• CMNet Online Söyleşiler #1 - Artemis Arıtım insan kaynakları müdürü Sayın Hakan Maden ile Kariyer Basamakları ile başlıyoruz.
    Tarih: 16 Temmuz 2020 Perşembe
    Saat: 20.30

Merkezi laboratuvar belirleme sistemi hakkındaki düşünceleriniz?

D

deleted25658

Çalıştay ile ilgili görüşlerniz nelerdir? Yeni gelecek sistemin avantaj ve dezavantajları sizin açınızdan nelerdir?

Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Çevre Mevzuatı kapsamında yapılan ölçüm ve analiz işlerinin, insan müdahalesinden uzak, objektif ve adil bir yöntemle yetkili laboratuvarlara dağıtımının yapılacağı ve işletmelerin ihtiyacına uygun laboratuvarı seçebilecek bir eşleştirme programının oluşturmasına yönelik hazırlanmakta olan Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemi (MELBES) Çalıştayı 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Çalıştay ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürü Sayın Muhammet ECEL’in açılış konuşması ile başlamıştır.

Sayın ECEL konuşmalarında, Bakanlık olarak çevresel, ekonomik ve sosyal etkenleri bütüncül bir yaklaşımla ele alarak; sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma anlayışımız ile hedeflerimize yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştireceğimizi ifade etmiştir. Çalıştayı düzenlemekteki amacımızın MELBES Sistemi hakkında Bakanlık olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların aktarılması, sonrasında oluşturulan yazılım ile iş dağıtımı sistemine geçilmesi halinde, laboratuvarların önerilerinin, tecrübelerinin ve beklentilerinin alınması olduğunu belirtmiştir. Çalıştay, yetkili laboratuvar çalışanlarından çalışma gruplarının oluşturulması, grup çalışmalarının sunumları ve değerlendirmelerine göre hazırlanan sonuç raporunun sunulması ile tamamlanmıştır.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
2,913
Tepki puanı
7,215
Puanları
338
Yaş
28
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Daha önce özelde konuşmuştuk, ben aklımdakileri tekrar yazayım. Sistem oldukça güzel bir sistem. Pastayı eşit dilimlere bölmek, kimsenin hakkını yememek ve de en önemlisi en doğru ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için ideal bir sistem olacak gibi. Ancak bu sistemin uygulanabilirliği aşamasında mümkün olduğunca danışmanların sorumluluğunun azaltılmasını istiyorum. Baca tespiti yapan, parametreleri belirleyen ve bildirimde bulunanın danışman olması durumunda olayın "MALİ" cezasının danışmana yansıtılması gündemde. Bunun yerine labotaruvarların keşif ekiplerine cüzi bir ücret ödenerek bu işlemlerden kurtulabilirler, tabi tamamiyle afaki konuşuyoruz.

Gerek atıksu için konuşulan 8 saatin, gerekse emisyon ölçümleri için konuşulan 2.5 saatin yeterli olduğunu düşünüyorum. Üstelik kendi bünyesinde yer alan yeterliliklere konulacak %'lik limit de fena değil gibi. Bekleyip görelim, umarım danışmanların etkin bir rol oynaması isteniyorsa bu çalıştay tekrarlanır ve bu kez danışman firmaların da katılımı sağlanır :)
 
KS
D

deleted25658

Aynen dediğin doğru keşif kısmını Labortuvarın yapması daha doğru olacaktır . Temennim şu ki bu sistemin de açığını bulmak için kafa yormak yerine geliştirmek olmalı , parası olan fazla eleman cihaz alıp çok iş almaya da çalışabilir bunula ilgili çalışmaları olmalı ..
 

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Katılım
3 Tem 2010
Mesajlar
1,493
Tepki puanı
3,277
Puanları
268
Şehir
Ankara
Firma
.
Calistayin sonuc belgesi yayinlandi mi?
 

_cevreci_

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Haz 2014
Mesajlar
5
Tepki puanı
3
Puanları
3
Firma
***
Calistaya bende katildim cogu laboratuvar tarafindan "fizibiliteyi danismanlar yapsin hatali bildirim yapiliyorsa da cezai puan uygulansin" gorusu vardi.Ayrica bizim grupta konusulan konular : laboratuvarlar bu sistemde en buyuk problemin emisyonda olacagini dusunulmesi ...Atiksu ,Atik yagda numuneyi alirsin analizini yaparsin derken emisyonda fizibilite,cevre sartlari gibi durumlari onceden sisteme yuklenmesi talep ediliyor.İsbirlikci oranlarinin en az %50 ye cikarilmasi talep edildi.
 
