• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Mart 2011
Şehir
İstanbul
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.


Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Önceki cevapları görüntüle…
Merhabalar. Ön işlem tesisleri için tehlikeli atık teknik uygunluk raporu hazırlıyorum. Örnek var mı acaba elinizde. Format var bende ancak tıkandım bazı yerlerde.
 
aslında tıkanma değil birşeyler eksik diye düşünüyorum. Elinizde örnek bir teknik uygunluk var ise karşılaştırma yapabilir miyim?
 
Merhaba , akü alacağımız bir firma gekap bedelini bize yansıtmak istiyor , yansıtıp yansıtamayacağı konusunda net bir cevap bulamadım , bununla ilgili bir açıklama var mıdır ?
 
GEKAP 3. dönem beyanında hatalar yapılıyor.
Temmuz ayı birim fiyatı ile Ağustos ve Eylül aylarının birim fiyatı farklı.
Beyan yapılırken dikkat edilmesi gerekir.
 
Önceki cevapları görüntüle…
Merhabalar, yeniden kullanılabilir ambalajların depozitolu satışında gekap beyanlarını nasıl yapıyorsunuz? piyasaya sürülenler için sadece beyan yapıp önceki dönem piyasada kalanlar için ödeme mi yapılıyor? bu ödeme yapılanlar sonraki dönem toplanmış olacak bu durumda boşuna mı ödeme yapılmış oluyor? yani hiç atık oluşmuyor, firmanın tüm ambalajları döngüde aslında ama o dönem dışarda kalanlar için ödeme mi yapılacak yine de?
 
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ekrkmzMerhaba, yeniden kullanılabilir ambalajlar için depozito onay kodu aldıysanız, üçer aylık dönemlerde bunları GEKAP'ta piyasaya süren olarak beyan ediyor depozito kodunu giriyorsunuz ve ödeme çıkmıyor. Aylık olarak ayrıca depozito bildirim sisteminden piyasaya sürülen ve iade toplanan adetleri giriyorsunuz. Yıl sonunda toplayamadığınız miktar kadarını Nisan gekap döneminde ödüyorsunuz. Süreç böyle işliyor. Dahası için bakanlık ile yazışmanız daha uygun olacaktır.
 
Son düzenleme:
Önceki cevapları görüntüle…
Murat TÜYLÜYayımlanan duyurular ve rehberlere göre anladığım kadarıyla
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde yaptığımız bildirimlere göre sistemin sene sonunda bir hesaplama yapması gerekiyor ve buna göre GEKAP ödemesi yapmamız gerekiyor. fakat sistemde bu kısımda güncelleme yok. rapor hazırlarken de doldurulması gereken kısımlarda 2020 yılı yazıyor. burada da bir güncelleme gerekiyor sanırım ama siz mevcut yıla göre mi işlem yapıyorsunuz?
 
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
esradolekBu yazıya göre dediğiniz gibi
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresindeki bildirimlerinize göre, yıl sonunda toplanamayan miktarı ilk gekap döneminde ödenmesi istenmişti. 2020 yılı sonraki dönemlerde bu sistem kendisi hesaplamadı ben kendi excelimi tuttuğum için hesaplayıp firmalarıma toplanamayan miktar kadar ödeme yapmalarını istedim.
 
merhaba serbest bölgedeki firma GEKAP'tan muaf mıdır?
Gümrüklü bölge olduğu için aslında hem ambalajı alırken ithal etmiş oluyor hem de ürünü de ithal ediyor. :rolleyes:
 
Üst