• Forumda takma ad (nickname) kullanımı 1 Mart 2021 itibariyle yasak olacaktır. Lütfen mühendis meslektaşlarınızın sizlere rahat hitap edebileceği bir isim seçiniz. Kullanıcı adınızı BU BAĞLANTIYA tıklayarak değiştirebilirsiniz. ÖRNEĞİN;Ahmet Kara │ Ahmet K. │A. Kara

İleri Arıtma Üniteleri Tasarımı

burcins

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Arkadaşlar,
İleri arıtma üniteleri olan Kum Filtresi, Aktif Karbon Filtresi, Su Yumuşatma, Kartuş Filtre, Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon, UV Lamba, vs. nin tasarlama hesaplamalarını referanslarıyla birlikte nereden bulabilirim? Bu sistemler bilgisayar programlarıyla hesaplanıyor fakat bana programı değil de hesaplamaları dediğim gibi açıklama ve referanslarıyla gerekli. Örneğin; kum filtresi ..... debisi için nasıl hesaplanır, çapı, yüksekliği, kum, çakıl, antrasit miktarları neye göre hesaplanır, geri yıkama suyu debisi, hızı neye göre hesaplanır??
Elinde olan arkadaşlar varsa bilgi verirlerse çok memnun olurum.
Teşekkür ederim
 

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Burçin Hanım tüm bunları içeren yerli bir kaynak bulmanız çok zor.. Yabancı kaynaklardan ve internet üzerinden kısıtlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon hesaplamalarını elle yapmak neredeyse imkansız belirli hesaplamalarını yaparbilirsiniz ama hiç de akıllıca değil o kadar çok parametre varki ve formulasyonlar bir süre sonra içinden çıkılmaz derecede oluyor.. Örneğin RO da bir Fouling and Scaling hesaplamalarının sadece formülüne bakmanızı tavsiye ederim :) ardışık toplam ve faktoriyel işaretlerini burada yazamadığımdan gösteremiyorum. Ayrıca bu hesaplamalar kullandığınız membran türüne ve tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir..

Kum filtresi, Aktif karbon ve yumuşatma hesapları kolaydır. Genelliklede program falan kullanılmaz. Kum filtresi ve Aktif karbonda önemli olan geçiş hızıdır. Buda Hidroliğin temel formulü Q=VxA dan hesaplanır. Filtreler için 10 nun üstüne çıkmaman önerilir. Aktif karbon için sudaki alınacak kirlilik önemlidir, Klor mu, organik mi vs.. ama ortalama olarak 5 gpm/sq. ft yi geçmezsen iyi edersin..

Örnek bi dosya ekledim bi göz at istersen ama sorduğun sorulara bakılırsa daha yolun çok başındasın :) Ama hiç moralin bozulmasın, zira gözünde büyüttüğünden çok daha kolay hepsi..

İYİ ÇALIŞMALAR
 

Ekli dosyalar

  • ActivatedCarbonFiltration.pdf
    19.3 KB · Görüntüleme: 272

Ceyhun Tekir

Kayıtlı Kullanıcı
buçin hanım sizin ihtiyacınız olan hesaplar gerçekten de içinden çıkılacak hesaplar değil ama hesaplanmış kalıplar vardır bazı büyük firmaların ürün katologlarında bulabilirsiniz...hemen hemen her debiye uygun cihaz ve kapasiteleri hesaplanmış bi şekilde. Kolaya kaçmak gibi oluyor ama inanın çok zor hesaplar:(
 
KS
B

burcins

Kayıtlı Kullanıcı
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
Gözüm korkmadı Murat Bey, ben bahsettiğiniz formullerle hesaplardım bütün sistemi ama gerek yok :) bütün bu hesaplamaları onca program duruken elle hesaplamak zaman kaybı olur diye düşünüyorum. Bana gereken aslında kaynak, referans..
 

İrem Reis

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar;

Ultrafiltrasyon ve reverse osmos için hesaplamaların yapılacağı bilgisayar programları nelerdir ve bu programları nasıl kullanabilirim?