• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Havalandirma havuzunda i̇mhoff sonucu yorumlamasi

sule eren

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağu 2023
Konular
8
Mesajlar
29
Tepki puanı
4
Şehir
Antalya
Firma
atıksu arıtma tesisi
WhatsApp Image 2023-08-30 at 11.27.26.jpegWhatsApp Image 2023-08-30 at 11.27.27.jpeg bardenpho prosesine sahip olan evsel atıksu arıtma tesisinde toplam 4 havalandırma havuzu bulunup 3 ü aktif olarak devrededir. Alınan imhoff 30 dk bekledikten sonra 2 havuz 2. resimdeki gibi normal flok yapısında çıkmış olup , 1. havuz 1. resimdeki gibi çıkmıştır. Çözünmüş oksijeni tüm havuzlarda eşit sağlamış olup 1,6 mg/L altına düşmemektedir. Çamur çekimi düzenli olup mlss 6000 mg/L civarlarındadır. Havuzun böyle olma sebebi nedir nasıl yorum yapılıp neler kontrol edilmelidir ?yardımcı olabilirseniz sevinirim.​
 
evsel atıksu arıtımı yapan tesiste uzun süredir devam eden şişkin çamur problemi mevcut. Tesise dışarıdan herhangi bir kimyasal/endüstriyel atık dökümü yoktur. oksijenler 1,5-2 mg/L aralığında düzenli olarak verilmektedir. Ayrıca düzenli olarak tesisten çamur alımı gerçekleştirilmektedir. Ancak SVI hala 145, imhoff sonuçlarına göre çamur yapılarında parçalanma söz konusu değil flok yapıları düzgün çıkmaktadır. Başka şişkin çamuru
sorununu çözebilmek için neler yapabilirim ?(havuzlara asit/baz yani herhangi bir kimyasal madde eklemek dışında).Şimdiden teşekkür ederim.
 
Önceki cevapları görüntüle…
leylasahinÇöktürme havuzunda çöken çamuru geri almazsanız orada çamur yoğunluğu artacak fiziki olarak üst üste çamur bine bine sorun haline dönüşecektir. Uzun süre çamur beklediğinde parçalar halinde kopup yukarıya çıkabilir, tasarım debisinden fazla debi geldiğinde/geri devir yetmediğinde çamur çökemeyip oluk oluk savaklardan akabilir. Tasarım debisinden fazla debide su gelmiyorsa geri devire odaklanın. İmhoff'da her şey güzel ama sahada çökme problemi varsa ilk bakılacak yerlerden birisi bu yüzden geri devirdir.
 
Şişkin çamur;
- Flametli bakteriler baskın olduğunda olur bunu SVI nın yüksekliğinden anlayabiliriz.
- Düşük çamur yaşı - Bakteriler düşük çamur yaşında flok oluşturmak yerine dağınık şekilde hareket etme eğilimine girer.

Flametli bakterileriniz var SVI yüksek. Bunu düşürmek için;

Çamur yaşını kontrol edip tasarım kriterinize uygun hale getirin ve çözünmüş oksijeni kontrol edip 2-4 mg/lt arasında tutmaya çalışın, olmaz ise flametli bakteri için kimyasal kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
 
düzenli olarak çamur çekmemize rağmen (üreyeni karşılayacak şekilde) yine de imhoff değerlerini uzun süredir düşüremiyoruz bunun sebebi başka ne olabilir ? yardımcı olabilir misiniz
 
Üst