• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İçme suyu arıtma laboratuvar

Zeynep şahing

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Eki 2017
Konular
3
Mesajlar
5
Tepki puanı
1
Şehir
Sakarya
Firma
Maden işletme
İçme suyu arıtma laboratuvarda membran filtrasyon işlemi ile bakteri analizi ve sayımı nasıl yapılır ?
2) içme suyu arıtmada ozon un çalışma prensibi nedir ?
 
İçme suyunda ozon dezenfeksiyon amacıyla kullanılır. Klasik arıtma işlemlerinin tamamlamış su son tüketiciye ulaşmadan önce ozonlanır paketlenerek satışa gidebilir ya da bu bir şebeke suyu ise depoya alınır. Türkiye'de ozonlama kullanan belediyeler var fakat hepsi ozonlamadan sonra bir de klorlama yapmaktadır. Klor da bir dezenfektandır. Ozon gibi hızlı bozunmadığı için şebeke hattında oluşabilecek problemler için kullanılır. Böylelikle bu klor evlerdeki çeşmelere kadar ulaşır.

Klor ve ozon her ikisi de sağlığa zararlıdır. Bu iki dezenfektanın suda kullanılması sırasında ortaya çıkan dezenfeksiyon yan ürünleri de sağlığa zararlıdır. O yüzden dozlama kontrolünün çok iyi yapılması gerekir.
 
Üst