mezarlıklara atıksu hatları ve fosseptiklerin uzaklığı???

T.Türüt

Kayıtlı Kullanıcı
herkese merhaba
arkadaşlar zaman zaman mezarlığına yakın fosseptik olmasıyla ilgili şikayet dilekçeleri geliyor.. bununla ilgili yönetmelik bulamıyorum... bilgisi olan var mı..içme ve kullanma suyu kaynak ve hatlarına mesafe belirtilmiş mezarlık yönetmeliğinde ama atıksuyla ilgili bir bilgi bulamadım...
 
KS
T.Türüt

T.Türüt

Kayıtlı Kullanıcı
yeni değilse mezarlık yani izmir ilinde ki uygulama değil de daha genel bir yönetmelik gerek bana.. şimdi baktım buna aradığımı bulamadım..başka bilgisi olan var mı arkadaşlar
 

Sedameriç

Kayıtlı Kullanıcı
Genel olarak mezarlık alanında içme ve kaynak suları değerlendirme altında tutuluyor. O nedenle mevzuat ve yönetmeliklerde atıksu ve foseptik olarak bulma ihtimaliniz çok dar alandan ibarettir. Dilekçeler de yer alan konu tam olarak mezarlıkların yakınında yer alan foseptik çukuru mu ya da atıksu geçen hat mı mevcut ? ve çalıştığınız yer kamu kurumu mu? Ona göre size yol haritası ifade edeceğim.
 
KS
T.Türüt

T.Türüt

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Seda hanım.. Kamuda çalışıyorum.Kırsal alanda kişilerin bahçesine arazisine yaptığı aile mezarlıkları ile ilgili ara ara şikayetler geliyor.. komşu hanelerin mezarlığa yakın fosseptik yapmış olmaları gibi..ben gidip incelediğimde diyebilmeliyim ki şu yönetmeliğin şu maddesine göre bu fosseptik kaldırılmalıdır. yada şu yönetmeliğin şu maddesine göre fosseptik mesafesi uygundur sorun yoktur gibi değerlendirebilmem gerek..ama yok bununla ilgili dayanak bişey bulamadım.
 

hepaistos

Kayıtlı Kullanıcı
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


Gereği vali başkanlığında komisyon oluşuyor zaten yönetmeliğe göre kanalizasyon v.b yerlerin yakınına mezarlık ruhsatı verilmiyor. Eski tip mezarlar (bahçe tip) genelde karadeniz bölgesinde oluyor ama artık yasal değil.

Cezası hükümleri ise aynı yönetmeliğin 14. bölümünde var.
 
KS
T.Türüt

T.Türüt

Kayıtlı Kullanıcı
kanalizasyon sonradan yapılıyorsa nasıl oluyor yani mezarlık varken adam ferdi fosseptiğini yapmış yakınına
 
Üst