KS
D

deleted25658

@Melih Coşar
daha çıkmadı sistem 2019 şubat - mart gibi uygulamaya geçileceği söylenmiş ..

@_cevreci_
maalesef bence yanlış keşif gibi öenmli olayları fikrimce laboratuvarın yapması daha sağlıklı olacaktır zira danışmanlar işin içeriğini bilmek zorunda değiller laboratuvar işi bence sahada ölçüm yapacak mühendis arkadaşın da baca delmek yada merdiven aramak sahada sıkıntılar minimize edilmiş olur ... keşif ücreti de alınabilir uygun bir fiyata ..
 

Bağcan Dübek

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Ağu 2013
Mesajlar
53
Tepki puanı
40
Puanları
18
Yaş
29
Firma
AKWEL AUTOMOTIVE
Bence de keşif ve tespit gibi durumları laboratuvarlar yapmalı fakat, bunun mümkün olabilmesi için tespit yapan kişinin en az çevre görevlisi kadar mevzuata hakim olması gerekmektedir. Laboratuvarlarda sırf bu iş için bile mevzuata hakim bir personel bulundurulması gerekli bence. Olay sadece bacaların fiziki anlamda ölçüme uygun olması ve/veya olmaması dışında hangi bacaların ölçülüp ölçülmeyeceğine karar verme kısmına da giriyor çünkü. İyi bir proses bilgisi de lazım parametre tespiti için. Bence bu iş bi süre daha çevre görevlilerine kalır :)
 

Muzaffer KOÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Mar 2012
Mesajlar
13
Tepki puanı
10
Puanları
3
Yaş
32
Şehir
İstanbul
Firma
-
Öncelikle çalıştayın sonuç belgesini görmeden bir şey söylemek çokta mümkün değil. Naçizane fikirlerimi belirteceğim. Ayrıca ilk yazım ve mesajım olacak. :-)

Emisyon ölçümü yaptırılması, atıksu analizlerinin yaptırılması, atık yağ analizi yaptırılması vb. zaten firmaların sorumluluğundadır. İsterse danışmanlık alıp çevre izin sürecini yürütebilir isterse bünyesinde çevre birimi oluşturup takibini gerçekleştirebilir. Burada ölçüm için sadece iki aktör firma ve laboratuvar var. Çevre danışmanlığının ölçüm ile ilgili bir bağı yok. Ama piyasada danışmanlık ve laboratuvar hizmetlerinin iç içe girmesi sebebiyle üçüncü aktör olduklarını iddia etmeleri biraz abes kaçmaktadır. Bunu çıkardıkları yönetmelikle gösterdiler. Çünkü danışmanlık işleri ile laboratuvar işleri birbirinden farklı süreçlere sahipler. Buradaki sıkıntı şu pastada yeri olmaması gerekenlerin bu sistemde süreçte çıkarılmasıdır. Danışmanların artık bu işlerde organik bağının kesilmesidir. Bu işe müdahil olmaya çalışan aktörlerinde çıkarılmasıdır. Olması gereken oluyor aslında. Bu durumda laboratuvarın karşılaştığı zorluklar karşısında bakanlık duvar olacak gibi görünüyor. Hem maddi yönden hem manevi yönden olacaktır. Tabi uygulamada aksaklıklar olacağını düşünüyorum. Umarım uygulama başlandıktan sonra vazgeçilmez.

Bu ölçüm işlerinin emekçisi ve en alt kısmında ölçüm personeli yer alıyor. Bakanlığın bakış açısı anladığım kadarıyla bu emekçilerin daha iyi şartlarda çalışması, ölçüm yapacak personelin profesyonelleşmesi ve uzun vadede laboratuvar sektörünü mali olarakta düzenleme yoluna gitmektir. Zaten atık su, atık yağ numunelerinin alınması eğitimi ve yetkilendirilmesi uzun zamandır yapılıyordu. 2015 yılından başlayarak aynı şeyi emisyon-imisyon ölçümlerinde ve yakın zamanda sonuçların raporlanması için de yaptı. Personelin eğitim kıstasları getirdi. Buna müteakiben bu sistemin geleceği belli etmişlerdi.

