OHSAS 18001 standardından TS ISO 45001:2018 standardına geçiş süreci hk.

hafssse

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bildiğiniz üzere OHSAS 18001 standardı TSE tarafından TS ISO 45001:2018 olarak Nisan 2018 yılında yayınlandı.
İşletmelerde bir geçiş süreci bulunmaktadır. Bu yeni standardın gereklilikleri hakkında bilgisi olan ve çalıştığı işletmede bu süreci yönetmiş olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz bu konuda, neler yaptınız, süreçte neler yapmamız gerekiyor?
 

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
ISO 45001 standardından geçen sene Nisan ayında denetime girdim, 1 ay sonra yenileme denetimine de gireceğim. Olabildiğince yaptıklarımdan bahsedebilirim.

Konu hakkında;
*İSGYS hakkındaki ilgili taraflar ve ihtiyaç beklentilerini belirleyerek, periyotlarla güncellemesinin yapılması,
*İSGYS kapsamının tanımlamasının yapılması (el kitabı kullandığım için orada tanımladım, tercihe göre seçilmeli)
*İSGYS risk ve fırsat değerlendirmesi yaptım ( İSG risk değerlendirmesi ile karıştırışmamalı ayrı bir değerlendirme süreci)
*İSG Çalışan temsilcisi görev tanımlarında standartta geçen maddeleri ekleyerek revize sonrası imza aldım,
*YGG toplantısına İSG Çalışan temsilcisini dahil ettim,
*Ayrı bir toplantı ile risk fırsat değerlendirmesi vb. konularda değerlendirme yaptık (çalışan katılımının sağlanması adına)
*İç tetkik sorularını yeni standart maddelerine göre düzenleyerek risk değerlendirme vb. soruları oluşturdum ve denetledik,
*Geçen sene çok uygulayamasam da bu sene hedef bazında risk değerlendirmeye katkı sağlayacak hedefler koymayı planlıyorum.

Aklıma gelen genel itibariyle bunlar.
 

rüyadönmez

Kayıtlı Kullanıcı
esra hanım merhaba;
risk fırsat konusu ve iç tetkik soruları için bir kaç örnek verebilir misiniz? yapağımız güncellemelere ışık tutması bakımından.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
@rüyadönmez tekrar merhaba,

risk fırsat konusuna değinelim öncelikle. Bilginiz dahilinde bahsettiğiniz 4.1 ve 4.2 maddelerinde 2 husus var. Bu bağlamda oluşturduğum 2liste mevcut. 1. si iç ve dış hususlar (konular) 2. si ise ilgili taraflar (kişi, kurum, kuruluşlar).Bu 2 listede yer alan tüm maddeleri risk fırsat değerlendirmesine maddeler halinde ele aldım.

Örn: ilgili taraflardan,
-işyeri hekimi: * belirlenen gün ve saatlerde firmada bulunmaması riski, personelin ihtiyaçlarını doğru saptayamaması ve ilgisiz davranması riski.
-çalışan temsilcisi: belirtilen toplantılara katılım sağlamaması ve personel ile yönetim arasında bağ kurulamaması riski vb..

Örn: iç ve dış hususlardan,
-acil durumlar: *acil durumlar ile ilgili dokümantasyonun oluşturulmaması ve personellere bilgi verilmemesi riski, tatbikat planlamasının yapılmaması riski vb...

Umarım konuyu doğru anlamış ve anlatabilmişimdir.
 

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
@rüyadönmez iç tetkik hususunda ise,
tüm operasyonel süreçlere 45001 soruları yöneltiyorum tabiki.

*acil durum konularındaki bilgiler, -firmada acil durumlar ile ilgili alınmış tedbirler, en son acil durum tatbikatını ne zaman aldıkları, acil çıkışların nerede olduğu vb... gibi sorular.
*ofis ve sahadaki isg risklerinin neler olduğu ..
gibi konular çoğaltılabilir.

Çevre ve isg ayrı bir departman olarak değil ortak birer departman olduğu bilincinin yansıtılması adına isg ve çevre konularında iç tetkikte ayrıntılı değinilmeli diye düşünüyorum ki bunun faydasını da gördüm :)
 

deryanil

Kayıtlı Kullanıcı
Esra Hanım merhaba, bizde önümüzdeki ay denetime gireceğiz. katılım ve danışma maddelerinde geçen konuları İSG kurulunda çalışan temsilcisi ile görüştük. YGG de ise bu şekilde belirttik. YGG ye ayrıca çalışan temsilcisini çağırmadık. sizce bu şekilde de olabilir mi.
 

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba @deryanil ,
ilgili rüm konular belirttiğiniz isg kurulunda görüşülüp kayıt altına alındıysa kanaatimce yeterlidir.
fakat gelen denetçinin istemine de bağlı olabilir burada eğer karşıt görüş gelirse ikna etmeniz gerekebilir :) burada da standardın ygg maddesinde çalışan katılımının değerlendirilmesi kısmı olduğunu belirtebilirsiniz. Standart ne yapılması gerektiğini belirtirken nasıl yapılması gerektiğini tamamen tabi olan kuruluşa bırakır.
 

