Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon ayak izi emisyon faktörleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında görkem özçelik tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. görkem özçelik

  görkem özçelik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ben Karbon ayak izi hakkından yüksek lisans tezi hazırlamak istiyorum.Kapsam şu şekilde olacak yaşadığım şehirdeki bir kaç büyük işletme seçip onların karbon ayak izini hesaplamak istiyorum.Yaptığım araştırmalarda emisyonları doğrudan ve dolaylı şekilde hesaplamam gerekiyormuş doğrumu birde emisyon faktörleri diye bir şeyler buldum bunların doğrularını ISO standartlarında mı yoksa IPCC raporlarında mı bulurum(rapora baktım ama bir şey anlamadım).Yardımlarınız ve mesajlarınız için teşekkür ederim
   
 2. aldemir072

  aldemir072 CMNet Üyesi

  emisyon faktörlerini IPCC den alırsan daha iyi olur çünkü. Türkiye de bütün emisyon faktörleri buradan alınmaktadır. karbon ayak izi hesaplarken sizin hangi standarda göre hesaplayacağınıza bağlı biraz ayrıca türkiye de şuan karbon ayak izi hesaplamalarında havalimanlarında hareketli+hareketsiz, işletmelerde ise sadece hareketsiz emisyon kaynaklarında karbon ayak izi hesaplanmaktadır.
   
 3. EG08

  EG08 CMNet Üyesi

  Sayın @görkem özçelik,

  İzlemeniz gereken yollar şu şekildedir;

  1- Tesiste CO2 emisyonuna katkı sağlayan işlemleri proses ve yakıt kaynaklı olarak ayırmanız gerekmekte.
  2- Proses ve yakıt kaynaklı emisyonlarınızı belirledikten Sera Gazı Emisyonları Hakkında Yönetmeliğe bakarak emisyon kaynaklarınızı önemsiz kaynak akışı, küçük kaynak akışı ve büyük kaynak akışı olarak ayırmanız gerekmektedir.
  3- Eğer kaynak akışınız önemsiz kaynak akışı ise IPCC den Emisyon faktörünüzü ve net kalorifik değerinizi alabilirsiniz. Ancak küçük kaynak akışı ve büyük akışına sahipseniz kaynak akışınızı akredite bir laboratuvara analize göndererek emisyon faktörünü belirlemeniz gerekmektedir.

  CO2 hesabı ise şu şekildedir; Faaliyet verisi (her bir kaynak akışı ton)* Emisyon Fakörü (ipcc veya akredite laboratuvar analizi tCO2/tJ)*(net kalorifik değer sadece yanma kaynaklılar için ''akredite laboratuvar analizi ile belirlenecektir'' Gj/t)* Yükseltgenme faktörü (genelde 1 seçilir)

  Genel olarak profesyonel hesaplama metodu budur. Ancak CO2 ayak izi hesaplanırken hesaplamaya müdahil olabilecek veya olabilme ihtimali olan her bir parametrenin uluslararası standartlarla kontrol edilmekte olduğunu kanıtlamalısınız. Hesaplama ve izleme yapılırken kanıtlayamadığınız her bir durum için güven aralığınız düşeceğinden ayak izi hesabınızın tartışılabilirliği artacaktır. Bu da güvensiz kuruluş olmanıza yol açacaktır.
   
  görkem özçelik bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.