Son olarak planladıkları şeyleri yaparlar ve bakanlık personeli bu konuda dirayet gösterir. Çünkü bu işleri baskılara rağmen yapmak ciddi bir irade gerektiriyor.
 

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Mar 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
363
Puanları
68
Şehir
Diyarbakır
Firma
GÜN-LAB
13.12.2018 tarihinde açıklanan "İkinci 100 Günlük Eylem Planı" içinde <Merkezi Laboratuvar Belirleme Sistemine geçilmesi (MELBES) > de var.
Bu şu demek oluyor; 2019 yılı Şubat-Mart gibi merkezi atama sistemine geçilecek.
 
KS
D

deleted25658

@Bağcan Dübek
Haklısınız bunun için tecrübe ve hakimiyet gerekiyor saha ayrı bir dünya bildiğiniz üzere ... şöyle ki bu sistemi gelmesi ile birçok laboratuvar kapanacak
 

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Mar 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
363
Puanları
68
Şehir
Diyarbakır
Firma
GÜN-LAB
MELBES hakkında Genel Müdürlük Makam Oluru
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


Mevcut Laboratuvar yetkilileri ve yeni Laboratuvar kurmak isteyen arkadaşlar için önem arz etmektedir.
 

hasan140715

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2018
Mesajlar
82
Tepki puanı
20
Puanları
8
Yaş
34
Firma
ENSATURK MÜHENDİSLİK
Arkadaşlar,

MELBES sistemi açılmadı galiba dimi? Ya da giriş için elinde link olan varmı?

18 şubatta ölçüm yapılacak olan firmamın ölçümü MELBES için iptal edildi ve süreç uzuyor. GFB sürecim sıkıntıya girmesin diye uğraşıyrum ama bir giriş sistemi falan göremedim, bulamadım. Gerçi 16 şubat demiş ama bu ölçm başvuruları nereye yapılacak acaba?
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Katılım
5 Ocak 2016
Mesajlar
2,140
Tepki puanı
4,689
Puanları
338
Yaş
27
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Şehir
Kocaeli
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
EÇBS'de bununla ilgili bir modül açılacak başvurular oradan gerçekleşecek.(Bi arkadaştan öğrenmiştim :))
GFB Süreci sıkıntıda olan firmanız için bu durumu göze alarak il çevreden bir yazı talep edebilirsiniz.
Aksi durumda sürec zora girerse ve önlem almazsanız sizi hatalı bulurlar.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Katılım
5 Ocak 2016
Mesajlar
2,140
Tepki puanı
4,689
Puanları
338
Yaş
27
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Şehir
Kocaeli
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
@hasan140715 Hocam sürem var diye düşünmemenizi öneririm illaki bi aksilik çıkıyor daha sonra tekrardan başa dönmek gibi bir sıkıntı var.
O nedenle ne kadar erken yapabiliyorsanız yapın ve İl Çevreyle görüşme sağlmaya başlayın bence
 

hakan çağlar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eyl 2013
Mesajlar
146
Tepki puanı
92
Puanları
28
Yaş
27
Firma
.
Melbes uygulamasının EÇBS içerisine ekleneceği söylenmişti.Ancak sizin 18 şubattaki ölçümünüz iptal olduysa sistem açıldığında en yakın 1 ay sonra için gün alabiliyorsunuz diye biliyorum duyurulardan birinde o şekilde yazıyordu.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Ağu 2016
Mesajlar
96
Tepki puanı
103
Puanları
33
Yaş
29
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Ben düşüncemi söyleyeyim, daha artist olan laboratuvar çalışanları daha da artist olacaklar tavırları değişecek. İnşallah laboratuvar puanlama sistemi tarzında şeyler de eklenir ve laboratuvar hakkında görüşler istenir.
 

