İçecek Ambalajlarında Depozito Sisteminin Getirilmesi

gizem heybeli

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Ağu 2016
Mesajlar
1
Tepki puanı
2
Puanları
3
Yaş
29
Konum
izmir
Firma
mensan geri dönüşüm
Merhaba arkadaşlar,
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliğinde yapılan son düzenleme ile birlikte "1/1/2022 tarihinden itibaren, tek kullanımlık satış ambalajlarıyla piyasaya sürülen insani tüketim amaçlı içecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünlerin zorunlu olarak sadece depozito yönetim sistemi kapsamında piyasaya sürülmesine yönelik değerlendirilmesi esastır. Zorunlu depozito uygulaması kapsamının belirlenmesinde; ambalajın türü ve kullanım özellikleri, piyasaya arz koşulları ve zorunlu depozito uygulamalarının altyapısı ve işletim esasları dikkate alınır." ibaresi yer alıyor.

Depozito sistemine daha önce dahil olmayan işletmeler konuyla ilgili nasıl bir aksiyon almalı? yönetmelikçe çevre ajansı web sitesinden yayınlanır deniyor ancak henüz bununla ilgili bir çalışma göremedik, belki de biz kaçırdık bilemiyorum. Konuyla ilgili desteklerinizi rica ediyorum.
 

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
Kısıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Ocak 2010
Mesajlar
859
Tepki puanı
362
Puanları
68
Konum
Antalya
Firma
N/A Environment
gizem heybeliDepozito uygulamasını iki farklı çerçevede ele alabilirsiniz.
Birincisi yeniden kullanılabilir ambalajlar için gönüllü depozito uygulamaları. Bununla ilgili usul ve esaslar Bakanlığın web sayfasında bulunabilir. Özetle piyasaya sürenin ambalajlarını Bakanlık onaylı bir depozito uygulama plânı kapsamında toplaması işlemidir. Gönüllüdür, piyasaya sürenin insiyatifindedir.

İkincisi şu an çalışmaları devam eden zorunlu depozito uygulaması. Sadece Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde değil Çevre Kanunu'nda da değinilmiştir. Başlangıç için 2022 öngörülüyor şu an. Henüz zorunlu depozito sistemine geçilmedi. Bakanlığın ve Ajansın duyurularını takip ederseniz uygulama hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.
 

Kübra E.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2015
Mesajlar
391
Tepki puanı
552
Puanları
98
Şehir
İstanbul
Firma
HSEQ
Yönetmelikte etiketleme; depozito ücretinin yazılması gibi hususlar var. Belki ambalaj tedarikçilerinizle görüşebilirsiniz. Bununla ilgili detaylar daha belirlenmedi o yüzden yayınlanmadı.
Depozito bedelleri belli değil ama finansal olarak hazırlanmak gerekir örneğin tamam firma bir sisteme kaydoldu bir ücret ödedi; ürün başına bir depozito bedeli ve GEKAP'taki gibi depozito katılım bedeli olacak benim anladığım kadarıyla. Bu bedeller satıştan sonra değil piyasaya sürme aşamasında olacak anladığım kadarıyla. Özellikle depozito bedellerinin planlanması, baştan verilmesi ve geri dönüş süresi çok kritik olacaktır ciddi bir finansal yük.
Bu nedenle üst düzey yöneticilere; özellikle finans, maliyet departmanlarına bilgi vermekte fayda var.
Yönetmeliği inceleyip ambalaj tedarikçisi ve üretimle de görüşmenizde fayda olabilir; umarım olmaz ama ya hatlarda ilave etiket gerekirse. Zor ve detaylı bir süreç. Üreticileri de tüketicileri de zorlayabileceğini düşünüyorum.
 

zeynep k.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
110
Tepki puanı
46
Puanları
28
Şehir
İstanbul
Firma
Y
Şöyle bi açıklama yapılmış;
Bakan Kurum, "Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz. İlk önce metal cam ve pet şişelerin, bu ürünlerin sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini almak suretiyle üretime, istihdama, geri dönüşme katkı sağlayacaklar" dedi.

Sıfır Atık Projesi'ne başladıklarında geri dönüşüm oranının yüzde 13,4 olduğunu ve şu an yüzde 22,4'e yükseldiğini dile getiren Kurum, "Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 arasında yeni istihdam yaratıyor ve bu anlayışla tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi'ni yaygınlaştıracağız ve depozito uygulamasına da 2022 ocak ayı ile başlayıp haziran ayında da fiilen uygulamaya geçmiş olacağız" ifadelerini kullandı.
 

Evin Ersoy

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Şub 2016
Mesajlar
101
Tepki puanı
29
Puanları
28
Yaş
30
Konum
Batman
Firma
Alfa GRUP Çevre Danışmanlık
Merhabalar, Meyvesuyu imalatı yapan bir firmam için depozito bilgi sistemine giriş yapıcam. Satışını yaptığımız tüm ürünleri girmemiz mi gerekiyor?(kompozit-cam-pet..) yoksa sadece depozito uygulamasına uygun olanları mı?(cam gibi mi) sistemde tüm ambalaj için isimlendirme mevcut ama emin olamadım.
 
Üst