Gürültü Muafiyet

eesmaca

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Tem 2012
Mesajlar
10
Tepki puanı
2
Puanları
3
Bir firma çevre izni görüşünde "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik" kapsamında Ek 1 ve Ek 2 listeleri kapsamı dışında değerlendirilmiş ise Gürültüden de muaf mıdır? Muaf ise muaf belgesi almak zorundamıdır?
 

KaanDogukan

Yönetim Grubu
Katılım
15 Mar 2010
Mesajlar
411
Tepki puanı
494
Puanları
68
Yaş
34
@eesmaca

Gürültüden muaf olması durumu için koşullar Çevresel Gürütültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği Madde 33 kapsamında da verilmiştir. Eğer tesisiniz ÇKAGİLHY kapsamı dışındaysa evet denetim geçirebilir ve gürültü ile ilgili muafiyet yazısı alması gerekebilir. Çünkü gelecekte şikayet durumu olabilir. bu konuda sorun yaşamamak için yönetmelik kapsamında başvuru yapmalı ve kesin muafiyet yazısı almanızı öneririm.
 

Tolga Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Mar 2012
Mesajlar
132
Tepki puanı
134
Puanları
43
Yaş
33
Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğine göre sizi bağlayan maddeler 8 ve 34'tür, madde 33 hükümleri başlığından da anlaşılacağı üzere Ek1 veya Ek 2'ye giren tesisler içindir. Sizin 8. ve 34. maddeye bakmanız gerekir ve tüm iki maddede de (8 ve 34) yetkili idare tarafından istenebilecek gürültü seviyesi değerlendirme raporundan bahsedilmektedir.
 

Ahmet Doğanay

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Kas 2011
Mesajlar
62
Tepki puanı
67
Puanları
18
Firma
DOKA ÇEVRE ENTEGRE ATIK YÖNETİMİ VE DANIŞMANLIK
@Tolga GÜL

Peki ÇKAGİLHY kapsamı dışında olan firmalar için yapılan ölçümlerde bir periyot var mı? Bitiş süreleri var mı? yok sa tek seferlik yapılıp, sonrasında şikayet olup idare tarafından istendiğinde, önceki rapor geçerli midir?
 

Merve Bayraktar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Eki 2009
Mesajlar
89
Tepki puanı
21
Puanları
8
@Ahmet Doğanay
Kapsam dışı olan tesislerime kapsam dışındadır diye muaf yazısı istedim ve görüş geldi.
Ayrıca Tesisin GSM ruhsatı 07/03/2008 yılından önce alındıysada muaf yazısı alınabilir.
 

KaanDogukan

Yönetim Grubu
Katılım
15 Mar 2010
Mesajlar
411
Tepki puanı
494
Puanları
68
Yaş
34
@Ahmet Doğanay
o konu bencede muallak. izne tabi değilse neden periyodik olarak ölçüm yaptırsın? ama şöylede bir durum var; il çevre bu tesis belirli aralıklarla ölçüm yaptırsın diyebilir. bunun için önce muafiyet başvurusu yapmanızı öneririm...
 

İsmet Arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Eki 2009
Mesajlar
185
Tepki puanı
42
Puanları
28
Çevre Bakanlığı resmi internet sitesi
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
adresindeki “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2’de Yer alan Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesine Tabi Olan İşletme ve Tesislerde Çevresel Gürültüye Yönelik Değerlendirme Duyurusu” ‘nun 2. Maddesi:
“Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2’sinde “ * ”işareti konulmayan “Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi” alması gereken işletmeler/tesisler/faaliyetlerden aşağıdaki koşullardan herhangi birini sağlayanlar;
a. 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar,
b. Kurulduğu tarih ve ruhsatı olup olmadığına bakılmaksızın çok hassas kullanımlardan itibaren en az 500 metre mesafede olanlar,
c. ÇGDY Yönetmeliği çerçevesinde gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletmeler/ tesisler/faaliyetler,
için “Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi” kapsamında çevresel gürültü konusunda değerlendirme yapılmayacaktır.” şeklindedir.
 

