• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Nehire atıksu deşarjı

ahmet123

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba, Sorunun büyük kısmını anladım fakat bir kısımda takıldım ve formülde kullanacağım ÇO değerinin karışım mı yoksa nehirÇOnimi olacağından emin olamadım. Yardımcı olursanız çok sevirinirim.

Nehire ait: Q, V(akış hızı), ÇO, BOİ değerleri ----- Atıksuya ait: Q, ÇO, BOİ değerleri -------------------ÇOD k1 k2 değerleri verilmiş.

Nehire atıksu deşarjı yapılamakta. Deşarjdan 50 km sonra mansabındaki ÇO değeri soruluyor.

Soru Streeter phelps eşitliği ile çözülecek . ÇO karışım olarak (Qatık x CBOİatık + Qnehir x CBOİ nehir) / Qa+ Qb şeklinde hesaplanarak Lo şeklinde işleme katılacağından eminim.
Fakat ÇON1 hesabında direk ÇOD-ÇOnehir mi almayalıyım

yoksa BOİ de hesapladığım gibi debilerle çarpıp bölerek ÇOkarışım elde edip ÇON1 hesabınıÇOD-ÇOkarışım olarak mı almalıyım?

Ekli dosyayı görüntüle 26376

şu soruyu 2010 yılında çevre modellemesi dersi finalinden hatırlıyorum . hey gidi günler Ergün Hocaya selam olsun burdan :)