İski memur alımı iptal mi oldu?

krrsz

Daimi üye
Kayıt
8 Mayıs 2012
Başlık
7
Mesaj
49
Tepki
21
Arkadaşlar Ekrem İmamoğlunun yayınladığı genelgeye göre İBB bünyesine eleman alınması durdurulmuş. İski 461 memur alımının iptal olduğuna dair haberler var. Bilgisi olan var mı?
 

Emre Pezük

Aktif üye
Kayıt
8 Mart 2011
Başlık
3
Mesaj
22
Tepki
15
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2014—15
İSKİ mülakat sonuçları açıklanmış. Alım listesi yayınlamış. @Semih Cömert kardeşimi tebrik ederim. Listedeki iki arkadaşımı da ayrıyetten tebrik ederim.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 

Süleyman Doğan

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2014
Başlık
4
Mesaj
156
Tepki
228
Şehir
Gaziantep
*Önemli


"çaylak bir arkadaşımızın isteği doğrultusunda bu başlığı oluşturuyorum. istanbul seçimleri öncesinde belediye teşekkülü olan iski'de memur alımları gerçekleştiriliyor. işe alımlar, kpss ile birlikte mülakat sonuçlarına göre yapılıyor. ancak kpss sıralamasında en üstte yer alan adayların neredeyse hiçbiri işe alınmıyor. mülakatlarda sorulan sorular ikamet edilen ilçe'nin ak parti ilçe başkanından yasin börü'nün kim olduğuna kadar çeşitlilik gösteriyor. işe alınan adaylardaki soyadı benzerlikleri de dikkat çekici. işe alınan adayların gösterildiği sıralamalar da particilik iddialarını doğrulayabilir nitelikte olduğu kanısındayım.

detaylıca anlatmak gerekirse:

istanbul büyükşehir belediyesine bağlı iski (istanbul su ve kanalizasyon idaresi) aralık 2018 de 58 branşta toplamda 461 personel alımıyla ilgili bir ilan açıyor. bu kadrolar için kpss taban puanı 70 olarak belirleniyor. kontenjanın beş katı adaya 07.01.2019 ile 08.02.2019 tarihleri arasında mülakat yapılıyor. mülakat esnasında adaylara form verilip formun alt kısmında adaylardan referans isteniyor. adayların birçoğunun referans kısmına iktidar milletvekili, belediye başkanı, teşkilat başkanı yazdığı diğer adaylar tarafından da görünüyor.

akabinde aylarca açıklanmayan mülakat sonucu 17.05.2019 tarihinde açıklanıyor. açıkçası 31 mart seçimlerinde ak parti'nin istanbul büyükşehir belediyesini kaybetmesinin bunda etkili olduğunu düşünüyorum. kazananların açıklandığı listede türkiye 1.si ve 2.sinin bile mülakatı başarısız sayılıyor. buna mukabil kpss listesinde genel olarak en geridekiler başarılı sayılıyor.liste dışından atananların oranı %81.başarısız sayılanların neye göre başarısız sayıldığına ve kaç puan aldıklarına dair herhangi bir ipucu yok.ayrıca kazananların açıklandığı listede yedek liste de yok.

mülakatlar kurallara uygun yapılmamış. ayrica adaylara esit sayida sorular sorulmamış. zarf sistemi yapilmamış (herkese esit sayida esit ayarda sorular sorulmasi icin uygulanan bir yöntem) mulakat esnasinda herhangi bir kayit cihazi yokmuş. mülakatlarda sorulan başlıca sorular:

1. tügva'yı duydunuz mu?

2. geldiğiniz şehirdeki belediye başkanı kim? orada ak parti'nin oy oranı nedir?

3. sizce en etkili siyasi lider kimdir?

4. başörtüsü hakkında ne düşünüyorsunuz?

5. takip ettiğiiniz yazarlar kimler?

6. en son okuduğunuz kitaplar hangileri?

