Küresel İklim Değişikliği, Orman Yangınları ve Ekolojik Etkileri

ezgi.oz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2009
Mesajlar
49
Tepki puanı
9
Puanları
8
Firma
PEGİ TEKNİK ENERJİ
Arkadaşlar Merhaba,

Son bir haftadır yaşadığımız çevresel felaketle ilgili odamızın ve meslek gruplarımızın görüş bildirmekte zayıf kaldığını hissetmeye başladım.

Bu ekolojik yıkımın nedenlerini, sonuçlarını, çözüm önerilerini Çevre Mühendisliği penceresinden inceleyip ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşalım.

Ben bir insan, bu ülkenin vatandaşı ve bir çevre mühendisi olarak ciddi üzüntü içindeyim.

En azından yapabileceklerimizi tartışalım.

Konuyu görüşlerinize sunar, iyi günler dilerim.
 

Baran Ulutaş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Nis 2021
Mesajlar
56
Tepki puanı
77
Puanları
18
Yaş
33
Şehir
Diyarbakır
Firma
İlbank A.Ş.
Mesleki odamızın bizi asıl şimdi temsil ettiğini görmemiz gerekiyor.. Eğer mesleki odamız bu temsiliyeti yerine getiremezse ÇMnet'e üye bütün arkadaşlarımdan bir ricam var, bağlı olduğunuz ÇMO şube veya temsilcilik seçimlerinde bu tür çalışmalara katkısı olacağını düşündüğünüz ekiplere mutlaka mutlaka oy vermeye gidiniz. Oy verilecek ekipler zaten seçim öncesi belirleniyor, aday ekipleri yetersiz görünüyorsanız kendinizin içinde bulunduğu ÇMO aday listelerini hazırlayıp aday olunuz..

Geçmiş dönemde iyi çalışmalar yapmış arkadaşlarımız hükümet temsilcilerine önergelerini ilettiği, yasayı değiştirmeye çalıştığı için ağır eleştiriler almıştı, eğer dün böyle davrandıysak yarın gelecek ekiplerin tam tersi şekilde çalışması kaçınılmaz olacaktır.

Peki biz ne yapabiliriz, şuan inanın yangını söndürmeye çalışan arkadaşlarımıza yardım etmekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.
 
Son düzenleme:

Cansuu B.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Mar 2015
Mesajlar
15
Tepki puanı
7
Puanları
3
Konum
DÜZCE
Firma
GP-AMG
Park, piknik, yayla vb. yeşil alanlarda gidildiğinde hiçbir atık etrafta bırakılmamalı, cam atıkların yangın kök nedenleri olduğu biliniyor en azından elimizden geldiği kadarıyla etrafı uyarmalı farkındalık oluşturmalı ve önlem almalıyız. Bu farkındalığı da ilkokul çağındaki öğrencilerin ders müfredatına ekoloji dersi eklenerek küçük yaştan itibaren öğretilerek oluşturabiliriz.
 

Serhat A.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 May 2015
Mesajlar
91
Tepki puanı
115
Puanları
33
Yaş
27
Konum
Serdivan/Gülbahar/Şişli
Şehir
Sakarya
Firma
İşsiz
Bölüm eğitiminin ülkemizde yeterli seviyede multi-disipliner olamaması eleştirisi ile başlayacağım. Eğitimin yetersiz olma gerçeğinin yanında elimizdeki diplomanın devletteki yetki sorununun da tartışmaya açılması elzem.

Bakanlık yetkilileri sanıyor ki çözümümüz doğru. Hayır. En büyük örnek müsilaj olayı. Küresel İklim Değişikliği gerçeği karşımızda, engelleyemeyeceğimiz parametreler de var (Deniz suyu ısınması) lakin siz olayları daha da hızlandırıcı eylemlere girişiyorsunuz. Atıksu Arıtma Tesisi yapmak çözümün sadece başlangıcı. İşletecek işsiz. Daha dün açtılar eğitim başvurusunu. Havzalar arası su iletme olayını aştık artık havzalar arası kirlilik taşımaya başladık bu bile yeterli.
 

ezgi.oz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2009
Mesajlar
49
Tepki puanı
9
Puanları
8
Firma
PEGİ TEKNİK ENERJİ
Serhat A.Evet size kesinlikle katılıyorum. Eğer eğitimlerimiz yetersiz görülüyorsa lisans eğitimlerimizin içerikleri düzenlenebilir bu anlaşılabilir bir şey. Fakat mezun olan insana kendi işini yapabilmesi için eğitim, sınav, belge gibi zorunluluklar alenen mesleğimizin aşağılanmasıdır.
 
Üst