Ömrünü tamamlamış lastikler hakkında

mudoly

Aktif üye
Başlık
6
Tepki
4
Arkadaşlar mrb. Ötl yani omrunu tamamlamiş lastiklerin motat uzerinden her yil ocak - mart arasinda yaptigimiz beyanda lastik beyanida yapilmali mi Malum otl ler tehlikesiz atik birde bazi tehlikesiz atiklarin geri kazanimi tebliginde 160103 atik kodlu otl ler teblig kapsaminin disinda tutulmus olup bildirim zorunlulugu bulunmamakta bu konuda nasil bir yol izlenmeli atik bildirimi yapilmali mi iyi calismalar...

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
113
Tepki
4.681
@mhnds...
Merhaba kardeşim, bence atık lastikleri beyan yapmalısınız. Çünkü proses sonucu ne atık çıkıyorsa sisteme bildirilmeli. 2018 yılı itibari ile ambalaj atıkları da yapılmak zorunda

mudoly

Aktif üye
Başlık
6
Tepki
4
  • Konu sahibi Konu sahibi
Olgac bey bi proses yok kurumumuzda gecici biriktirdigimiz yillik biriken lastikler icin yazmistim tehlikeli atiklarin beyanini zaten yapiyoruz ama otl ler icin mevzuatta zorunluluk yok yapilan uygulamalari ogrenmek istiyoruz

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
113
Tepki
4.681
@mhnds...
Doğru diyorsunuz ama yaparsanız iyi olur. Yapmazsanız size kimse neden kimse yapmadındemez.

Murat Çelebi

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
496
ben şimdiye kadar beyan yaptım UATF düzenleniyordu, şuan neden bildirilmesin ki?
Lastik tamam tehlikesiz ama özel atık sınıfında basel sözleşmesinden dolayı ?

mudoly

Aktif üye
Başlık
6
Tepki
4
  • Konu sahibi Konu sahibi
Murat bey mevzuat öyle diyor ben demiyorum dikkat edersen ne ötl yönetmeliğinde nede diğer mevzuatlarda ötl'lerin beyan zorunluluğu yok.yapmak isteyen yapabilir.

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
189
ÖTL tehlikeli atık olmamasına rağmen UATF ile gönderiyorduk fakat şimdi UATF zorunluluğu da kalktı elimizde uatf no veya bildirim yapabilecek bir belge kalmadı. zaten mart ayında bildirim yapmak istesek hangi belge üzerinden yapacağız. bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Murat Çelebi

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
496
@Cem Yılmaz
aynen sistemde yine taşıma numarası ve en son kabulden sonra E'li olması lazım bir kodla yazdırabilir denetimde gösterebilirsiniz

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
189
ÖTL taşıma dediğimizde burada açıklan sekmelere neler yazacağız, lisanlı araç almadığı için taşıma yükleme no gibi veriler yok lasdere kayıtlı araçlar gelip alıyor ve lasder alındı belgesi veriyorlar. tabiki motat bilgileri içeriisnde olmuyor TKN BON gibi

Akif Güvercin

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
10
@sdagtekin
Ben il çevreye sormuştum ötl ler tehlikeli olmadığı için ve taşıma araçları lisanslı olmadığı için atık gönderime kayıta gerek yok demişti tehlikeli atık gibi yapmıyoruz yani

Murat Çelebi

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
496
her il çevre farklı olabiliyor bulunduğunuz yere sorup resmi (çok önemli) yazı aldıktan sonra işlem gerçekleştirin, o gün il müdürlüğünden biri der diğer gelen yazılı evrak var mı der

orangehead026

Daimi üye
Başlık
15
Tepki
76
Mezuniyet
2015—16
@Olgaç Sürmelihindi
Kesinlikle katılıyorum. Beyanları yaparken tehlikesiz atıklarında beyanını yaptığımız gibi ÖTL gönderiminin de yapılması gerekli diye düşünüyorum. kağıt karton gönderimlerini, bitkisel yağ, pil gibi atıkları da işliyorsak sisteme ötl de işlenmesi gerekli diye düşünüyorum.

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
189
ötl göndermeden önce taşıma talebi yapıyor musunuz arkadaşlar? motat kapsamında?

hilol kartal

Daimi üye
Başlık
20
Tepki
9
Arkadaşlar lastiğin tehlikesiz atık olması olayı sizce mantıklı mıdır?
İçerisinde kimyasal,yağ vs herşey var.

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
25
Tepki
2.278
Mezuniyet
2013—14
İçerisinde kimyasal ve yağ vs. olmamalı. Lastik kauçuk + metal parçacıklardan oluşmalı. Sizin bahsettiğiniz lastiktikten çıkıp, kontamine atık kısmına geçmiş :D

Önceki cevapları görüntüle…

burcu00

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
44
ömrünü tamamlamış lastiklerden park - bahçeler için damlatma sulama hortumu olarak kullanılabilinir mi ?🤔

Yukarı Alt