OHSAS 18001 standardından TS ISO 45001:2018 standardına geçiş süreci hk.

hafssse

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İMER-L&T
Arkadaşlar bildiğiniz üzere OHSAS 18001 standardı TSE tarafından TS ISO 45001:2018 olarak Nisan 2018 yılında yayınlandı.
İşletmelerde bir geçiş süreci bulunmaktadır. Bu yeni standardın gereklilikleri hakkında bilgisi olan ve çalıştığı işletmede bu süreci yönetmiş olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz bu konuda, neler yaptınız, süreçte neler yapmamız gerekiyor?

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba,
ISO 45001 standardından geçen sene Nisan ayında denetime girdim, 1 ay sonra yenileme denetimine de gireceğim. Olabildiğince yaptıklarımdan bahsedebilirim.

Konu hakkında;
*İSGYS hakkındaki ilgili taraflar ve ihtiyaç beklentilerini belirleyerek, periyotlarla güncellemesinin yapılması,
*İSGYS kapsamının tanımlamasının yapılması (el kitabı kullandığım için orada tanımladım, tercihe göre seçilmeli)
*İSGYS risk ve fırsat değerlendirmesi yaptım ( İSG risk değerlendirmesi ile karıştırışmamalı ayrı bir değerlendirme süreci)
*İSG Çalışan temsilcisi görev tanımlarında standartta geçen maddeleri ekleyerek revize sonrası imza aldım,
*YGG toplantısına İSG Çalışan temsilcisini dahil ettim,
*Ayrı bir toplantı ile risk fırsat değerlendirmesi vb. konularda değerlendirme yaptık (çalışan katılımının sağlanması adına)
*İç tetkik sorularını yeni standart maddelerine göre düzenleyerek risk değerlendirme vb. soruları oluşturdum ve denetledik,
*Geçen sene çok uygulayamasam da bu sene hedef bazında risk değerlendirmeye katkı sağlayacak hedefler koymayı planlıyorum.

Aklıma gelen genel itibariyle bunlar.