Hizmet Alınan Ürün Atığı Çıkışı

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Türkiye geneli şubelerimizde/transfer merkezlerinde/bölge müdürlüklerinde yazıcılarımız için dışardan hizmet alıyoruz.
Kartuşu değiştirmek, yenilemek herhangi bi sıkıntı olduğunda müdahale etmek tamamen firmaya ait.

Üreticisi tedarikçi firma olduğu için bu durumda bu yazıcılardan çıkan atık kartuşu bertaraf ettirme sorumluluğu kime ait oluyor ?
Bir diğer konu, türkiye geneli binlerce şube olduğunu düşünürsek tek tek her şubeden motat açmam mümkün değil.
Belirli lokasyonlarda kartuşları toplayarak göndermek doğru olacak mıdır ?

Teşekkürler,
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Atık oluştuğu noktada lisanslı firmaya teslim edilmelidir. Tehlikeli atığın lisanssız firma tarafından alınması ve taşınması yasaktır. Ayrıca her firma için ayrıca EÇBS açılımı gerekmektedir.

En basit örneği de restoranlardır. Sokak arası dönercilerin bile EÇBS'ye kaydı bulunur ve atık yağ buradan gönderilir.
 

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Cem bey teşekkür ederim cevap için, bu cevaba göre de atığı bizim çıkış yapmamız gerekiyor anladığım kadarıyla hizmet aldığımız firmanın sorumluluğunda değil.

h) Atık sahibi: Atık üreticisi ya da atığı zilyetliğinde veya mülkiyetinde bulunduran gerçek ve/veya tüzel kişiyi,
j) Atık üreticisi: Faaliyetleri sonucu atık oluşumuna neden olan kişi, kurum, kuruluş ve işletme ve/veya atığın bileşiminde veya yapısında bir değişikliğe neden olacak ön işlem, karıştırma veya diğer işlemleri yapan herhangi bir gerçek ve/veya tüzel kişiyi,

şu maddelere baktığımda atık üreticisi olarak anlıyorum ama emin olamadım
 
Önceki cevapları görüntüle…

Serkan Çiçekay

Kayıtlı Kullanıcı
benim bildiğim kadarı ile sözleşme yaparak çıkan tonerleri hizmet aldığınız firmanın almasını talep edebiliyorsunuz. bir kaç tane firma var bildiğim böyle çalışan.
 

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Serkan Çiçekay Paylaşabilceğiniz bir sözleşme var mı, acaba, ya da nasıl bir madde koymalı denetimlerde karşı tarafa izah etmeden bakınca anlayabilceği (:
 
Önceki cevapları görüntüle…

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
@Gürkan Güslü Zaten sıkıntı o aslında. Çünkü, öyle bir maddeyi sözleşmeye koyunca karşı firma çekiniyor ve kabul etmek istemiyor. Hani, ben nasıl bir madde olsa da sözleşmede karşı tarafın itirazını almadan, sözleşmeyi yapabilmek. Bunun için bir örnek aradım ama bulamadım.
 

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
@yeniçevreci maalesef öyle sözleşmeleri yapabilmek için bu tarz bertaraf işlemleri ile uğraşan büyük firmalardan hizmet alım yapmanız gerekir. Belki bölgesel olarak kendi servis elemanlarınız aracılığı ile hizmet alımı şeklinde bir yapı ile belirli noktalardan yeni toner alınıp eskisininde bu noktadan toplu bertarafı işlemine gidilebilir.
 

kkm

Kayıtlı Kullanıcı
tekrar dolum yapılan tonerler kullanıldıgı ıcın toner takan fırma eskı tonerı bır sonrakı taner bıtımınde tekrar kullanmak ıcın gerı almaktadır toner atık cıkmamaktadır. yazabılıyormusun. bir firmanın endüstriyel atık yönetim planında öle bişe okumuştum
 
  • Beğen
Tepkiler: Pnr
Üst