• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ISO 9001 hakkında sorularınız

Metin

Kayıtlı Kullanıcı
İyi günler Arkadaşlar ISO ve TSE hakkındaki sorularınız ve sorunlarıza elimden geldiği kadar çözmeye çalışacağım bana iletmeniz yeterli !!!

@toprak Merhabalar,
hazırlanmış olduğunuz matrisi inceledim. ben de aynı şekilde bir matris hazırlamıştım. karşılaştırarak inceledim. hemen hemen aynı. birkaç standart numarasında farklılık var sanırım. kendi yaptığımı da ekliyorum siz de kontrol edersiniz. yanlış var ise bulup düzeltmiş oluruz.

Ekli dosyalar

• LT.42 YÖNETİM SİSTEMLERİ STANDART MADDELERİ EŞLEŞTİRME MATRİSİ -.xlsx
    23.5 KB · Görüntüleme: 776
@Esra Şahin Teşekkür ederim açıldı! Bende mevcutta paylaştığınız Kys & Çevre & İsg dokümantosyon eşleştirme Matrisini inceleme fırsatı buldum. Şuan elimde standart olarak İSO 9001:2015 Standardı mevcut yalnız nasıl nasıl sisteme dahil edeceğimi hiç bilmiyorum. Şuan tek hazırladığım şey Kys,Çevre ve İsg Risk analizi

@ali fuat Rica ederim. Anladığım kadarıyla entegre sistem kullanacaksınız. Bu aşamada ilk olarak 14001 ve 18001 standartlarını edinmenizi tavsiye ederim. Sonrasında bu matrislere bakarak ortak paydalardan ilerleyebilirsiniz. Standart maddelerini dikkatli ve özümseyerek okuduğunuzda bir yol çizmiş olursunuz zaten.

@Esra Şahin
Esra Hanım,
(9001) 6.1.2 maddesinde Yasal ve diğer Şartlar tanımı var iken
(14001) 6.1.2 maddesinde Çevre boyutları tanımı yer almaktadır.
Ben, yasal ve diğer şartlar tanımı ile çevre boyutlarının aynı olmadığını algılıyorum. Sizin tabloda aynı anlama geliyormuş gibi..
Diğer farkılıkları gördüm teşekkür ederim.

@Esra Şahin
Esra hanım, 2015 revizyonu ile birlikte,
- Entegre yönetim sistemi el kitabı (kalite el kitabı) bu maddeler çerçevesinde güncelledim.
- Her departman için risk analizi hazırlatıyorum ve risk analizi sonucu düzeltici faaliyet raporunu doldurtuyorum.
önleyici faaliyeti kaldırdım yerine risk analizi girmiş oldu.
Bunların dışında ekleme yapmam gereken bir şey var mı?
Çevre için 2015 revizyonu yapıldı ama ben standart maddelerini güncelledim ayrıca düzenlemem gereken bir şey var mı? farklı bir şey yok gibi geldi.

@Esra Şahin Hedefleri her yıl revize ediyorum.
Risk analiz yönteminde ise, R :şiddet X olasılık şeklinde 1,2,3 puanlamalarla yapıyorum. Sanırım bu yönteme L tipi risk değerlendirme yöntemi deniyor.
Departmanların çok karıştırmaması ve daha kolay yapması adına bu yöntemi kullandım. Diğerlerinde kavramlar karışıyor gibi geldi. Siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

@toprak Ben çevrede ve isg de farklı kulanıyorum. Çevre için risk analizi mevcutta vardı. Çevrede bahsettiğiniz gibi puanlama, İsg de ise fine&kinney methodu. Bu şekilde devam ediyorum çünkü firmamız için puanlamanın isg için yetersiz kalacağını düşünüyorum. Farklı yöntemler keşfedebilirsem gelişmiş ve birleşik sistem kullanmak istiyorum tabiki.

@Esra Şahin ben, kalite açısından kullandığımız yöntemi söyledim. İsg için evet fine&kinney methodunu kullanıyoruz. Dediğiniz gibi isg daha kapsamlı olmak zorunda.

@ali fuat bölüm bazlı düşünmekte fayda var.
ekteki gibi her departman için hazırlanabilir. Fabrika için ise; makinalardaki riskler, kimyasal dökülmesi, yangın vb. durumlar gözönüne alınabilir.

@Burak Bilen geleceğinizi sadece bu alan üzerinden yapılandırmayı düşünüyosanız gerekli derim. Fakat bu konuda eğitim veren çok kaliteli kurumlar var. Ben hem çevre mühendisliği hem kalite yönetim olarak çalışıyorum. Bu durumada kurumlardan alınan eğitimle ilerlemek zaman açısından daha mantıklı diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    32.7 KB · Görüntüleme: 385
@Esra Şahin
Evet benim de zamandan yana şu anda sıkıntım var. Demek istediğiniz kalite yönetimi ile alakalı dışarıdan eğitim almak mı?

@Burak Bilen evet eğitimi kastettim. Fakat seçimde dikkatli olmak lazım eğitimcilerin özgeçmişlerini incelemenizi tavsiye ederim. Eğitim programında uygulamalı örneklerin bulunduğuna dikkat etmeli diye düşünüyorum.Bunun yanı sıra eğitim sonunda alacağınız sertifikanın akreditasyonu da önemli. Nacizane tavsiyemdir.:)

@toprak

Sorun olmaz, isteğe bağlı. Önemli olan yönetim temsilcisi görev tanımının yazılı ve belli olması.
Kalite el kitabında da aynı husus var; zorunluluk kaldırıldı ama kullanmak istenirse (kurumsal firmaların tercihi) kullanılıyor. Bu haliyle biraz daha esnek yani.

Herkese Merhaba,
Sertifika almış bir kuruluşun sorgulamasını nerden yapabiliriz ? Örnek Türkak Sitesine girdiğimde sadece akredite olmuş denetim firmalarını görebiliyorum. Görmek istediğim şey bir firma sorguladığımda o firma ISO 9001 belgesinin geçerliliğini görmek.