İçecek Ambalajlarında Depozito Sisteminin Getirilmesi

gizem heybeli

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Ağu 2016
Mesajlar
1
Tepki puanı
2
Puanları
3
Yaş
30
Konum
izmir
Firma
mensan geri dönüşüm
Merhaba arkadaşlar,
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliğinde yapılan son düzenleme ile birlikte "1/1/2022 tarihinden itibaren, tek kullanımlık satış ambalajlarıyla piyasaya sürülen insani tüketim amaçlı içecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünlerin zorunlu olarak sadece depozito yönetim sistemi kapsamında piyasaya sürülmesine yönelik değerlendirilmesi esastır. Zorunlu depozito uygulaması kapsamının belirlenmesinde; ambalajın türü ve kullanım özellikleri, piyasaya arz koşulları ve zorunlu depozito uygulamalarının altyapısı ve işletim esasları dikkate alınır." ibaresi yer alıyor.

Depozito sistemine daha önce dahil olmayan işletmeler konuyla ilgili nasıl bir aksiyon almalı? yönetmelikçe çevre ajansı web sitesinden yayınlanır deniyor ancak henüz bununla ilgili bir çalışma göremedik, belki de biz kaçırdık bilemiyorum. Konuyla ilgili desteklerinizi rica ediyorum.
 

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Ocak 2010
Mesajlar
859
Tepki puanı
362
Puanları
68
Konum
Antalya
Firma
N/A Environment
gizem heybeliDepozito uygulamasını iki farklı çerçevede ele alabilirsiniz.
Birincisi yeniden kullanılabilir ambalajlar için gönüllü depozito uygulamaları. Bununla ilgili usul ve esaslar Bakanlığın web sayfasında bulunabilir. Özetle piyasaya sürenin ambalajlarını Bakanlık onaylı bir depozito uygulama plânı kapsamında toplaması işlemidir. Gönüllüdür, piyasaya sürenin insiyatifindedir.

İkincisi şu an çalışmaları devam eden zorunlu depozito uygulaması. Sadece Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde değil Çevre Kanunu'nda da değinilmiştir. Başlangıç için 2022 öngörülüyor şu an. Henüz zorunlu depozito sistemine geçilmedi. Bakanlığın ve Ajansın duyurularını takip ederseniz uygulama hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.
 

Kübra E.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2015
Mesajlar
392
Tepki puanı
555
Puanları
98
Şehir
İstanbul
Firma
HSEQ
Yönetmelikte etiketleme; depozito ücretinin yazılması gibi hususlar var. Belki ambalaj tedarikçilerinizle görüşebilirsiniz. Bununla ilgili detaylar daha belirlenmedi o yüzden yayınlanmadı.
Depozito bedelleri belli değil ama finansal olarak hazırlanmak gerekir örneğin tamam firma bir sisteme kaydoldu bir ücret ödedi; ürün başına bir depozito bedeli ve GEKAP'taki gibi depozito katılım bedeli olacak benim anladığım kadarıyla. Bu bedeller satıştan sonra değil piyasaya sürme aşamasında olacak anladığım kadarıyla. Özellikle depozito bedellerinin planlanması, baştan verilmesi ve geri dönüş süresi çok kritik olacaktır ciddi bir finansal yük.
Bu nedenle üst düzey yöneticilere; özellikle finans, maliyet departmanlarına bilgi vermekte fayda var.
Yönetmeliği inceleyip ambalaj tedarikçisi ve üretimle de görüşmenizde fayda olabilir; umarım olmaz ama ya hatlarda ilave etiket gerekirse. Zor ve detaylı bir süreç. Üreticileri de tüketicileri de zorlayabileceğini düşünüyorum.
 

zeynep k.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
111
Tepki puanı
49
Puanları
28
Şehir
İstanbul
Firma
Y
Şöyle bi açıklama yapılmış;
Bakan Kurum, "Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz. İlk önce metal cam ve pet şişelerin, bu ürünlerin sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini almak suretiyle üretime, istihdama, geri dönüşme katkı sağlayacaklar" dedi.

Sıfır Atık Projesi'ne başladıklarında geri dönüşüm oranının yüzde 13,4 olduğunu ve şu an yüzde 22,4'e yükseldiğini dile getiren Kurum, "Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 arasında yeni istihdam yaratıyor ve bu anlayışla tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi'ni yaygınlaştıracağız ve depozito uygulamasına da 2022 ocak ayı ile başlayıp haziran ayında da fiilen uygulamaya geçmiş olacağız" ifadelerini kullandı.
 

Evin Ersoy

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Şub 2016
Mesajlar
103
Tepki puanı
29
Puanları
28
Yaş
31
Konum
Batman
Firma
Alfa GRUP Çevre Danışmanlık
Merhabalar, Meyvesuyu imalatı yapan bir firmam için depozito bilgi sistemine giriş yapıcam. Satışını yaptığımız tüm ürünleri girmemiz mi gerekiyor?(kompozit-cam-pet..) yoksa sadece depozito uygulamasına uygun olanları mı?(cam gibi mi) sistemde tüm ambalaj için isimlendirme mevcut ama emin olamadım.
 

duygu G.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Ara 2011
Mesajlar
184
Tepki puanı
112
Puanları
43
Yaş
37
Şehir
İstanbul
Firma
.
Merhaba;
Zorunlu depozito yönetim sisteminde ambalaj atığı toplama ayırma, ambalaj atığı geri kazanım tesisi ve gübre tesislerinin ne şekilde yer alacağı konusunda bilgisi olan var mı arkadaşlar?
 

tayfun aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Nis 2013
Mesajlar
66
Tepki puanı
162
Puanları
33
Konum
SAKARYA
Firma
A.Ş
26/6/2021 tarihli ve 31523 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca Ajansımız tarafından, zorunlu depozito yönetim sistemi uygulamalarına ilişkin usul ve esaslar düzenlenerek yayımlanmıştır.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

ozlemmakya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Nis 2020
Mesajlar
66
Tepki puanı
19
Puanları
8
Şehir
İzmir
Firma
Bam

MAHSUNCAKİR

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Nis 2022
Mesajlar
5
Tepki puanı
2
Puanları
3
Şehir
Samsun
Firma
danışmanlık
Depozito yönetim sistemine kayıt işlemleri DEPOZİTO BİLGİ SİSTEMİ üzerinden FİRMA adı altında kayıt yapılarak süreç başlatılır. söz konusu süreç tüketim amaclı piyasaya arz edilen ürünlerin ambalajlarını kapsamakla beraber, bu ambalajların 2021 yılı piyasaya arz edilen ambalaj ürünlerin ağırlığı, hacim ölçüleri ve piyasaya arz edilen toplam miktarı vb. sistem üzerinden girilerek kayıt işlemleri tamamlanarak onaya gönderlecek.
1- onaya gönderilen başvuru, onaylandıktan sonra tarafınıza kayıtlı e posta adresinize bilgi verilir.
2-gelen mail sonrasında DEPOZİTO BİLGİ SİSTEMİNİ ilgili firma adına kullanmaya başlayabilirsniz. (depozito yönetim sistemine dahil olunması halinde ilgili ambalaj atıkları için GEKAP ödemeleri kapanacak)

* Depozito yönetim sistemi için şuan da yatırılarak teminat miktarı, toplama şekli, mansuplaşma hali veya diğer toplama ve geri kazanım işlemleri için herhangi bir planlama yapılamamış olmasından dolayı sadece TÜRKİYE geneli oluşacak potansiyel hesaplanmaktadır.
 
Üst