Kimyasalların Kaydı,Değerlendirmesi,İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Eki 2019
Mesajlar
22
Tepki puanı
5
Puanları
3
Şehir
Kocaeli
Firma
Leon Çevre Müh.
Cem Bey, öncelikli olarak verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sadece kafamı karıştıran konu herhangi bir kimyasal üretmiyorum piyasaya kimyasal da arz etmiyorum sadece proseste kimyasal kullanıyorum. Ürettiğim eşyada veya malzemenin içerisinde de kimyasal yok.Fakat tesis bünyesine kimyasal alıyorum ve prosesimde kullanıyorum yinede bunun bildirimini yapmam mı gerekiyor?
 

ELİF ER.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Şub 2017
Mesajlar
10
Tepki puanı
5
Puanları
3
Yaş
32
Konum
izmir
Şehir
İzmir
Firma
Sarızeybek

burhaneddin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 May 2015
Mesajlar
119
Tepki puanı
50
Puanları
28
Yaş
31
Konum
Kahramanmaraş
Web Sitesi
burhaneddinbekciogullari.com
Firma
Atıksan geri dönüşüm-- Bilçev Proje--Doğaçev Çevre Danışmanlık
Eğitim alan, sınava giren arkadaş var mı?
Eğitim alacağım ama doğru düzgün eğitim alacağım kurum kuruluş bulamadım.
 

Berkan Güney

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Nis 2022
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
1
Şehir
Bursa
Firma
Danışmanlık
Merhabalar,

Tekstil kimyasalı üreten danışmanlık hizmeti verdiğimiz tesisimiz var. Tesiste kimyasal üretimi karıştırıcı tanklarda fiziksel karışım olarak gerçekleştirilmektedir. Yurt içinden hazır olarak alınan kimyasalların fiziksel karışımı müşteri talepleri doğrultunda reçetelere göre yapılmakta ve satılmaktadır. Kimyasal Kaydı ve değerlendirmesi yönetmeliğine göre sisteme kayıt olmam gerekir mi?
 

Mülayim Sert

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Haz 2016
Mesajlar
66
Tepki puanı
83
Puanları
18
Konum
Greenville, Mississippi
Firma
Mississippi Valley State University
Üretim konusu ve faaliyete göre kesin bir şey söylemek zor. Madde veya karışım bazında değerlendirmeniz gerekiyor. Her bir madde veya karışım için tedarik zincirindeki rolünüzü belirlemeniz gerekiyor. imalatçı mısınız, ithalatçı mısınız yoksa alt kullanıcı mısınız? Eğer maddeleri yurtiçinden temin edip sadece karıştırıyorsanız yani karışım imal ediyorsanız siz bir alt kullanıcısınız demektir (yani formülatörsünüz) tabi yurtiçinden karışım elde etmek için temin ettiğiniz maddelerin kkdik kapsamında kayıt ettirildiğinden emin olmalısınız. Alt kullanıcı olmanız sizi sadece kayıt yükümlülüğünden muaf tutar, yönetmeliğin alt kullanıcılar için gerekliliklerini yerine getirme yükümlülükleriniz saklıdır. Yani tedarikçiniz size sattığı maddeler için size verecekleri güvenlik bilgi formlarında sizin kullanımınız ve riskleri tanımlanmış olmalıdır. Tabi tüm bu değerlendirmeyi madde bazında yaparken yönetmeliğin muafiyetler kısmına girip girmediğiniz, hangi tonaj bandında üretim yaptığınız gibi konular da çok önemlidir. Anlıyacağınız konu epey bi teferruatlı incelenmesi gereken bir konudur. Bu konu ile ilgili çevre danışmanlık firmalarının haricinde kimyasal değerlendirme uzmanından veya bu hizmeti veren danışmanlık firmalarından hizmet alınmasını tavsiye ederim. Kolay gelsin 👍
 
Üst