7. sübhaneke cenaze namazında nasıl okunur?

8. kıyam nedir?

9. ensar vakfını biliyor musunuz?

10. suriyeliler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

11. izzetbegoviç kimdir?

12. hangi yurtlarda kaldınız? hangi dershanelere gittiniz?

13. hicret nedir?

14. karikatür okur musunuz?

15. diriliş nesli size ne ifade ediyor?

16. takip ettiğiniz gazete, köşe yazarı haber sitesi nelerdir?

17. mona roza şiiri

18. ensar vakfı başkanı kimdir?

19. hicri ve miladi takvim arasındaki fark nedir?

20. ölçülü demokrasinin zıddı nedir?

21. stk'lar hakkında ne düşünüyorsunuz? hangilerini biliyorsunuz?

22. fethullah erbaş'ı tanıyor musunuz? osman nuri gülaçar van'da akp'den aday olursa kazanır mı?

23. hangi şairimiz sendikal faaliyetlerde bulunmuştur?

24. necip fazıl'ın çile kitabı?

25. arap baharı?

26. rabia işaretinin anlamı?

27. padişahların hobileri

28. sabah namazı kaç rekattır?

29. ibb gençlik meclisi başkanı kimdir?

30. çankırı dernek başkanı kimdir?

31. müstehapın dinen anlamı nedir?

32. süleyman hilmi tunahan kimdir?

33. tilavet secdesi nedir?

34. sehiv secdesi nedir?

35. yasin börü'yü tanıyor musunuz?

36. yasin börü ve iski arasındaki ilişki?

37. kadem derneğini biliyor musunuz?

38. geldiğiniz ilin akp belediye başkan adayı kimdir?

mülakat sonuçları epey şaşırtıcı. bir kaç örnek vermek gerekirse bilgisayar mühendisliği için kpss sıralamalarına göre kabul edilen adaylar
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


dosyaların tam haline indirerek bakmak mümkün.

kpss sıralamaları ve kabul edilen adaylar iski'nin internet sitesinde
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


burada da kadroya alınanların başarı sıralamaları kolayca
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


buradan da görülebileceği gibi listelerdeki durum çok açık. listedeki soyadı benzerlikleri de kuşku uyandırıcı. açıklanan sonuca göre kadroya alınanlar arasında:

8 adet yılmaz

7 adet öztürk

5 adet özdemir

5 adet çelik

5 adet kaya

3 adet akpınar

3 adet karataş

2 adet cömert

2 adet bozkurt

2 adet boz

2 adet boztepe

2 adet uzun soyadları göze çarpıyor. tabii bunun tesadüf olabileceğini de akılda tutmak lazım.

listeden örnekler vermek gerekirse:

kimya mühendisliğinden 96 kpss puanlı türkiye genelinde ve iski mülakat listesinde 1. olan aday eleniyor.

yerel yönetimler için 30 kişilik kadro için 150 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 89 kpss puanlı aday eleniyor. 149. sıradaki aday ise 70 kpss puanı ile atanıyor.

çevre mühendisliğinde 7 kişilik kadro için 35 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 94 kpss puanlı aday eleniyor. 28. sıradaki aday ise 86 kpss puanı ile atanıyor.

elektrik mühendisliğinde 9 kişilik kadro için 45 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 94 kpss puanlı aday eleniyor. 44. sıradaki aday ise 84 kpss puanı ile atanıyor.

insan kaynakları için 10 kişilik kadro için 50 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 88 kpss puanlı aday eleniyor. 47. sıradaki aday ise 70 kpss puanı ile atanıyor.

makina teknikerliği için 10 kişilik kadro için 50 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 86 kpss puanlı aday eleniyor. 50. sıradaki aday ise 75 kpss puanı ile atanıyor.

inşaat teknisyenliği için 6 kişilik kadro için 30 kişi mülakata giriyor. mülakat listesinde 1. sıradaki 85 kpss puanlı aday eleniyor. 30. sıradaki aday ise 70 kpss puanı ile atanıyor.

