Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Izin başvurusunda emisyon raporu

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında sagapoo tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Bir firmamızın GFB başvurusu kabul edildi. Şimdi izin sürecine gireceğiz. İşletmenin 04.2015 yılında yaptırdığı emisyon ölçümü var. İç izleme amacıyla yaptırılmış bir ölçüm. Bu ölçüm iki yıl geçerli olduğuna göre benim yeniden emisyon ölçümü yaptırmama gerek yok öyle değil mi? Bu süreç içinde baca eklemesi yapılmışsa ne yapmalıyım? Kısacası bana bu konuda bilgi verebilir misiniz acaba
   
 2. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  Daha önce o ölçüm sonucu ile herhangi bir başvuru yapılmamış
   
 3. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Zaten bu başvuruyu 6 ay içerisinde yapacaksınız muhtemelen son 1 ayda yapacaksınız. 4 ay sonra ölçüm süreniz de bitiyor tekrar ölçüm yaptırmanız gerekecek yani her türlü. o yüzden 03.2017 gibi ölçümlerinizi tüm bacalar için yaptırmanızı tavsiye ederim. raporun hazırlanması da max 1 ay sürer 04.2017de ölçüm anlamında hazır olmuş olursunuz.
   
  sagapoo bunu beğendi.
 4. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  doğru söylüyorsunuz sanırım
   
 5. Gürkan Güslü

  Gürkan Güslü CMNet Üyesi

  Yanlış bilgi vermek istemem fakat bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum tarafından emisyon ölçümü yapılıp bu rapor bakanlığa gönderilecek olması gerekiyor. Kısacası izin başvuru sürecinde sizden bu şekilde emisyon ölçümü istenecektir. Baca eklemesi yapıldıysa bakanlık bu konuda da işlem yapılmasını isteyecektir. Konuya daha hakim olan arkadaşlar daha iyi cevap verecektir.
   
  sagapoo bunu beğendi.
 6. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  ancak işletme hayır ben şuan yaptıramam der ise nasıl bir yol izleyebilirim
   
 7. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Sisteme yükleyebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca yapılan ölçüm akredite kuruluş tarafından mı yapılmış genelde firmalar durduk yere emisyon ölçümü yaptırmıyorlar ilk bi onu kontrol etmeniz gerekiyor. Artış olan baca varsa da ölçümlerini yapmanız gerekecek zaten izin aşamasında Valilik Tespit Raporu için denetim geçireceksiniz bu denetimdeki bacaların ölçümlerini sisteme yüklemenizi isteyeceklerdir.
   
  Gürkan Güslü ve sagapoo bunu beğendi.
 8. Gürkan Güslü

  Gürkan Güslü CMNet Üyesi

  Polis sizi durdu evrak kontrolü yaptı ve muayene süresi geçerliliği bitmiş. Polise ben şu an muayene yaptıramam deme lüksü olur mu ;)
   
  Ümit Arıcıoğlu bunu beğendi.
 9. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Firma ölçümünü hemen yapmak istemiyorsa gfb sonrası 6 ay içinde tamamlar illa ilk aylarda ölçüm yapılmak zorunda değil.
   
 10. jn6zo

  jn6zo CMNet Üyesi

  Rapor ve ölçüm tarihlerine dikkat ederek "ölçüm tarihini" geçirmeyecek şekilde ölçüm yaptırılmalıdır. GFB yeni onaylandıysa izin başvurunuz için zamanınız var zaten. İşletme şuan yaptıramam derse de 2017 yılı ceza miktarları hakkında kısa bir sunum yaparsınız.
   
 11. Kardeşim kolay gelsin. Gfb aldigin tarihten 2-3 ay sonra emisyon ölçümünü yenilemeni tavsiye ederim. Sen ölçüm yaptırdıktan sonra valilik tespit raporu için il çevreye muracaat edeceksin. Bu süreç içerisinde baca ekleme yapıldıysa durumu anlatan bir dilekçe yazarsin ve ekine is akim semasi ve gfb ni eklersin ik cevreye verirsin. Is akim semasinda eklenen baca icin emisyon kaynagini belirtirsin. Tabi proses kaynakli bir emiayon kaynağı eklemesi yaparsan.
   
  sagapoo ve gülay bunu beğendi.
 12. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba,
  valilik tespit raporu için dilekçe ile başvuru yapıyor muyduk. yoksa sistem üzerinden emisyon raporunu yükledikten sonra otomatik olarak geliyorlar mıydı?
   
 13. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @sdagtekin Başvuru yapmanız gerekiyor. Emisyon raporu ile birlikte de sisteme yüklemeniz gerekecek.
   
 14. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  @Melis Kara teşekkürler bunun için işlem sırası nasıl dı? önce dilekçe ile tespit raporu talep edip daha sonra emisyon raporu ile birlikte sisteme yükleyecektik değil mi?
   
 15. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  @sdagtekin Emisyon raporunuzu aldıktan sonra Valilik Tespit Raporu için İl Müdürülüğü'ne başvuru yapacaksınız. İl Müd. tarafından denetimin ardından yazınızı alıyorsunuz. Sonrasında online olarak çevre izni başvurusunu başlatıp gerekli belgeler kısmına VTR + Emisyon Raporunuzu (özet rapor dahil) yüklüyorsunuz.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 16. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  teşekkürler:)
   
  Melis Kara bunu beğendi.
 17. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  valilik tespit raporumu kaldı yahu
   
 18. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  evet izin başvurusunda yükleniyor. sadece emisyon raporunun eklerine koyulması gerekmiyor artık.
   
 19. morgul

  morgul CMNet Üyesi

  Arkadaşlar...bir sorum var ...
  emisyon verilerini yüklerken işletmeden kaynaklanan kütlesel debileri soruyor. O kısımda her baca için ayrı ayrı mı gireceğiz verileri yoksa toplam miktar mı? yani mesela her iki bacada da toz için kütlesel debi değerini toplam olarak mı bacalar için ayrı ayrı olarak mı gireceğiz
   
 20. Ş.AKGÜL

  Ş.AKGÜL CMNet Üyesi

  BENİM FİKRİM
  Her baca ayrı ayrı bir kaynaktır kütlesel debileri vardır toz CO SO2 NO2 gibi misal bir tesisde hem proses hemde yanma bacası olsun diyelim bu ikisinden Normal işletme şartlarında ve haftalık iş günlerindeki işletme saatleri için kütlesel debileri farklı olur
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...