• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Otomotiv Endüstrisi Ve Atıklarının Arıtımı İle İlgili Uygulanan Prosesler

Merhaba arkadaşlar, Otomotiv Endüstrisi Hakkında Genel Bilgi Ve Atıklarının Arıtımı İle İlgili Uygulanan Prosesler hakkında bitirme tezim var.Bu konu hakkında bilgiye sahip arkadaşlar bana yardımcı olursa çok sevinirim,şimdiden teşekkürler....

zuhall

CMNet Üyesi
merhaba, otomotiv endüstrisi oldukça zor bir konu çünkü çevre ve atıklarla ilgili envanter çalışması net değil. bir kere otomotiv endüstrisini sınırlandırmak lazım. ana sanayi mi yan sanayi mi?yan sanayi daha geniş bir konu.

otomotiv endüstrisinde proseslerde değişmektedir işletmenin üretimine göre. genel olarak pres, kaporta, kataforez,boya vernik kısmı,vb. şuan aklıma gelenler...

aşağıdaki sitede geniş bilgi bulabilirsin.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

atıklara gelince de; her prosesten farklı türden atıklar çıkar. genel olarak atıksu katı atıklar mesela boya atölyesi ve katoforezden tehlikeli atıklar vb.

Tavsiyem eğer imkanın varsa bir fabrikadan bu konuda bilgi talep etmendir. Hatta gidip görüşmende çok büyük fayda var.

Ben tehlikeli atıklar konusunda üç ana üretici firma ile görüşmüştüm bursada...tofaş karsan ve renault. bunun dışında bosh ve çoşkunözde vardı..

açıkçası hepsi oldukça ketumdu :)) mesele tehlikeli atık olunca.ama hepsinin bir çevre politasi ve oturmuş bir sistemleri var. özellikle iso 14001 dahilinde belli bilgileri kamuoyuna zaten duyurmak zorundalar bunları paylaşırlar mutlaka..

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

İyi çalışmalar...

zuhall

CMNet Üyesi
Bir tanıdık vasıtasıyla gitmek lazım yoksa adımınızı içeri atamıyorsunuz:)) Ama yine de öğreniyorsunuz birşeyler...

Fabrikalardan yardım almayı denıyorum ama cevap yok hala,yardım almak ıstedıgım fabrıkalar toyota,otokar,tırsan,hyundai.Sakaryada oldugum ıcın bana yakın otomotiv fabrikalarıda bunlar ama bakalım :frown: ,işim çok zor gibi görünüyor. Yardımlarınız için çok sağolun arkadaslar,Eğer bir bilgi elinizde varsa bana iletirseniz çok sevinirim

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Maille yardım istemeyin kesinlikle yardım etmezler. Boş bir vaktinizde fabrikaları ziyaret edin..

kolay gelsin arkadaşlar otomotiv sektöründe tır garajları bakım-onarım yapan bir firma için oluşan atıklar 16 01 03 -16 01 17-130113-150202-150110-130502-160107-160119-160117-200121-150103-160119 firma yeni olduğu için tahmini olarak böyle bir firma nekadar atık çıkarabilir yani her bir atık miktarını soruyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Otomotiv Sektörü hakkında; Nasıl Bir bilgiye ihtiyacın var. Nokta atışı yapalım Söylediği gibi sektör geniş.
Farklı otomotiv firmalarına kurduğumuz aktif olarak çalışan tesislerimiz var. ihtiyacınızı belirtirseniz yardımcı olabiliriz

ilkerkonak

CMNet Üyesi
merhabalar
bende otomotiv sektörü yedek parçalarından kaynaklanan atık suların ileri oksidasyon yöntemleri ile arıtımı üzerine bir yüksek lisans tezi hazırlıycam. bunla ilgili daha önce yapılmış deneyler ve arııtım sonuçları elinde olan varsa--ileri oksidasyon sart değil -- yardımcı olursnız çok sevinirim