Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maddelerin ve karişimlarin siniflandirilmasi, etiketlenmesi

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında iro tarafından paylaşıldı.

 1. iro

  iro CMNet Üyesi

  ARKADAŞLAR MERHABA,
  DANIŞMANI OLDUĞUM TESİS YANGIN SÖNDÜRME GAZI DOLUMU YAPIYOR.
  MADDELERİN VE KARIŞIMLARIN SINIFLANDIRILMASI, ETİKETLENMESİ VE AMBALAJLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİK KAPSAMINDA TESİSE NE YAPTIRMAM GEREKİYOR,
  AYRICA FİRMANIN BİR TMGD DANIŞMANI DA VAR .
  KONU İLE İLGİLİ BANA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?:hhhhhh:
   
 2. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  @iro TMGD'nin görevi değil mi zaten bu bahsettiğiniz şeyleri yaptırmak yani tesiste hangi teh. maddeler bulunuyor veya karışıyor ona göre sınıflandırıp etiketlenmesi ve ambalajlanmasına o karar verecek sanki.
   
 3. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  tse den yetkili bir msds hazırlayıcısı tarafından msds hazırlanacak.
   
  Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
 4. iro

  iro CMNet Üyesi

  MSDS imiz var, bunun yanında yapılması gerekenleri sordum.
   
 5. EG08

  EG08 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Bilindiği üzere ambalajlar 01.06.2016 tarihinden itibaren etiketli olarak piyasaya sürülmektedir. Etiketsiz olarak piyasaya sürüldüğünün tespiti halinde cezası ne olur? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Edit: Cevap alamadığıma göre konu hakkında ileri ki zamanlarda problem yaşayacak arkadaşları göz önünde bulundurarak kendi soruma kendim cevap veriyorum. Çevre Kanunu Madde 13 kapsamında ''Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak piyasaya sürüldüğü tespit edilen tehlikeli kimyasallar ile bu kimyasalları içeren eşya, bunları satış ve kullanım amacıyla piyasaya süren kurum, kuruluş ve işletmelere toplattırılır ve imha ettirilir. Nakil ve imha için gereken masraflar ilgililerince karşılanır.'' ayrıca Madde 20 kapsamında ''y) Tehlikeli kimyasallar ve bu kimyasalları içeren eşyayı bu Kanunda ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen usul ve esaslara, yasak ve sınırlamalara aykırı olarak üreten, işleyen, ithal ve ihraç eden, taşıyan, depolayan, kullanan, ambalajlayan, etiketleyen, satan ve satışa sunanlara, 204.584 Türk Lirasından 2.045.893 Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.'' denmektedir.
   
 6. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  keşke bütün arkadaşlar sizin gibi düşünceli olsa sorular havada kalmasa. bir şey daha öğrenmiş olduk teşekkürler ;)
   
 7. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  aslında MSDS olmaması sadece çevreyi kapsamaz.

  Dayanak
  MADDE 3 –
  (1) Bu Yönetmelik; 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu, 29/6/2011 tarihli ve 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 3/6/2011 tarihli ve 640 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 3/6/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, 29/6/2001 tarihli ve 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanuna dayanılarak hazırlanmıştır.

  yani ürünü Hangi Bakanlık ruhsatlıyorsa cezai işlem ondadır.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...