İmalat Sanayi Su, Atıksu ve Atık İstatistikleri, 2018

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
İmalat Sanayi Su, Atıksu ve Atık İstatistikleri, 2018

İmalat sanayi işyerleri tarafından 2,9 milyar m3 su çekildi

İmalat Sanayi Su, Atıksu ve Atık İstatistikleri kapsamında, yerel birimlerinde 50 ve üzeri çalışanı olan imalat sanayi işyerine uygulanan anket sonuçlarına göre, 2018 yılında işyerleri tarafından 2,9 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun %71,2'si denizden, %15,5'i kaynak ve kuyudan, %4,8'si organize sanayi bölgesi (OSB) şebekesinden, %3,6'sı barajdan, %1,5'i şehir şebekesinden, %1,4'ü akarsudan ve %2'si diğer su kaynaklarından temin edildi. Çekilen suyun %76'sı soğutma suyu olarak kullanıldı.

İmalat sanayi işyerleri tarafından 2,4 milyar m3 atıksu deşarj edildi

İşyerleri tarafından 2018 yılında toplam 2,4 milyar m3 atıksu deşarj edildi. Deşarj edilen atıksuyun %80,8'inin soğutma suyu olduğu tespit edildi. Toplam atıksuyun %81,3'ü denize, %6,8'i akarsuya, %6,8'i OSB kanalizasyonuna, %2,6'sı şehir kanalizasyonuna, %2,5'i ise diğer alıcı ortamlara deşarj edildi.

Soğutma suyu hariç deşarj edilen atıksuyun %54,6'sı arıtıldı

Alıcı ortamlara deşarj edilen 2 milyar m3 soğutma suyunun %1,1'i arıtılırken, soğutma suyu haricinde deşarj edilen 466 milyon m3atıksuyun ise %54,6'sı arıtıldı.

İmalat sanayi işyerlerinde 22,9 milyon ton atık oluştu

İmalat sanayi işyerlerinde 2018 yılında 3,7 milyon tonu tehlikeli olmak üzere toplam 22,9 milyon ton atık oluştu. Toplam atığın %57,3'ü satıldı veya lisanslı atık bertaraf ve geri kazanım firmalarına gönderildi, %21'i düzenli depolama tesislerinde depolandı, %9,2'si tesis bünyesinde geri kazanıldı, %5,5'i işyeri sahasında depolandı, %4,5'i belediye veya OSB yönetimleri tarafından toplandı, %2'si beraber yakma (ko-insinerasyon) ya da yakma tesislerinde yakıldı, %0,5'i ise diğer yöntemlerle bertaraf edildi.

Sektörlere göre değerlendirildiğinde toplam atığın %71,2'sini, çekilen suyun %80,4'ünü ve deşarj edilen atıksuyun %83,2'sini ana metal ve kimyasal ürünleri üreten sektörlerin oluşturduğu tespit edildi.

Konuya ilgili
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
ulaşabilirsiniz.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bu istatistikler nasıl oluşuyor onu da söyleyelim; her firmaya ait kullanıcı adı ve şifre var. Yıl başından Mart ayına kadar sürekli işletmeciyi arayıp "doldurun artık bu verileri" diyorlar. Kendi ilgilendiğim firmaların tamamını ben dolduruyorum, 2 yıl önceki verilerle farklılık varsa sebebini sorgulamak için arıyorlar. Güvenilirliği sorgulanır maalesef. Birçok meslektaşımızın anlayacağı üzere saptırılan veriler çok.
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Bu haliyle bile değerler korkunç bence. Esas rakamları gördüğümüzde yok ediciliğimizi bir kaç level daha yukarıda olduğunu ispatlamış olacağız
 

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
bu tip tablolarda en sinir olduğum değer bir soğutma suyu iki kullanılan kuyu suyu... Ey insaff diyorum başkada birşey demiyorum.
 
Üst