Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İleri Arıtma Üniteleri Tasarımı

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında burcins tarafından paylaşıldı.

 1. burcins

  burcins CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  İleri arıtma üniteleri olan Kum Filtresi, Aktif Karbon Filtresi, Su Yumuşatma, Kartuş Filtre, Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon, UV Lamba, vs. nin tasarlama hesaplamalarını referanslarıyla birlikte nereden bulabilirim? Bu sistemler bilgisayar programlarıyla hesaplanıyor fakat bana programı değil de hesaplamaları dediğim gibi açıklama ve referanslarıyla gerekli. Örneğin; kum filtresi ..... debisi için nasıl hesaplanır, çapı, yüksekliği, kum, çakıl, antrasit miktarları neye göre hesaplanır, geri yıkama suyu debisi, hızı neye göre hesaplanır??
  Elinde olan arkadaşlar varsa bilgi verirlerse çok memnun olurum.
  Teşekkür ederim
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Burçin Hanım tüm bunları içeren yerli bir kaynak bulmanız çok zor.. Yabancı kaynaklardan ve internet üzerinden kısıtlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ters Osmoz, Nanofiltrasyon, Ultrafiltrasyon hesaplamalarını elle yapmak neredeyse imkansız belirli hesaplamalarını yaparbilirsiniz ama hiç de akıllıca değil o kadar çok parametre varki ve formulasyonlar bir süre sonra içinden çıkılmaz derecede oluyor.. Örneğin RO da bir Fouling and Scaling hesaplamalarının sadece formülüne bakmanızı tavsiye ederim :) ardışık toplam ve faktoriyel işaretlerini burada yazamadığımdan gösteremiyorum. Ayrıca bu hesaplamalar kullandığınız membran türüne ve tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir..

  Kum filtresi, Aktif karbon ve yumuşatma hesapları kolaydır. Genelliklede program falan kullanılmaz. Kum filtresi ve Aktif karbonda önemli olan geçiş hızıdır. Buda Hidroliğin temel formulü Q=VxA dan hesaplanır. Filtreler için 10 nun üstüne çıkmaman önerilir. Aktif karbon için sudaki alınacak kirlilik önemlidir, Klor mu, organik mi vs.. ama ortalama olarak 5 gpm/sq. ft yi geçmezsen iyi edersin..

  Örnek bi dosya ekledim bi göz at istersen ama sorduğun sorulara bakılırsa daha yolun çok başındasın :) Ama hiç moralin bozulmasın, zira gözünde büyüttüğünden çok daha kolay hepsi..

  İYİ ÇALIŞMALAR
   

  Ekli Dosyalar:

  Mk1453 bunu beğendi.
 4. Ceyhun Tekir

  Ceyhun Tekir CMNet Üyesi

  buçin hanım sizin ihtiyacınız olan hesaplar gerçekten de içinden çıkılacak hesaplar değil ama hesaplanmış kalıplar vardır bazı büyük firmaların ürün katologlarında bulabilirsiniz...hemen hemen her debiye uygun cihaz ve kapasiteleri hesaplanmış bi şekilde. Kolaya kaçmak gibi oluyor ama inanın çok zor hesaplar:(
   
 5. burcins

  burcins CMNet Üyesi

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
  Gözüm korkmadı Murat Bey, ben bahsettiğiniz formullerle hesaplardım bütün sistemi ama gerek yok :) bütün bu hesaplamaları onca program duruken elle hesaplamak zaman kaybı olur diye düşünüyorum. Bana gereken aslında kaynak, referans..
   
 6. Mk1453

  Mk1453 CMNet Üyesi


  Umarım işinize yarar...
   

  Ekli Dosyalar:

  Selma Akdoğan bunu beğendi.
 7. İrem Reis

  İrem Reis CMNet Üyesi

  Merhabalar;

  Ultrafiltrasyon ve reverse osmos için hesaplamaların yapılacağı bilgisayar programları nelerdir ve bu programları nasıl kullanabilirim?
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  @Murat Erdem
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...