orda tavuk atığıyla harman oldugu için , tarla gübre veya bio enerji tesis yakıt olarak kullanılıyor bu şekilde bu aşılmış ,

Asıl sorum : Bu kavuz fabrikalardan çiftliklere gönderilirken dökme ve hafif oldugu için çuvallanarak gönderiliyor, hem haci olarka hemde birim aalana daha çok sıgdırmak için..

Bu ürünü çiftliklere gönderirken kullanılan markasız çuvallar Gekap Dahil mi ve çoğu çiftliklerden tekrar geri toplanıyor %50 olsa çoğu firma bunu geri kazanabiliyor.,bu durum nasıl yapmak gerekli gekap iade v.s yeri var mı ? Şimdide teşekkürler :D

ademirci76

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kimya
Merhaba Arkadaşlar,
GEKAP beyannamesi genel tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 2020 yılı beyan dönemlerinde ve diğer bir kaç maddede değişikliğe gidilmiştir. İlgili resmi gazete linki aşağıdadır.
Bilgilerinize...

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

Son düzenleme:

tugceturan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dönüşüm İSG&Çevre
(Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi) Beyan Dönemi 6 Ay Olarak Yeniden Belirlenmiştir;

ülkü pak geniş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Eren Kağıt A.Ş.
teşekkürler, 2019 beyanlarının son beyan günü hala 30 Mart değil mi? bir değişilik var mı?

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aras Kargo
bu ertelemeye ilişkin ; beyanlar yine ayın son günü yapılacak sadece ödeme haziran sonu toplu mu yapılacak ?

zavalli

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küçükakça Gıda
Hayır Beyanlar Toplu olarak yapıcalacak ? 6. ay sonunda ilk 6 ay 12. ay sonunda son 6 ay ! Toplu şekilde ay ay girilip , ödemesi toplam olarka yapılıcak .
Benim anladıgım bu 6 süreçte firmalar hem sistem öğrenicek hem hazırlık ypaıcak ortada belirsiz bir çok konu var bu sürede gerekli yerlere danışıp bilgi alınması ve hatasız bir şekilde halledilmesi için ek süre tanındı , sebebi yeterli alt yapı ve bilgisizlik ....

Günümüzde bırkaın gekap atık ambalaj bildiriminden bir haber firmalar var :D neyi nasıl ypaıcagı konusunda tereddütde kararsız firmalar var :D

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
O kadar linç muhabbeti üzerine şu konuyu hortlatmak istemezdim ama küçücük bir sorum olacaktı :D
akü üreticisi-ana bayi-bayi Bunlardan hangisi gekap beyanı ve/veya ödemesinde sorumlu oluyor acaba?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Güzel oldu karantina da Gekap'ı özlemişim :D

Akü üreticisi (kendi adı veya ticari markası ile ) GEKAP ödemelidir.
GEKAP ödenmiş olan ürüne tekrardan gekap ödemesi yapılmıyor.
Dolayısıyla üretici sorumlu olacaktır.

1588938554948.png

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
@Pnr Evet üretici ödemek zorunda , Aslında üretici kendi adına üretiyorsa ödemek zorunda.

Bayiye siz sorumlusunuz diyemez dayanağı bulunmuyor.

Örnekle açıklayayım.

Ben a firmasının akülerini satan bir bayiyim. Dolayısıyla A firmasının akülerinin Gekapabını a firması öder.
Bir başka firma A firmasının akülerini üretiyorsa yine A öder.
Dolayısıyla bayi gekaptan sorumlu değil.

Nergiz Saygın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba,
Elektronik eşya üretimi yapan bir firmayız. Ancak üretimimizi X firması üzerinde yapıp, ürünlerin satışı marka adımız olan Y firması üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda gekap beyannameleri hangi firma ünvanı üzerinden yapılmalı?

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Piyasaya süren Y firmasıdır. GEKAP'ı Y firması öder. X firması tedarikçidir, fasondur. Eğer ürünlerin üzerinde X ve Y firmasının logosu birlikte yer alırsa aralarında yapılacak anlaşamaya göre X firmasının karşılamasını isteyebilir aksi taktirde Y firması piyasaya sürendir.

Nergiz Saygın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Ancak benim bahsettiğim aynı firma sadece fatura üzerinde markada kullanılan ünvan yazıyor. Tedarikçi fason ilişkisi olmuyor bu aslında muhasebe ile alakalı bir durum anladığım kadarıyla.

Murat TÜYLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Ozaman muhasebe de tek olacağı için zaten siz ödeyeceksiniz.
Siz hangi kalemler olacak onları belirleyin. Mali müşavire söyleyin o halleder.

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aras Kargo
selamlar,
biraz saçma olacak ama haziran sonu vermemiz gereken beyanı eçbs'den biz mi veriyoruz yoksa vergi dairesinden muhasebe mi ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Merhaba ,

Haziran Sonu değil Temmuz sonuna kadar ilk 6 Aylık periyodun beyanı ve ödemesi yapılacak.
Ayrıca beyanı muhasebe uzmanı ya da yetkilisi ekte ilettiğim kılavuzdaki programdan yapacak.

Ekli dosyalar

Melike Kayaa

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
0.0
merhaba,

bende konuyla ilgili birşey sormak istiyorum. Beyanları ay ay olarak ayrı ayrı mı beyan edeceğiz yoksa 6 ayın verileri toplam olarak mı beyan edilecek?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
@Melike Kayaa Merhaba ,

Çok emin olmamakla beraber aşağıda paylaştığım linke binaen total beyan yapılacğını düşünüyorum.

Sizlerde okursanız sanırım aynı fikirde olacağız.

