OHSAS 18001 standardından TS ISO 45001:2018 standardına geçiş süreci hk.

hafssse

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İMER-L&T
Arkadaşlar bildiğiniz üzere OHSAS 18001 standardı TSE tarafından TS ISO 45001:2018 olarak Nisan 2018 yılında yayınlandı.
İşletmelerde bir geçiş süreci bulunmaktadır. Bu yeni standardın gereklilikleri hakkında bilgisi olan ve çalıştığı işletmede bu süreci yönetmiş olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz bu konuda, neler yaptınız, süreçte neler yapmamız gerekiyor?

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba,
ISO 45001 standardından geçen sene Nisan ayında denetime girdim, 1 ay sonra yenileme denetimine de gireceğim. Olabildiğince yaptıklarımdan bahsedebilirim.

Konu hakkında;
*İSGYS hakkındaki ilgili taraflar ve ihtiyaç beklentilerini belirleyerek, periyotlarla güncellemesinin yapılması,
*İSGYS kapsamının tanımlamasının yapılması (el kitabı kullandığım için orada tanımladım, tercihe göre seçilmeli)
*İSGYS risk ve fırsat değerlendirmesi yaptım ( İSG risk değerlendirmesi ile karıştırışmamalı ayrı bir değerlendirme süreci)
*İSG Çalışan temsilcisi görev tanımlarında standartta geçen maddeleri ekleyerek revize sonrası imza aldım,
*YGG toplantısına İSG Çalışan temsilcisini dahil ettim,
*Ayrı bir toplantı ile risk fırsat değerlendirmesi vb. konularda değerlendirme yaptık (çalışan katılımının sağlanması adına)
*İç tetkik sorularını yeni standart maddelerine göre düzenleyerek risk değerlendirme vb. soruları oluşturdum ve denetledik,
*Geçen sene çok uygulayamasam da bu sene hedef bazında risk değerlendirmeye katkı sağlayacak hedefler koymayı planlıyorum.

Aklıma gelen genel itibariyle bunlar.

rüyadönmez

Kayıtlı Kullanıcı
esra hanım merhaba;
risk fırsat konusu ve iç tetkik soruları için bir kaç örnek verebilir misiniz? yapağımız güncellemelere ışık tutması bakımından.

Önceki cevapları görüntüle…

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@rüyadönmez tekrar merhaba,

risk fırsat konusuna değinelim öncelikle. Bilginiz dahilinde bahsettiğiniz 4.1 ve 4.2 maddelerinde 2 husus var. Bu bağlamda oluşturduğum 2liste mevcut. 1. si iç ve dış hususlar (konular) 2. si ise ilgili taraflar (kişi, kurum, kuruluşlar).Bu 2 listede yer alan tüm maddeleri risk fırsat değerlendirmesine maddeler halinde ele aldım.

Örn: ilgili taraflardan,
-işyeri hekimi: * belirlenen gün ve saatlerde firmada bulunmaması riski, personelin ihtiyaçlarını doğru saptayamaması ve ilgisiz davranması riski.
-çalışan temsilcisi: belirtilen toplantılara katılım sağlamaması ve personel ile yönetim arasında bağ kurulamaması riski vb..

Örn: iç ve dış hususlardan,
-acil durumlar: *acil durumlar ile ilgili dokümantasyonun oluşturulmaması ve personellere bilgi verilmemesi riski, tatbikat planlamasının yapılmaması riski vb...

Umarım konuyu doğru anlamış ve anlatabilmişimdir.

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@rüyadönmez iç tetkik hususunda ise,
tüm operasyonel süreçlere 45001 soruları yöneltiyorum tabiki.

*acil durum konularındaki bilgiler, -firmada acil durumlar ile ilgili alınmış tedbirler, en son acil durum tatbikatını ne zaman aldıkları, acil çıkışların nerede olduğu vb... gibi sorular.
*ofis ve sahadaki isg risklerinin neler olduğu ..
gibi konular çoğaltılabilir.

Çevre ve isg ayrı bir departman olarak değil ortak birer departman olduğu bilincinin yansıtılması adına isg ve çevre konularında iç tetkikte ayrıntılı değinilmeli diye düşünüyorum ki bunun faydasını da gördüm :)

deryanil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
....
Esra Hanım merhaba, bizde önümüzdeki ay denetime gireceğiz. katılım ve danışma maddelerinde geçen konuları İSG kurulunda çalışan temsilcisi ile görüştük. YGG de ise bu şekilde belirttik. YGG ye ayrıca çalışan temsilcisini çağırmadık. sizce bu şekilde de olabilir mi.

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba @deryanil ,
ilgili rüm konular belirttiğiniz isg kurulunda görüşülüp kayıt altına alındıysa kanaatimce yeterlidir.
fakat gelen denetçinin istemine de bağlı olabilir burada eğer karşıt görüş gelirse ikna etmeniz gerekebilir :) burada da standardın ygg maddesinde çalışan katılımının değerlendirilmesi kısmı olduğunu belirtebilirsiniz. Standart ne yapılması gerektiğini belirtirken nasıl yapılması gerektiğini tamamen tabi olan kuruluşa bırakır.

TAHA UMUT KORKUT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AGM OTOMOTİV A.Ş
Konu ile ilgili olarak Proses bazlı mı Süreç bazlı mı risk fırsat değerlendirme tablosu hazırladınız_?
Hale hazırdaki risk tablosu üzerine ek olarak yapıldığında karmaşıklık oluşuyor sanki örnek kaynak gönderebilecek arkadaşımız var mı acaba.

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhabalar,

OSGB'den İş Güvenliği Uzmanı hizmeti alıyoruz. Şuan için haftada 2 gün firmamıza geliyor ancak haftanın 5 günü tam zamanlı gelecek şekilde anlaşmayı planlıyoruz. Haftada 5 gün tam zamanlı bize hizmet veren ancak SGK'da OSGB çalışanı olarak görünen uzmanı firmamızın İSG Yönetim Temsilcisi olarak atayabilir miyiz?

OHSAS 18001'de üst yönetimden biri yönetim temsilcisi olarak atanmalıdır diyor, ancak ISO 45001'e göre bu mümkün müdür? Yoksa firmamız bünyesinde olan birini mi yönetim temsilcisi olarak atamamız gerekir?

Ona göre İş Güvenliği Uzmanını dışardan almaya devam mı etmeliyiz yoksa kendi bünyemize mi almalıyız konusunu değerlendireceğiz

Emrah Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AAT
45001de yönetim temsilcisi tanımı kalkıyor. liderlik gibi bir tanım geliyor. 18001 içinse konu sadece çok dert etmeyin temsilci konusunu derim :)

ama sizde varsa 50001de bu konu devam ediyor bilginiz olsun.

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Peki liderlik görevini OSGB'den hizmet alınan İş Güv. Uzmanına verebilir miyiz?

Önceki cevapları görüntüle…