Esra Alıç

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Tem 2009
Mesajlar
115
Tepki puanı
33
Puanları
28
Arkadaşlar merhaba,
Gürültü ve atıksu muafiyeti için dilekçe örneği paylaşabilir misiniz? biraz acil de :srnsml:
 

Orkun Mumcu

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Eki 2011
Mesajlar
38
Tepki puanı
38
Puanları
18
T.C.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE


………………… İNŞ. MAD. NAK. TUR.LTD. ŞTİ.’ Tarafından ……………………..adresinde ‘……… Ruhsat Numaralı alanda ……….İşletmeciliği yapılmaktadır.İşletmemiz Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-..listesi …. maddesinde yer almakta ve Gürültü Mevzuatına tabii olduğu görülmektedir.

Resmi Gazete 04.06.2010 Tarih ve 27601 Sayılı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında Madde 33 (Ç) bendine göre işletmemizin gürültü mevzuatı yönünden muafiyetinin olduğu görülmektedir.

Söz konusu kurum görüşünüzün Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği Madde 33 (Ç) bendine göre değerlendirilip tarafımıza bildirilmesi hususunda;


Bilgilerinizi ve Gereğini Arz Ederiz.



ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE

............................................. adresinde ..........................Nak. Tur. Tic. Ltd. Şti. tarafından alt yüklenici sözleşmesi ile işletilen ‘......................... Ruhsat Numaralı alanda ................ işletmeciliği yapılmaktadır.Söz konusu ruhsat alanında işletilen ocakta proses kaynaklı atıksu oluşumu görülmediği gibi ,lavabo,tuvalet gibi kullanım alanları da bulunmadığından evsel nitelikli atıksu oluşumu da görülmemektedir.Bu bağlamda atıksu konulu çevre izni muafiyeti kapsamında uzman görüşünüzün tarafımıza verilmesi hususunda ;
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederiz.


bu gibi dilekçeler yazılabilir
 

Büşra Akkan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Ocak 2014
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
32
Firma
oksijen cevre danışmanlık
Arkadaşlar merhaba,
gürültü izninden muafiyet talebi dilekçesine eklenmesi gereken belgeler varmış bunlar nelerdir?

Konu dahilinde bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.
 

Rıfat Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Tem 2012
Mesajlar
277
Tepki puanı
88
Puanları
28
Firma
ÇİM-PET ÇEVRE İNŞAAT MADEN SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Hangi konu ile ilgili muaf olduğunuzu düşünüyorsanız onları ekleyeceksiniz. Örneğin kuruluş tarihi nedeniyle muafsanız bunu belgeleyen bir resmi yazı, Fatura vb. ekleyebilirsiniz ya da ÇKAGİLHY Eklerinde * işareti ile gösterilen bir faaliyet yapıyorsanız bunu belgelemelisiniz
 

Elmas Maden

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2013
Mesajlar
297
Tepki puanı
49
Puanları
28
Firma
-
İmar görüşü, Orman izin vs. gerekmiyor değilmi ekine eklemek için??
 

duygud

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2012
Mesajlar
39
Tepki puanı
40
Puanları
18
Yaş
31
@Didem Çelebi
hayır hayır benden öyle bişey istenmedi.. sadece ek olarak yerleşim yerlerine uzaklıklarına dikkat çekerek vaziyet planını koydum o kadar..
 

Elmas Maden

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2013
Mesajlar
297
Tepki puanı
49
Puanları
28
Firma
-
İstanbul il çevre istiyor ancak sakarya il çevrenin bu konuda tutumunu bilmiyorum
 

Merve Bayraktar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Eki 2009
Mesajlar
89
Tepki puanı
21
Puanları
8
Bazı İl Müdürlükleri uydu görüntüsü de istemeye başladılar.
 

Elmas Maden

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2013
Mesajlar
297
Tepki puanı
49
Puanları
28
Firma
-
evet onu zaten ekine ekliyorum ancak bazı yerler ise orman izinlerini istiyor (ormanlık arazide kalan sahalar için)
 
Üst