• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Küresel İklim Değişliği konusunda Türkiye Türkçesi ile yazılmış sözlükçe var mı?

programmer

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
freelance.com
Çevre mühendisi arkadaşlara merhaba. Ben Çevre mühendisi değilim, ama metalurji müh. eğitimi aldım. Çevre ve ekoloji konularına meraklı olduğum için sitenize üye oldum.
Web'de yaptığım aramalarda iklim değişikliği konusunda sözlükçe (glossary) formatında hazırlanmış spesifik olarak hazırlanmış bir çok ingilizce kaynağa rastladım, ama maalesef Türkiye Türkçesi ile yazılmış bir kaynak bulamadım. Genel olarak çevrebilim ve ekoloji ile ilgili hazırlanmış sözlükler var tabii ki, ama spesifik bir sözlük veya sözlükçeye denk gelmedim. Bu konuda önerebiceğiniz özellikle küsesel iklim değişikliği ile ilgili bir sözcükçe hazırlamada yardımcı olabilecek kaynak önerileri almak için bu gönderiyi oluşturdum. Özellikle Türkçe ve İngilizce iklim değişkliği konularına yoğunlaşmış sözcük ve sözcükçeleri içeren bir kaynakça çalışması önerisi güzel olurdu.