Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Majör eksiklik

Konu, 'Kalite Yönetim Sistemi (ISO9001)' kısmında cgdm tarafından paylaşıldı.

 1. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, Ağustos ayında kalite denetimi var.Entegre yönetim sistemi olan bir tesisiz, denetimde nelere dikkat etmeliyim? birde hangi durumlarda majör eksiklik verilmekte?
   
 2. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım Merhaba,
  Öncelikle denetiminizin başarılı geçmesini dilerim.Tesisinizin üretim konusunu bilmiyorum fakat bu tip kalite denetimlerinde öncelikli olarak kalite el kitabınıza ve prosedürlerinizin uygulanabilirliğine bakıyorlar. Prosesinizden çıkan nihai ürünün müşteride oluşturacağı problemlere göre majör veya minör uygunsuzluk verilebiliyor.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 3. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Merhaba Seda Hanım,öncelikle teşekkür ederim:) üretim konusu Tersane. prosedür,talimat ve formlarımız var uygulamaya çalışıyoruz. majör kriterler var diye duymuştum özellikle onlara dikkat ediyorlarmış ama nelere olduğunu bilmiyorum. bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
   
 4. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım, aslında her işletmenin kalite denetimi üretim konusuna göre hassasiyet gösteriyor.Mesela biz otomotiv sektörüne civata imal ediyoruz.Kalite denetimlerimizde de denetçilerimizin öncelikli konuları proseslerimizin talimatlara uygunluğu ve müşterimizde oluşturacağı problemler oluyor.Üzülerek söylemeliyim ki sizin üretim konunuz hakkında çok fazla bilgim yok, o yüzden pek yardımcı olamıyorum.
   
 5. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  Majör eksiklik, süreç performans hedef ya da göstergelerinden yazılabilir. Benim en dikkat ettiğim konu bu.
   
 6. ismail.kaya

  ismail.kaya CMNet Üyesi

  yaptığınız işe göre yaşal bir zorunluluk varsa o zorunluluğu standart ta istiyorsa kesinlikle majör uygunsuzluktur.

  yaptığınız işe göre yaşal bir zorunluluk varsa o zorunluluğu standart ta istiyorsa kesinlikle majör uygunsuzluktur.
   
 7. Esra Şahin

  Esra Şahin CMNet Üyesi

  Tabi olduğunuz standartların gereği maddelerinin tamamiyle yerine getirilmediği durumlarda majör eksiklik verilir, uygulama için adım atılmış fakat uygulanmıyorsa minör eksiklik verilir.

  Örnek vermek gerekirse; ISO 14001 baz alındığında atık alanınız yok ise bu majör uygunsuzluktur, atık alanı var fakat kullanımı uygun değil ise minör uygunsuzluktur.
  Evrak bazında derseniz de ürün ve hizmet güvenliği ve kalitesini doğrudan etkileyecek boyutta olan kayıt ve dokümanınız yok ise ve bu majör uygunsuzluktur. Kayıt ve dokümanınız var fakat tam olarak sağlanamıyorsa (ürün ve hizmet güvenliği etkilenmeyecek) minör uygunsuzluktur.
   
  Burak Bilen ve cgdm bunu beğendi.
 8. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Yanıtladığınız için teşekkür ederim. Bu soruyu sorduğumda çömez bir kalite yöneticisiydim :)
   
  TalipGÜNER bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.