Muzaffer KOÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Mar 2012
Mesajlar
13
Tepki puanı
10
Puanları
3
Yaş
32
Şehir
İstanbul
Firma
-
Artist olacaklar derken? Ne gibi tavır içindeler tam ifade ederseniz anlamak isterim. Keşke herkes birbirini puanlasa meslektaşlarımızın durumunu merak ediyorum. :)
 
Önceki cevapları görüntüle…
D

deleted25658

@Muzaffer KOÇ hocam aslında sektöre bağlı değil benim 3 yılım oldu dediğiniz gibi aslında kişiden kişiye değişebilir biz proses gereği baca ve bağlı makine kontrolü yapmak zorundayız bazen mühendis yanına verilen tekniker arkadaş yada 2 mühendis de olabiliyor aşağı kontrol için giden arkadaş gerek fabrika da olan mühendis yada işçilerle lakayıt hareketler yapabiliyor tabi bu olaylar dediğiniz danışman sektörü için de var örnekleri sektöre özel değil ama mühendise özel diyebiliriz kişi ne ederse kendine eder :D
 

ceyhun durmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Mar 2011
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
1
Firma
MERCEDES-BENZ
Arkadaşlar sisteme girebilen var mı? İlk girişte tesis güncellemesi diye bir şey doldurmamız isteniyor. Faaliyet konusu sorulmuş fakat ilgili sekmede konular çok az. Tesisin faaliyetini bulamıyorum
 

Kara--

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Kas 2012
Mesajlar
111
Tepki puanı
61
Puanları
28
Firma
AYÇEM ÇEVRE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK
Aynen bende bulamıyorum
 

hakan çağlar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eyl 2013
Mesajlar
146
Tepki puanı
92
Puanları
28
Yaş
27
Firma
.
bende tam karşılığını bulamadım.eğer aciliyetiniz var ise benzer sektör seçerek ilerleyebilirsiniz.Ayarlardan güncellenebildiği yazıyor. Oradaki mail adresinize dikkat edin.Ben kaydettin sonra tekrar girdiğimde alakasız bir mail adresi yazıyordu.Sayfa yenilendikçe mail değişiyor
 
KS
D

deleted25658

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsaminda ihtiyaciniz olan Resmî Ölçüm Talepleriniz Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden MELBES Uygulamasına giriş yaparak talep edebilirsiniz. Başvurular yarin başlıyor. Bizler de merakla bekliyoruz..22302
 

Şafak Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Tem 2011
Mesajlar
478
Tepki puanı
358
Puanları
68
Yaş
37
Web Sitesi
www.yesildanisman.com
Firma
YEŞİL DANIŞMAN
Bİ defa da hizmete açılan sistem çalışsın kardeşim. youtube a bir video koymuşsun şöyle giriliyor vs. diye. benim 4 yaşında kızım da aynı videoları çekip koyuyor. koyulan video sadece laboratuvarlar yönelik. biz danışman firmalar nerden nasıl kayıt yapacağız. uygulamayı nasıl kullanacağız. kendi çabamızla deneme yanılmayla iş yapmaya çalışıyoruz. denemelerim sonucunda EÇBS de firma kısmında değil de Tesis kısmına gelip orada MELBİS uygulaması açılacak. açtık talep yapalım dedik ama Fekal Koliform parametresini bulamadık. korka korka bir butona basıyoruz çünkü ne olacağını bilmiyoruz.
olması gereken sistem kullanıma açılmadan gerekli kullanım videoları paylaşılmalıydı. sistem pilot bir bölgede denenmeliydi. izin işlemlerimiz için numune alınıyordu hepsi askıda kaldı.
 

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Mar 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
363
Puanları
68
Şehir
Diyarbakır
Firma
GÜN-LAB
Gürültü Ölçümleri hk. duyuru
 

Ekli dosyalar

D

deleted25658

çevre referans da yayınlanmamış ?

ilgili dosyada herhangi resmi ibare yok genelde bakanlık ilgili kişi, amblem hatta tarih olur bunda herhangi bir ibare bakanlık sitesinde ve çevre referans da duyuru gözükmemekte
 
Önceki cevapları görüntüle…
D

deleted25658

@Mesut Bölükbaş garip geldi açıkcası alışılmışın dışında bir dosya çünkü genelde dosyalar paylaşırken bakanlık farklı paylaşırdı o yüzden dedim
 

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Mar 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
363
Puanları
68
Şehir
Diyarbakır
Firma
GÜN-LAB
@Ferhat Elçi duyurular önce laboratuvar yetkilendirme uygulama sayfasının duyurularına geliyor. Ardından çevre referans duyurular kısmına ekleniyor.
 
Üst