TAHA UMUT KORKUT

Kayıtlı Kullanıcı
Konu ile ilgili olarak Proses bazlı mı Süreç bazlı mı risk fırsat değerlendirme tablosu hazırladınız_?
Hale hazırdaki risk tablosu üzerine ek olarak yapıldığında karmaşıklık oluşuyor sanki örnek kaynak gönderebilecek arkadaşımız var mı acaba.
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

OSGB'den İş Güvenliği Uzmanı hizmeti alıyoruz. Şuan için haftada 2 gün firmamıza geliyor ancak haftanın 5 günü tam zamanlı gelecek şekilde anlaşmayı planlıyoruz. Haftada 5 gün tam zamanlı bize hizmet veren ancak SGK'da OSGB çalışanı olarak görünen uzmanı firmamızın İSG Yönetim Temsilcisi olarak atayabilir miyiz?

OHSAS 18001'de üst yönetimden biri yönetim temsilcisi olarak atanmalıdır diyor, ancak ISO 45001'e göre bu mümkün müdür? Yoksa firmamız bünyesinde olan birini mi yönetim temsilcisi olarak atamamız gerekir?

Ona göre İş Güvenliği Uzmanını dışardan almaya devam mı etmeliyiz yoksa kendi bünyemize mi almalıyız konusunu değerlendireceğiz
 

Emrah Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
45001de yönetim temsilcisi tanımı kalkıyor. liderlik gibi bir tanım geliyor. 18001 içinse konu sadece çok dert etmeyin temsilci konusunu derim :)

ama sizde varsa 50001de bu konu devam ediyor bilginiz olsun.
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Peki liderlik görevini OSGB'den hizmet alınan İş Güv. Uzmanına verebilir miyiz?
 
Önceki cevapları görüntüle…

ibrahim59

Kayıtlı Kullanıcı
@Beril Çataltepe Anlaşmanıza bağlı olarak olabilir fakat liderliği yönetim sisteminden sorumlu bir görev gibi algılamayın. 18001 deki yönetim temsilcisi görevi tek kişiden alınarak 45001 de liderlik tanımlanmış ve çoğunluğa dağıtılmıştır.
 

CANSUB

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,
Benimde çalıştığım Şirket OSB bünyesinde ve kendi içindeki OSGB den hizmet alıyor.
45001 belgesinin alınması isteniyor. Bu kapsamda şöyle bir sorum olacak sizlere OSGB de çalışan İş güvenliği Uzmanı tarafından hazırlanan talimat, kurul kararları ve benzeri dokümanları benim 45001 sistem bazında tekrar oluşturmam gerekiyor mu?
Yoksa prosedürlerde OSGB tarafından hizmet alındığını vurgulamam yeterli mi?
 

6666 Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Benim de OSGB çalışanı arkadaşım bu durumdan muzdarip. Ben firma bünyesinde çalışıyorum, yönetim sistemleri ve merkezi personel olarak. Sahadaki uzmanlar, ya da OSGB'deki uzmanlar merkezi sistemin parçası olabilirler tabii ki şöyle ki: 9001 ile ilgili kim ilgileniyorsa onun belirlediği şablonları verirseniz onlar üzerinde yasal gereklilik dokümanlarını yaparlar, tabi doküman numalaralandırma dahi firma içindeki daimi personelle yapılmalı. Siz hazırladığı veya hazırlaması gereken dokümanları (yasal sorumluluklar yani sözleşme konusu durumlar ve İGU görev ve yetkileri kapsamında) şablonlar halinde verirseniz o onları o şekilde revize edebilir bence. Yönetim sistemleri kurulumunda ve süreç iyileştirilmelerinde yer aldığım ve İGU olduğum için OSGB'den İGU'nun standart gerekliliklerini tüm maddeler halinde yerine getiremeyeceği kanaatindeyim maalesef, o nedenle de sizin ilaveleriniz, iyileştirmeleriniz ve diğer sistem ve dokümanlarla da entegreli olması gerekecek. Bir düzeltici faaliyet açın bence, şablonlar için termin verin. Yaptıkça OSGB ile paylaşın bundan sonra bu şablon üzerinde gidelim diye, ilk denetimde yeterli olacaktır. Sonrasında Fatih Bey'in de dediği gibi sürdürülebilir ve sürekli iyileştirilebilir olması gerekir yani OSGB şablonlarına bağlı olmamalı ki o şablonlarda standart gerekliliklerini kapsamıyor olabilir :)
 
Önceki cevapları görüntüle…

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
birçok bilgi burada mevcut ve cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. bununla birlikte arkadaşlar, ben de dahil olmak üzere (bir çok arkadaşımızın da benim gibi düşündüğünü varsayıyorum) somut bilgi ile cevaplamalar yaparsanız çok memnun olurum. denetime giren arkadaşlardan ricamız buraya stadandardın ne istediği değil, sizlerin o isteklere göre ne aksiyon aldığınız konusunda aydınlatırsanız çok memnun oluruz. en basit bir kaç sorum olacak. Standart der ki İş Güvenliği Politikası oluşturulmasında işçiye danışın. bunu nasıl yaptınız?
Satın alma gibi konularda işçiye danışın. bunu nasıl yaptınız gibi?
Esra Hanım;
" SGYS hakkındaki ilgili taraflar ve ihtiyaç beklentilerini belirleyerek, periyotlarla güncellemesinin yapılması," evet bu standartın bizlerden beklediği. ama siz bu konuda ne gibi somut bir şey yaptınız? onu açıklarsanız çok aydınlatıcı olur.
 

