• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Arkadaşlar merhaba Ek-2 kapsamından yaptığımız ambalaj beyanlarını gekap kapsamında beyan ediyormuşuz bu konu hakkında desteğinizi rica ediyorum.

arkadaslar merhaba gekap oturmadı bende tekrar sorucam tekstıl sektöründeyız kumaş satarken naylona sarıyoruz arasında karton bobin var , ipliği satarken koli var gekap kapsamında nasıl bır yol ızlemelıyım naklıye ambalajı olarak mı ? ikincil ambalaj olarak mı ? değerlendirilerecek .

@Hüseyin Can Ceylan hazır konusu geçmişken size ve diğer üstadlarımıza bir şey sormak istiyorum. Konunun kafamda da tam olarak oturması için, aslında (:
eğer ek-1 listesinde yer almıyorsak, 1. cil ambalaj 2. cil ambalaj ya da nakliye ambalajı olması GEKAP ödemesi konusunda bir muafiyet getirmiyor değil mi, bu bilgi sadece bildirim için önemli

@Hüseyin Can Ceylan Merhabalar, 05.02.2020 tarihli Bursa İl Müdürlüğü yazısına istinaden güncel olan Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliğine göre muaf yazısı verilmiştir. Bu yönetmelikten muaf olarak değerlendirilmesi GEKAP için de muaf olarak düşünmek mümkün müdür?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    191.3 KB · Görüntüleme: 32
Arkadaşlar merhaba,
Emin olamadığım birkaç hususda fikirlerinize ihtiyacım var. 2019 yılı piyasaya süren beyanları yine geçen yıl ki gibi ambalaj bilgi sistemi üzerinden yapılacak ve yine yükümlü olduğumuz miktar yetkilendirilmiş kuruluşlar vasıtasyla belgelendirilecek,
2020 yılı aylık bazda e-beyanname üzerinden miktarlar girilecek hesaplanan tutar vergi dairesine yatırılacak,
2020 yılı için yk ile anlaşma yapılmıyor aylık hesaplanan tutar vergi dairesine yatırılıyor. Yani doğru mu anladım yardımcı olabilir misiniz ?
Birde daha önceki yıllarda yapılan beyanlarda tedarikçi bilgilerini giriyorduk gekap ile olmuyor sanırım.

Evet aynen öyle olacak. GEKAP'ta Tedarikçiler sorumlu değil diyor buda para ödemeyecek anlamına geliyor ama beyan verilip verilmeyeceği ile ilgili bir şey okumadım.

@bernatanis ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği farklı gekap yönetmeliği farklı berna hanım bunun için ilçevreden bir görüş alın derim mahsuru yoksa firmanız ne firması bu muafiyet nasıl oluyor biraz açar mısınız özel değilse serbest bölgede olup milyonlar ödeyen var ambalaj belgelendirmelere emsal karar olabilir diğer işletmeler için

Usul Esaslar Sayfa 7 b1 de ,

Ambalaj üreticileri ürettikleri ambalajların (boşhalleri) piyasaya arzında bunların satışı taşınması saklanması için kullandıkları ambalajlar için piyasaya süren olarak gerikazanım payından sorumludur diyor

Bir firma tampon , küçük plastik vida yapıyor bunları başkası adına yapıyor ve onlara gönderiyor. Gönderirken karton koli strech palet kullanıyor . Bu durumda o firmaların tedarikçisi evet ama diğer yandan sevketme aşamasında kullandığı ambalaj malzemelerini GEKAPta bildirecek değil mi?

Son düzenleme:
gıda ile 1. temas halinde olanlar mı? ek1 listesinde olanların birincil ambalajları gekap beyanı yapar ancak gekap ödemez. diğer ürünlerde gıda vb. ambalajların tamamı için gekap ödenir ..

@Fatih Koçak Şimdi Bakanlıktan personelle görüştüm. Yönetmelikte "hammadde" detayı var bizim kimyasallarım hammaddemiz olmuyor ama dediğimde, sonuçta ambalaj atığı meydana getiriyor mu? getiriyor. o nedenle bu ayrımı aramaz yönetmelik dedi Hepsini GEKAP'a bildireceksiniz yanıtını aldım.

@puhu gekap sistemine bildirmesi gerekiyor sonuçta ortada üretilen bir malzemenin nakliyesinde kullanılan ambalaj mevcut.
ama firmalar anlaşarak bu konu hakkında antlaşma yapılabilir.
[automerge]1582303676[/automerge]
@dyg onu yanlış mesaja yazmışım bir polietilen depo resmi vardı onun altına yazmıştım ama mesajlarım birleştirilince ve etiketleme yapmadığımdan dolayı yanlış anlaşılmış. @yeni_çevreci_mrt

Demirhan bey turmob un canli yayininda cevre hizmeti almak zorunda olan 1 tl bile beyan yapan firmalarin ve cevre hizmeti almak zorunda olmayan ancak 50000 tl uzeri beyani olan firmlarin cevre gorevlisine onaylatmasi gerektigini soyledi. O yuzden acilmistir imza kismi🤗