Kimyasalların Kaydı,Değerlendirmesi,İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik

Bağcan Dübek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AKWEL AUTOMOTIVE
Merhaba arkadaşlar, netleştirmek istediğim bir kaç konu var.

Örneğin, yurt dışından temin ettiğim 1 ton sınırına bakmadan tüm kimyasallar için ön kayıt gerçekleştirdim. Fakat 2021-23 arası bu ön kayıt yaptıklarım içinden 1 tondan fazla ithal etmediğim kimyasallar mevcut. Bunların asıl kaydını kaydını gerçekleştirmicem dimi ? Ön kayıt yaptırmanın bu anlamda bir bağlayıcılığı var mı ? yada o kimyasalı tedarik etmeyi bıraktım diyelim ön kaydı silebiliyor muyum ?

Ön kayıt yaptırmadan 2021 sonrası direk asıl kayıt gerçekleştirebiliyor muyum ?

Savaş G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE
Bağcan DübekFakat 2021-23 arası bu ön kayıt yaptıklarım içinden 1 tondan fazla ithal etmediğim kimyasallar mevcut. Bunların asıl kaydını kaydını gerçekleştirmicem dimi ? Evet gerçekleştirmeyeceksiniz.
Ancak 31.12.2023 sonrasında 1ton üstü madde için kayıt yapmadan (süreci tamamlamadan) imal /ithal edemezsiniz.
Ön kayıt yaptırmanın bu anlamda bir bağlayıcılığı var mı ?
ön mbdf gönderiminin amacı ; aynı maddeyi kayıt ettirecek firmaların kayıt masraflarının azaltılması amacıyla ortak kayıt yapabilmeleri için birbirleri ile iletişime geçebilmek.
Ön kayıt yaptırmadan 2021 sonrası direk asıl kayıt gerçekleştirebiliyor muyum ? Evet.

n.güngör

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok

Savaş G.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE
sıfır atıkBir çok firma ön kayıtlarını henüz sisteme giremedi ve 2021 yılında girişlerini yapacaklar.
Ön kayıt sonuçta Bakanlığın KKDİK yönetmeliğinin uygulanabilmesi için planlayıp sunduğu sürecin bir parçası olduğundan
tabi ki yapılmalı . Firmalar da birbirileri ile veri akışı sağlayabilmeli ama 31.12.2020 den sonra ön kayıt yapılması nedeniyle cezanın söz konusu olacağını düşünmüyorum.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
1608297652877.png

Kübra E.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
HSEQ

Ayşegül Karabulut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SİAM Şirketler Grubu
Merhabalar;

Firma büyüklüğünü nasıl belirliyoruz. Birde tek temsilci üzerinden alınan hammaddeler için alt kullanıcı olarak mı kayıt edeceğiz. Birde 3. taraf temsilciliği tam olarak anlayamadım.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bağcan Dübek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AKWEL AUTOMOTIVE
Ayşegül KarabulutKüçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik üzerinden değerlendirebilirsiniz.

a) Mikro işletme: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri üç milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.(2)
b) Küçük işletme: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yirmibeş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.(2)
c) Orta büyüklükteki işletme: İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yüzyirmibeş milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.(2)

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre
Arkadaslar serbest bolgeler ile ilgili istisnai bir durum var mi? Gozuma carpmadi ama. İmalatci degiliz ama kullandigimiz butun kimyasallar serbest bolgeye girdigi icin yurtdisindan alinmasa bile ithalat olarak geciyor. Bu durumda ne yapmak gerekir?

handeA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel

Bengü KURTALAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.

Tugceozdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Secil kaucuk
Merhaba;

Yurt dışından temin ettiğim bir kimyasalım bulunmuyor. Boya kimyasallarım var onlarda ürettiğim treyler şaselerinin boyanması için kullanılıyor. bildirim yapmam gerekiyor mu nasıl bir yol izlemeliyim?

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
*

nurkara72

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xyz
Yiğit KURTMerhaba, bizim de kimyasal tedarik ettiğimiz firma kkdik için bir kayıt yaptırmadıkları bilgisini verdi. Bu firma kimyasalı yurtdışından getirtmese bile tedarikçi olduğu için yaptırması zorunluluğu var aslında değil mi anladığım kadarıyla ? Çünkü tedarikçimizin kimyasalı ithal edip etmediğini bilmiyoruz.

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
*
nurkara72Şu şekilde açıklayayım. Tedarik ettiğiniz firmanın kimyasalı kaydetmesi gerekli diye bir şart yok şu anda.

Kimyasallar Yardım Masasını internet sitesinde yer alan akış şemasını incelerseniz, tedarikçi yaptırmadı ise sizin yapmanız gerektiğini belirtiyor. Ancak ilerleyen zamanda sisteme kayıt yaptırmayan tedarikçilerin satış yapamayacaklarını duydum. Size tavsiyem satın almalarda; şartname, sözleşme vb belgelere sisteme kayıtlı olunmasını eklemeniz. Uğraşmamış olursunuz.

Mehmet Ali AYDIN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ERÇEV ÇEVRE YÖNETİMİ
merhaba arkadaşlar
akülerdeki kurşunların kimyasal kaydı yapılır mı? KKDİK yönetmeliğine tabi midir?

handeA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
eşya içindeki durumu değerlendireceksiniz. akü içindeki tüm aksamların yasaklı/kısıtlı oranını değerlendirip, akü yani eşya tanımındaki orana bakmanız gerekcek. binde 1 ve svhc de yer alıyorsa evet kayıt lazım.

Hatalı yorumda da bulunmuş olabilirim belki ama ben,im yönetmelikten anladığım budyu

Sanem.

Kayıtlı Kullanıcı
Sisteme girebilen var mı? Ben giriş yapamıyorum

Sanem.

Kayıtlı Kullanıcı
İthal ettiğimiz bir kimyasalımız var. EC no yok Cas no yok. Kullanılabilir değildir diyor MSDS inde. Sisteme nasıl girilecek 🤷‍♀️ yıllık ortalama 2,5 ton. Ön kayıt yapmaya çalışıyorum.

n.güngör

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Bakanlıktan Işıl Hanım ile görüştüm, Ön MBFD gönderimleri süresi uzatılmıştır dedi, ama herhangi bir yerde duyuru v.b bilgi göremedim.

Aytaç Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atauni