• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kuyu suyu analiz sonucu klorlama işlemi hk.

Esra P.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enerji Sektörü
Merhaba arkadaşlar, ben bir tesiste çalışıyorum tesisimizde farklı konumlarda 6 kuyu suyu bulunmakta su analiz sonuçları 6 kuyunun 4 ü için coliform bakteri ve e coli mevcut olduğunu gösteriyor bu noktalarda sular içme için kullanılmıyor ama yine de müdahale etmek gerekiyor diye düşünüyorum yılda bir olacak şekilde depo temizliği ve 15 günde bir olacak şekilde tablet klor kullanımı benim sorunumu çözer mi? Tablet klor kullanımının herhangi bir dezavantajı var mıdır? Su kuyusu bulunan noktalarda çalışan kişi sayısı 10 u geçmiyor.

Klorü hesaplayarak kullanmalısınız. Gereğinden fazla verilen klor zararlı olduğu gibi gereğinden az vermek hiç vermemekten daha zararlı bir hale gelebilir. Kırılma noktası klorlaması prensibine uymak gerekir. Bunun için de klor tableti satan yerden destek alınabilir diye düşünüyorum.

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Esra P.Kuyu suyuyla ne yapıldığına göre sorunun cevabı değişir. İstenen şey suyun steril olması ise klorlama yeterli olabilir. İnsani kullanım amacıyla tüketilecek bir su klorlanacaksa dikkat edilmelidir. Online analizör + manuel kontrollerle doğrulama yapmak en çok uygulanan ve mantıklı yöntem bence. 6 kuyunuz varsa çok su kullanıyorsunuzdur.

Varsa, kuyu suyunun kullanımı ile ilgili yönetmelikler için bilgi sahibi değilim.

Adem Piştofoğlu6 farklı yerde 6 kuyu bulunmakta kullanan kişi sayısı her bir yer için 10 u geçmiyor, depoların kapasitesi 5 ton, sular içme için kullanılmamakta zaten kullanılmayacakta, klorlamayı içme amaçlı yapmak istemiyorum kullanım için uygun hale gelmesi kafi, yine de avantajını dezavantajını ölçüp tartmak istiyorum insan sağlığı sonuçta su çok önemli..

Esra P.Kesinlikle. Ufak bir yer sanırım. Kitabına göre klor dozlamak için "güzel" bir harcama yapmak gerekebilir. O yüzden ne kadar imkanınız olur bilmiyorum. Hazır klor tabletlerini satanların belli başlı referans değerlerine göre "bunu kullanın" gibi bir önerileri olabilir belki.

O suyu kullanacak proses klorlama sonucu oluşabilecek yan ürünlerden ya da sudaki karakter değişimlerinden etkilenebilir. O boyutuna da dikkat etmek gerekir.

Esra P.Merhabalar,

Tablet klor kullanabilirsiniz, manuel test kitleri ile serbest klor ölçümü yapılarak takibi sağlanabilir. Serbest klor miktarını 0.5 ppm üzerinde tutmamaya çalışıyoruz fakat 5 tonluk bir tankın içinde sirkülasyon az ise daha yüksek değerler görebilirsiniz.