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar Ercan Bey,

Sorunuzu cevaplandırmadan önce yorumunuzda bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Bu forumda, en çok yönetim sistemleri başlığı altında mesajım vardır. Konu beni ilgilendiriyor veya ilgilendirmiyor olsa da her mesajı okurum. Söyleminize bu nedenle katılmıyorum.
Yönetim sistemleri ile uğraşan kişilerde ilgi alanına göre seviyeler mevcuttur. Bir kişi sisteme zaten hakim fakat geçiş yapacağı için eksik noktasının kalmadığını teyit etmek amaçlı neler yaptınız diye soruyor ise; madde bazlı sayarım.( Burada da anlaşılmayan noktalar olduğu taktirde soru sahibi tekrar bir açıklama beklerse de vakit almadan zaten sorusu cevaplanır.)Fakat soran kişi bu konuyu hiç bilmiyorum hangi adımlarda ne yapmam gerekiyor derse de açıklayıcı uzun mesaj ve örneklerle konuyu açık açık anlatmaya çalışırım.
Sadece ben değil herkesin de bu yolda ilerlediği kanaatindeyim. Fakat bize örnek olmak isterseniz de sizleri de bu konularda aktif görmek isteriz :)

Şimdi sorunuza gelecek olursak; firmayı İş Sağlığı Güvenliği (İSG) konusunda ilgilendiren taraflar (kişi, kurum, kuruluş) belirlenir ve bu ilgili tarafların sizden-sizin de onlardan beklentileri açıkça yazılır.
bunu belirlerken de İSG Uzmanı, İSG Sorumlusu, İSG Temsilcisi ve Liderleri, İSG Çalışan temsilcileri, İnsan Kaynakları yetkilileri, yönetim kadrosu ve gerekli tüm departman yöneticileri/sorumluları toplantı usullerine uygun fikir beyanında bulunulur.
Firmayı ve çalışanları ilgilendiren taraflar belirlenip ihtiyaç ve beklentiler de belirlendikten sonra liste haline getirilip kayıt altına alınır. Bu liste, insiyatif kullanarak belirlenen ikinci bir toplantı ile güncelliği ve eksikleri kontrol edilerek revize edilir. Yıl sonunda da liste tekrar gözden geçirilerek güncellenir. Konu hakkındaki örneklere yukarıdaki mesajlardan ulaşabilirsiniz.

Açıklayıcı olmadı ise, anlaşılmayan noktaları belirtmeniz halinde tekrar sorunuz cevaplandırılır.
 

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Cevabınız için çok teşekkürler Esra Hanım. Sözlerimde yanlış bir çıkarım oluşmuşsa kusura bakmayın. Sadece bilgiye aç biri olarak düşünebilirsiniz beni:) sektörümüz ve mesleğimiz gereği bu süreçlerle uğraşmak zorunda kalıyoruz. az ya da çok bilgiler mevcut. Bununla birlikte, ISO 45001 ile sistemsel olarak değişik durumlar ya da daha odaklanası durumlar bulunmakta. Bu durumların bazıları için gerçekten kafam karışık olmaktadır. Özellikle çalışan katılımı ve danışma konusunda. Hangi sektörde görev alıyorsunuz bilmiyorum ama bazı durumlar her sektörde kolay işlemiyor. Bunun en açıklayıcı durumu belki de şudur; ISO 45001'i 150-200 kişi gibi az personelin çalıştığı fabrika vb. gibi operasyonel işletmelerde uygulanması çok zor değildir. Ama inşaat sektörünü ele aldığımızda durum içinden çıkılması zor bir hal almakta. Bu sebeple sizden yaptığınız işlemler ile alakalı somut bilgiler istedim. Bir fikir oluşabilmesi için.
 

Esra Şahin

Kayıtlı Kullanıcı
@Ercan Koca Rica ederim Ercan Bey. Durumu en baştan bu şekilde anlatmış olsanız elbette ki o yorumda bulunmazdım :) neyse ki konuyu anladım. Şöyle bahsedelim o zaman; çalıştığım firmada dediğiniz gibi 200 küsür kişi ile yürüttüğüm sistem vardı. Fakat bunun yanı sıra inşaat sektörü ile bağlantı vardı ve saha kısmında da bu sistemi olabildiğince uyguladım diyelim.
Siz takıldığınız, uygulamada zorluk çektiğiniz kısımları maddeler halinde yazın isterseniz hem ben hem de diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.
 
Üst