Istrancalar’daki madenin ‘kapasite artırımı’ için 17 bin ağaç daha kesilecek

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Yönetim Grubu
Haberci Grubu
Katılım
21 Eki 2019
Mesajlar
596
Tepki puanı
1,303
Puanları
148
Yaş
28
Şehir
Balıkesir
Firma
Yok
ıstranca-1.jpg


Istranca Ormanları onlarca maden ocağı tarafından tahrip ediliyor. Istrancalar’ın en eski köylerinden Çukurpınar da maden ocağı tehdidi altında. Şirket maden ocağında genişleme ve kapasite artırımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini başlattı. Proje için alanda yaklaşık 17 bin ağaç kesilecek. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksel Çidam, “Gelecek nesillerin yaşam alanlarını ve yaşam hakkını yok etmeye kimsenin hakkı yok. Onlar bunu hak etmiyor” dedi.

Cumhuriyet‘ten Hazal Ocak‘ın haberine göre,Çukurpınar köyü yakınlarında Özberce Madencilik İnşaat Nakliye San. ve Tic. Ltd. Şti. “Dolomit Ocağı Kapasite Artışı ve Kırma-Eleme Tesisi” projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilk olarak 2017 yılında başvurdu. Şirket hazırladığı dosyada 2006 yılında kalker ocağı için 17.52 hektarlık alanda 14 bin 580 ton üretim kapsamında “ÇED Gerekli Değildir Kararı” aldığını anımsattı. Daha sonra alanı 17.52 hektardan 51.4 hektara genişletmeyi planladığını ancak 51.4 hektarlık alanın 11.93 hektarlık kısmının Kırağı Kayrak Kalesi 1. dereceden arkeolojik sit alanı ve orman gençleştirme sahası içerisinde kalmasından dolayı söz konusu alandan çıkarılmasının istendiğini anlattı. Şirket dosyada “Bu talep doğrultusunda 51,4 hektarlık proje alanı revize edilerek 39.17 hektar olarak düzenlenmiştir” denildi.

16 bin 752 ağaç

Proje kapsamında ocak üretim faaliyetleri, 39.17 hektarlık alan içerisinde belirlenen 4.3 hektar ve 19.5 hektar büyüklüğünde iki adet ocak sahasında açık işletme yöntemi ile basamaklarda gevşetme patlatması yapılarak gerçekleştirilmesi planlanıyor. Söz konusu arazi “Ormanlık alan” vasfında ve meşe ağaçları var. Alanının 640 metre batısında Çukurpınar köyü var. Proje alanın doğu ve kuzey kesimi tamamen ormanlık sayılan alandan oluşuyor alanın güney kesiminde ise buğday ve ayçiçeği tarımı yapılıyor.

Ayrıca proje dosyasında ocak, kırma eleme tesisi, stok alanları, şantiye alanı ve benzeri için 28.3 hektar alan içerisinde ağaç kesimi olacağı belirtildi. Dosyada “Yapılan hesaplamalara göre faaliyetlerin sürdürüleceği alanlarda yaklaşık 16.752 adet adet ağaç kesimi söz olacaktır. Kesimi söz konu olacak ağaçların büyük çoğunluğu (15 bin 815 adet) bozuk meşedir’ ifadeleri yer aldı. Şirket, kesilecek ağaç sayısının beş katı kadar ağaç dikimi yapılacağını ifade etti.

“Milenyum çağında taş devri yaşıyoruz”
Çidem, “Milenyum çağında Istrancalar’da taş devri yaşanıyor. Proje alanından etkilenecek, doğal ve kültürel varlıklar, orman, su, insan ve köy var. Hepsini yok edecek, dinamitlerin patlayacağı taşocağı açılmak isteniyor. İnsaf” dedi.
 

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Yönetim Grubu
Haberci Grubu
Katılım
21 Eki 2019
Mesajlar
596
Tepki puanı
1,303
Puanları
148
Yaş
28
Şehir
Balıkesir
Firma
Yok
Sanırım işgal ediliyoruz ....
 

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
753
Tepki puanı
516
Puanları
98
Yaş
32
Konum
Kartal/İstanbul
Şehir
İstanbul
Firma
Anel
Bir de ağaç dikileceğini taahhüt etmezler mi!
 
Üst