iddialar çok vahim! özellikle seçim arifesinde böyle bir kadrolaşma çabası ülkemizde liyakatin sözlüklerde kaldığını gösteriyor.

edit: imla

edit 2: mülakata giren başka bir arkadaşımızdan yeni sorular da geldi
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


- hamdi yazır kimdir

- veysel eroğlu’nu tanıyor musunuz

- yazar arkadaşımızın adını hatırlayamadığı iki şair daha "Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.-Alıntı-

Arkadaşlar bu bilginin doğru olma olasılığı var mı? Başvuru yapan arkadaşların fikirleri nedir? Mülakata çağrılan arkadaşlar teyit ederlerse seviniriz...
 

Okan Türe

Daimi üye
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
388
Tepki
560
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
Doğru olma ihtimali yüksek. Eminim bu forumda da bu şekilde atanan birileri vardır. Varsa okusun yazdığımı aldığınız her kuruş haramdır. Bu dünyada işiniz iş ama ahirette hesabınız çetin olacak gençler ;) Yaslayın sırtınızı bakalım partili dayılarınıza. Sadece İSKİ değil İGDAŞ, İETT gibi kurumlarda da farklı mı sizce?
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
5
Mesaj
413
Tepki
554
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Atanan 7 mühendisten biri üniversiteden yakın bir sınıf arkadaşım. Atandığını geçen gün öğrendim, mülakatta neler sorduklarını soracağım. Ama yukarıda yazılanların olabilitesi maalesef ki çok yüksek. Bu tarz soruları devletin neredeyse her kurumunda yapılan mülakatlarda soruyorlar.
 

Esra G.Ö.

Daimi üye
Kayıt
2 Ağustos 2017
Başlık
5
Mesaj
123
Tepki
101
Şehir
izmir
Mezuniyet
2011—12
Hala devletin bir kurumuna atanacağını düşünen var mı? Mezun olduğum sene alınacak olan kadroyu görünce KPSS ye bile girmedim.
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
5
Mesaj
413
Tepki
554
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
+1. Etrafımda yandaş veya yüksek mevkili hiçkimse olmadığı için KPSS veya devlet kurumu mülakatlarına girmeyi aklımdan bile geçirmedim. :D
 

Süleyman Doğan

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2014
Başlık
4
Mesaj
156
Tepki
228
Şehir
Gaziantep
Ben de devlet memuru olmayı hiç istemedim kendime ihanet ederim diye düşündüm çünkü hep gözümde devlet memurluğu düşük profil olmuştur. Ömrüm boyunca iyi bir insan olarak(umarım) dünyaya ihanet edeceğim...
 

Yunus Emre Kapkara

Daimi üye
Kayıt
11 Haziran 2014
Başlık
1
Mesaj
39
Tepki
47
Şehir
Denizli
Ben 7.sıradan atanan kişiyim İSKİ'ye. Her tarafta görüyorum bu yazıları yorumları. İnsanlarımız gerçekden herşeye çok çabuk inanıyor ve gram araştırma yapmıyor. 1 kişi çamur at izi kalsın mantığı ile yalan veyahut abartı bilgi paylaşıyor ve herkes buna inanmaya başlıyor. Gerçekden çok yazık. Aslında tenezzül edip yazmazdım bile ama bu saçmalığı bu forumdada görünce dayanamadım gerçekden. Kaynağı belirlimi bu bilgilerin? Kaynak şu: İSKİ mülakatına giren kişiler. Kim o kişiler? Bütün mülakatlara girip elenip , elendiği tüm kurumlara bu çamuru atma gereksinimi duyan kişiler.
Hatırlarmısınız bilmem . TİSKİ alımındada daha sonuçlar bile açıklanmadan bu forumdada dahil bir arkadaş müdürn adam kayırma yaptıgını ve trabzonluları alacağı haberini yaymıştı sosyal medyadada yaydı bu haberi. Müdür lekeledi. Sonuçlar açıklandı kurum KPSS puan sıralamasına göre alım yaptı herkeze tam puan verdi. Kısacası demem o ki , Ağzı olan konusuyor ne yazıkki ve herkeze çamr atıyor.

