• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mazot Depolama Tankı Hk.

funda bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öztek Genel Temizlik TAT Tesisi
Arkadaşlar merhabalar ben toplama ayırma tesisinde işe başladım. Firmanın kendi araçlarında kullanmak üzere 21,5 ton kapasiteli mazot tankı mevcut. Bununla ilgili ne yapmam gerek. Ya ruhsat ya da kapsam dışı yazısı almam gerektiğini biliyorum fakat hangi yönetmelik kapsamında, neyi referans alıp dilekçe ekine neler koyacağım. Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Bana neden cevap vermiyorsunuz acaba arkadaşlar? Bana yazık değil mi :) Kimse mi bir şey bilmiyor bu konuda?

Kimyasal olarak sistem üzerinden bildirmen gerek diye biliyorum. Benimde bir firmam da var yakıt deposu ama onunla ilgili hiçbir işlem yapmadık sadece kiymasal bildiriminde belirttim o kadar

Bekra üzerinden bildirim yaptım. sonuç olarak tehlikeli bir kimyasal olarak düşündüm kendimce ama farklı bir şey yapma gerekiyorsa bilen varsa desin bende düzlteyim hatamı:)

@funda bülbül

bildirim için hesaplama yapıp kapsam içinde mi değil mi diye kontrol edin. eğer tablolarda ki sınır değerlerin altında kalıyorsa kapsam dışı olarak kalır ve bekradan beyan yapmanıza gerek kalmıyor sanırım.

@orangehead026
Konuyu detaylı bir şekilde öğrenip Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden sizlerle de paylaşacağım arkadaşlar. Çünkü ben de mazot tankları için (kapasitesine göre) ya ruhsat alınıyor yada kapsam dışı yazısı alınıyor diye biliyorum. İlaveten tehlikeli madde faaliyet belgesi almak yeterli olur mu onu da @Abdulkerim DOĞAN söyledi ben de şimdi öğrendim onu da araştırıyorum. Olayı netleştireceğim inşallah en kısa sürede :)

@Abdulkerim DOĞAN
hesaplamayı nasıl yapıyorduk peki fazla olmuyorsam yardımcı olman mümkün mü acaba? :)

Hayır Aydın Bey araçlarımızın taşıma belgesi mevcut. Bizim durumumuz şu;
Araçlarımıza konulan mazotu biz kendi firmamız bünyesinde mevcut olan mazot deposu ile temin ediyoruz. Bahsi geçen mazot tankı bu.Bunun için yapmam gerekenleri araştırıyorum :) Bu konuda var mıdır bir bilginiz?

Funda Hanım akaryakıt tankınıza, Türkak'tan akredite olmuş bir kuruluşa sızdırmazlık testi yaptırarak tankın mevcut durumunu raporlatabilirsiniz. Resmi kurumlara bu test raporunu ibraz edebilirsiniz. Bu konuda akaryakıt istasyonlarındaki işleyişte bu şekilde dir. TS EN 12820 Akaryakıt İstasyonları Emniyet Gerekleri Standartı T5 'te gerekli bilgiler yer almaktadır. Bu linkteki firma size yardımcı olabilir.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Arkadaşlar merhabalar, konuya edindiğim bilgiler doğrultusunda açıklık getirmek isterim. İş yeri açma çalıştırma ruhsatlarına yönelik yönetmelik kapsamında olup olmadığına bakılıp, kapsam içinde ise kapsam belirleme yapılır. Ruhsat alma işlemleri istenen evraklar tamamlanarak alınır. Akabinde tehlikeli madde faaliyet belgesi alınır. Tesise TMGD hizmeti aldırılır. Edindiğim bilgiler bu şekilde bunların yeterli olacağını düşünüyordum. Fakat gün geçmiyor ki yeni birşey daha öğrenmeyeyim :). @Önder AYBASTI bahsettiğiniz bu sızdırmazlık testi zorunlu mu cezai yükümlülüğü var mı yoksa yaptırmak firma adına iyi mi olur. Bu arada konuyu okuyup fikir beyan etmek isteyen arkadaşlar lütfen çekinmeyin tartışalım hep birlikte ki doğrusu ne imiş öğrenelim. başka bir arkadaşımız yarın aynı sorunla karşılaşınca net bir çözüm yolu bulabilsin. Nacizane isteğim bu yönde. :)

@funda bülbül hanım bildiğim kadarıyla şuan için bir test zorunluluğu yok fakat TSE'nin web sitesinden 12820 standardını arama yaptığımda standardın iş programında olduğu ve üzerinde çalışma yapıldığı anlaşılıyor (Test zorunluluğu gelebilir diye düşünüyorum). Akaryakıt tankına periyodik olarak test yapılması işletme için avantajlı olacaktır. Şöyleki; tanklar toprak altında zamanla deforme olduğundan delik ve sızıntı oluşması halinde çevre kirliliği oluşturacaktır. Buda toprak kirliliği kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir, hal böyle olunca işletme altından kalkamayacağı ceza ve temizleme maliyetleri ile karşı karşıya kalabilir.

Merhaba;

Çalışmakta bulunduğum Maden ocağında yer altına mazot tankı depolanmak isteniyor, standartlar nelerdir, depolanma şartları vs araştırma yaptım ancak konuyla alakalı yeterli bilgi bulamadım. Bu konuda hangi yönetmeliklere bakmam gerekli yardımcı olabilir misiniz.

Merve Hanım merhaba, mazot tankı ile ilgili şartları size akşam üzeri buradan paylaşacağım. Arkadaştan rica ettim ve kendisi mail atacak bana.

Hazır beton tesislerinde yapılan çalışmayı söyleyeyim; mazot tankları yeraltında depolanmaktadır ve sızdırmazlık, basınç vb. testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bir de sızma ve dökülmelere karşı beton zemin ile kaplanması gerekmektedir. 4 bir tarafı kapalı olması ve sınıf 3 levhası ile gerekli levhalandırma çalışmaları yapmalısınız.