Havayla Sıyırma ile Amonyak Giderimi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,258
Tepki puanı
5,917
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Amonyak azotunun havayla sıyırma (Air Stripping) yöntemi ile giderilmesini sağlamak.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Amonyak, yüzey sularında ve atıksularda doğal olarak bulunur. Yeraltı suyunda konsantrasyonu azdır. Çünkü toprak ve kil parçaları tarafından absorplanır ve kolaylıkla serbest hale geçemez. Amonyak çoğunlukla organik azotun deaminasyonu ve ürenin hidrolizinden meydana gelir. Bazı su arıtım tesislerinde klorla reaksiyona girip amonyum klorür bileşikleri oluşturmak için kullanılır. Amonyak konsantrasyonu yüzey ve yeraltı sularında 10 gr NH3-N/L'den, atıksulardaki 30 mg/L'ye kadar değişen aralıklarda bulunabilir. Amonyak azotu suyun havalandırılmasıyla gaz fazındaki amonyağın uçurulması ile
giderilebilir. pH=7’de suda sadece amonyum iyonları mevcuttur. pH=12’de amonyak çözelti içerisinde çözünmüş gaz fazında mevcuttur. pH 7’den 12’ye yükseltildiğinde gaz fazındaki amonyak konsantrasyonu artar ve havalandırma ile giderilebilir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • HAVAYLA SIYIRMA ILE AMONYAK GIDERIMI.pdf
    207.3 KB · Görüntüleme: 886

uzun_sacc

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Nis 2015
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
31
Firma
yellowx
fatih bey merhabalar çalışmanızı okudum ve benim için yaralı oldu teşekkür ederim. Ben doğal latekste ki amonyağı almak istiyorum veya azaltmak bunun için bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı?
iyi çalışmalar
 
Üst