Kendim İSKİ mülakatıyla ilgili bilgi paylaşayım. Doğrudan sorulan soruları aktaracagım.
6-7 civarı soru soruldu. Bunların 1-2 si hariç hepsi mesleki sorulardı..
Hangi arıtıma ilgi duyuyorsunuz ( İçme suyumu , Atık su mu)
Atıksu arıtımını seçtikden sonra gelen soru: Evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi ile ilgili mantık sorusu.
2.soru = Çamur yaşı ile ilgili soru
3.soru = Reaktör nedir , Temel işlemler dersi ile ilgili soru
4.soru = Kyoto Protokolü ile ilgili soru
1 yada 2 soru daha vardı mesleki olarak tam hatırlayamıyorum.

Genel Kültür soruları:
Atatürk'ün ilke ve inklaplarını say.
Şimdi Söyleyeceğim şey cumhuriyetcilik halkcılık laiklik bu 3 unden hangi 2sini ilgilendirir. ( Söylediği şey şu Seçimlerin yapılması hangi 2sinie girer)
TİKA ' nın açılımı nedir?

Sorularda anormallik varmı?

Şunuda eklemek isterim. Başvuru formunun altında referans kısmı vardı evet . Bu olmaması gereken kısımdı. Bana göre kurumun komple mulakat aşamasında yaptıgı tek hata burasıdır. Onun dısında hakkı ile atanan herkesi tebrik ederim. Benim referansım yok inccelemeside yapılabilir. Kurumu 89.6 puan ile kazandım.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Başlık
825
Mesaj
3.651
Tepki
4.059
Şehir
Tayland
Mezuniyet
2006—07
Tebrik ederim öncelikle. Açıklama içinde teşekkürler. Maalesef haksız atamalar sürekli ülke gündeminde ve olağanlaşmış durumda. Bu nedenle birçok kişi tepkisini gösteriyor. Üzerinize alınmayın serzenişi. Atanan herkes hakkımda girdim diyebiliyorsa helâli hoş olsun.
 

Yağız Özgören

Daimi üye
Kayıt
2 Mart 2016
Başlık
4
Mesaj
70
Tepki
124
Şehir
Tekirdağ
Mezuniyet
2014—15
Öncelikle tebrikler yeni işiniz de başarılar dilerim. Mülakatlarda karşılaşılan durumlarda herkesin kulaktan dolma bilgisi var ama birinci ağızdan bunları duymak iyi oldu. Yolunuz açık olsun.
 

Süleyman Doğan

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2014
Başlık
4
Mesaj
156
Tepki
228
Şehir
Gaziantep
Olur öyle bazen. Sinirlendiğinizi tahmin ediyorum onun etkisiyle de yanlışlıklar olmuş olabilir. 🤗
Sizin için temennim, umarım haktan hukuktan ayrılmazsınız, ihtiyacımız olan dürüst memur/mühendis profilinden sapmazsınız. Yolunuz doğruluk üzerine olsun, yolunuz açık olsun. 😇
 
Son düzenleme:

mrtblgn

Daimi üye
Kayıt
14 Nisan 2011
Başlık
5
Mesaj
36
Tepki
15
.
 
Son düzenleme:

Okan Türe

Daimi üye
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
388
Tepki
560
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
Hayırdır bedduamız neden bu kadar gücünüze gitti. Biz torpille atananlara tepki gösteriyoruz. Bakın açık bir şekilde söylemişsiniz milletvekili araya soktuğunu. Farkındaysanız ihtimal üzerine konuştuk. Kaldı ki bu tarz saçma sorular bugüne kadarki bir çok mülakatta sorulmuştur. Sözlü mülakat olayı tamamen saçmalıktır bana göre. Çevre görevlisi olayı ne ise bu mülakatlarda o benim gözümde. Bedduam hâlâ geçerlidir. Milletin hakkını gasp edenleredir.
 