Emrah Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AAT
yakın zamanda buralar yine karışacak :D

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK

Gökhan Kutlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGT Atık Geri Toplama San. Tic. Ltd. Şti.
arkadaşlar GEKAP ilk beyanın son tarihi 30 Haziran mı 31 Temmuz mu ?

Gökhan Kutlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGT Atık Geri Toplama San. Tic. Ltd. Şti.
ecbs de güncelleme var galiba yine sisteme girmiyor

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
yaklaşık 1 saattir böyle..

Pnr

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
ACİLLLLLLL 🤪
Ben şimdi sadece rastgele tel hesabı yapıp muhasebeye miktar belirteceğim. Bir belge, bir kıstas, bir delil olmadan, hurdacı usulü hayali bir hesap yapacağım, ödeyeceğiz ve konu kapanacak öyle mi🤦‍♀️

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Cevap veriyorum; evet. :D Ama neye göre hesap yapıyorsan bir yerde tut da, İl Müdürlüğü gelip sorduğunda "ahan da buna göre hesab ettim valla" diyebilesin.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş
@Pnr ooooo DAHA İYİ kendim çalıp kendim oynarım :D sen bence dediğimi yap öyle yaptım her balyanın telini başka türlü ayarlayamazsın :D
gelen adam bir tartın görelim bile dese sonuç 0'dan sonra 2 basamak değişir onuda dert ederse siz bizim presi gördünüz mü de :D

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar, fason üretim yapan bir firmada üretilen ürünlerin 1. ambalajlarının GEKAP sorumluluğu piyasaya süren marka sahibine aittir, ancak 2. ambalaj olarak kullanılan koli ya da kutunun ve nakliyesinde kullanılan ahşap paletlerin, streçlerin vs GEKAP sorumluluğu kime aittir? Fason üretimi yapan firmaya mı, yoksa komple her şey piyasaya sürene mi aittir?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Koli ve kutu üzerinde herhangi bir marka yok ise 1. ambalajlar harici fason firma piyasaya sürme işlemini yapıyorsa fason firma ödemelidir.
Tabi ki bunu ticari anlaşma ile iki firma arasında pay da edilebilir.
Ancak üsul ve esaslara bağlı olarak üzerinde ticari marka barındıran ( tek bir üreticinin ) ürünlerin ambalajları biliyorsunuz ki marka sahibine ait.

Örnek :

Siz bir makarna üreticisisiniz ve X firmasına makarna üretiyorsunuz. Bu durumda X firmasının markası olan ambalajları x firması öder.
Ancak x firmasına iletirken kullandığınız ambalajları siz ödersiniz.

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@Fatih Koçak Fatih Bey, fason üretim yapıyoruz, müşterilerin kendilerine ait markalı ürünlerinin dolumunu yapıyoruz (ambalajlıyoruz) koliliyoruz ve paletleyip streçleyerek nakliye ediyoruz. Bazı ürünlerde 2. ambalaj olarak kutu kullanılıyor, bazılarında kullanılmıyor. Ama hiçbirinin üzerinde bizim markamız olan bir ambalaj kullanılmıyor. Bazen ürünler direk satış noktasına nakliye ediliyor, bazen müşterinin deposuna nakliye ediliyor. Bu durumda bizim beyan etmemiz gereken ambalaj oluyor mu? Nakliye ambalajı olarak kullanılan palet ve streçlerle ilgili detaylı bir açıklama göremedim yönetmelikte ve kılavuzda.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
@Beril Çataltepe

Eğitim de ve Usül esaslardaki örnekleri baz alırsak , GEKAP konusunda sizin ambalajlarınızı üretimini yaptığınız firma tedarik ediyorsa GEKAP kısmından fason üretimini yaptığınız firma sorumlu olacaktır.
Ancak benim görüşüm nakliye için kullandığınız streç ve paletler sizin sorumluluğunuzda.
Bunu dediğim gibi müşterinizle de görüşerek sonuçlandırabilirsiniz. Çünkü siz (streç ve paletler i dahil etmeden söylüyorum ) üretimini yaptığınız firmaya aynı zamanda ambalajda tedarik ediyor gibi görünüyorsunuz.
Özetle ambalajlar için nakliye kısmı ambalajlarının sizlerin geri kalan ise üretimini yaptığınız firmanın. Ancak böyle durumlar için usül ve esaslarda açık bir madde olmadığı için örneklerden yola çıkarak yorum yapılabilir ya da görüş alınarak durum netleştirilebilir.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kağıt-Karton Ambalaj
Merhaba Beril :)
Biz Piyasaya Süren hesaplamasını şu şekilde yapıyoruz yıl içerisinde alımını yaptığımız toplam strech,koli,poşet,shrink malzemelerini topluyoruz ,geçen yıldan devreden miktarı da ekliyoruz ve bu toplamdan mevcut depoda olan miktarı çıkartıp toplam o yıl piyasaya sürdüğümüz miktarın beyanını yapıyoruz.
Fason firma olarak üretim veya nakliye yapsanız dahi strechin,kolinin veya poşetin alımını siz yapmış piyasaya da siz sürmüş oluyorsunuz içindeki ambalaj ürünlerini siz piyasaya sürmüyorsunuz sadece üretiyorsunuz onlar sorumluluğunuzda değil fakat paketleme işlemi sizin sorumluluğunuzda benim görüşüm komple her şey piyasaya sürene ait bizim de fason yaptığımız işler oluyor onları ayrı olarak düşünmüyoruz diğerlerinden

Son düzenleme:

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
Firma
Herkese Merhaba ,

GEKAP ile ilgili yeni Usul ve Esaslar ve Depozito duyuruları yayınlanmıştır.

Ekli dosyalar