Süleyman Doğan

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2014
Başlık
4
Mesaj
156
Tepki
228
Şehir
Gaziantep
Arkadaşlar lütfen itidalli olalım birbirimizi kırmanın manası yok. Biliyoruz insanların hassas noktalarına saldıran kışkırtmak için yalan dolan uyduran kötü niyetli insanlar var. Sağduyulu olalım kimseyi kırıp dökmeyelim. Haksız kazananlar için hepimizin tavrı belli niyeti belli kurunun yanında yaşları da yakmayalım. Söylenen beddua yerini bulur burada kimseyi karalayamayız kimin nasıl yerleştiğini bilemeyiz. Ben iddianın sahiplerine soruyu yöneltmiştim ama bir şeyi galiba akıl edemedim 😔 zaten torpille yerleşen adam çıkıp itiraf etmez. Sadece mülakatlarda sorular nasıl bu kadar kötü olabilir karşılaşan varsa bizi aydınlatsın istemiştim. Yorumlarımızı biraz daha usturuplu yapalım.
 

Çevre2731

Daimi üye
Kayıt
11 Eylül 2018
Başlık
5
Mesaj
67
Tepki
56
Şehir
Gaziantep
@Yunus Emre Kapkara arkadaşım seni tebrik ediyorum Ve hakkınla girdiğine de inanıyorum, fakat yanlış bildiğin bir konu var TİSKİ ile ilgili burada ve diğer mecralarda ben ve bir kaç arkadaş mücadele verdik hatta bazı milletvekillerine ulaştık, ortada çamur atma lekeleme falan yok hepsi gerçek mülakata ben de gittim ve TİSKİ genel müdürü aynen senin de bahsettiğin gibi cümleler kurdu ve biz bunun üzerine gittik ve çok şükür ki kpss sıralaması ile alındı bunu diğer bölümden mülakata giden arkadaşlara teğit ettirebilirsin..
 

Yunus Emre Kapkara

Daimi üye
Kayıt
11 Haziran 2014
Başlık
1
Mesaj
39
Tepki
47
Şehir
Denizli
Benim başvurum kabul edilmedi posta geç ulaştığı için. Orada değildim. Endişe duymakda haklısınız o sözler söylenmemeliydi belki ancak yinede ortada herhangi bir kesinlik olmadan bunu yaymak bence yanlış.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim
 

Çevre2731

Daimi üye
Kayıt
11 Eylül 2018
Başlık
5
Mesaj
67
Tepki
56
Şehir
Gaziantep
Hocam hala kesinlik olmadan yaymak yanlış diyorsunuz okuduğunuzu idrak edemiyor musunuz iş işten geçtikten sonra mı peşinden koşacaktık koskoca müdür öyle bir açıklama yapacak biz de hayırlısı diyip bekliyecek miydik?
 

Fkkkkkkk

Daimi üye
Kayıt
13 Ocak 2017
Başlık
2
Mesaj
37
Tepki
37
Şehir
İstanbul
20 kişi alındı ya ortalık toz duman anlamiyorum 70 alan atanamazmı demekki bilgisi çok.Hayırlı olsun demeyi milletçe öğrenemedik...Ayrıca bu kadar mücadeleyi 3 veya 5 atama ya vereceğinize sesimizi duyurmak için 10bin 20 bin atama olması için verelim.Mezun olup işsiz kalanlar için sömüren özel sektöre dil uzatalım.Kpss den 95 almak demek Çok iyi bir Çevre Mühendisi olduğunu mu gösteriyor hak eden giriyor
 
Yukarı Alt