Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Palet lisansı nasıl alınır

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Dilan Aslan tarafından paylaşıldı.

 1. Dilan Aslan

  Dilan Aslan CMNet Üyesi

  Palet lisansı alım işlemleri nasıl arkadaşlar? elinde bir döküman olan var mı acaba internet çöplük gibi olduğundan emin olamıyorum.
   
 2. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Palet lisansı derken? Geri kazanımını kasdediyorsanız; paletler ahşap ambalaj grubuna girdiği için toplama ayırma lisans başvurularında Tesise kabul edilecek Atıklar ve kodlarında Ahşap ambalaj atıkları 150103 koduyla bulunması yeterlidir.
   
 3. ambalaj atığı tolama ayırma lisansına müracaat edeceksiniz. yalnızca paletin çeşitli sınıfı olduğu için hem 15 01 02 ve 15 01 03 eklettirmeniz lazım atık kodlarına isterseniz nasıl müracaat edileceği hakkında belge var göndereyim.
   
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ambalaj atığı toplama ayırma tesislerine lisans alırken zaten ben onu alacağım, bunu almayacağım deme şansınız yok. dolayısı ile bu kod tat lisansı alınma işlemleri ile aynı olur. ancak ben ahşap ya da plastik paleti geri kazanacağım derseniz o zaman işlem daha farklı olur. o zaman geri kazanım lisansı alacaksınız. kısaca sorduğunuz sorunun iki cevabı var.

  not: kolanın asidi kaçmasın diye kolanın kapağını açmaya kıyamıyorum.
   
  hilalparslan ve Gülin Ç. bunu beğendi.
 5. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Bizim iki tat tesisimiiz var..Birinin lisansı alınırken tekstil ve ahşap kodları dahil edilmemiş. Buna istinaden ahşabın kodu dahil etmeli demiştim.
  Bahsettiğiniz 2. işlemi bilmiyorum size zahmet onuda bi açıklasanız.
   
 6. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Belli bir dönemden önce alanlar lisans kodlarında seçme yapabilme hakları vardı.Şuan zorunlu olarak tamamını seçmeniz gerekiyor. Palet geri kazanımı ise palet üretimi yaparken aynı zamanda tatlardan aldığınız hurda paletlerin tamir edilip tekrar piyasaya sürülmesi.
   
  Gülin Ç. ve İ.Ercan bunu beğendi.
 7. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Yani tatlar için değilde imalatçılar için gerekli bir lisans diyorsunuz.
  Peki tesisinde palet geri kazanımı yapan tatlar için ne yapılmalı? İzin lisans yönetmeliiğinde hangi i-l konusuna dahil bu paletler?
   
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ek2'ye dahil ama tat olarak paletin geri kazanımını yapmak kolay değil. ama lisansı olmak zor değil. gereksiz bir para yatırımı var açıkçası işin içerisinde. eğer palet üreticisi değilseniz pek mantıklı durmuyor işe girmek. ya da aldığınızı tamir etmek yerine tamamen talaş haline getirecekseniz oda olabilir. onun üzerine de işlem yapabilirsiniz.
   
 9. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  Ek 2 de nerede? baktım ama göremedim ahşapla alakalı kısmı..hangi faaliyet dalına dahil?
   
 10. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ek-2 listesinde atık bölümünde. o kapsama girmekte
   
 11. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  8 yani
   
  yarabandı bunu beğendi.
 12. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  evet 8 olarak yer almakta
   
 13. İ.Ercan

  İ.Ercan CMNet Üyesi

  O zaman, yine aynı hesaba gelmedi mi? 8 e dahilse ayrı bir lisans nasıl alınacak?
   
 14. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  geri kazanım lisansı olarak alacaksınız. sistem ona göre açılıyor bu sefer :)
   
 15. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Biri bana tehlikesiz atık geri kazanımı yapan tesislerin neden metal hurda toplama ayırma işi yapmak istediğin tat olmasa da yapabildiğini ancak metal dışı tehlikesiz atık toplama ayırma işi yapmak istediğinde ayrıca bir de tat belgesi almak zorunda olduğunu açıklayabilir mi? Mantığını çözemiyorum bir türlü?

  Hurda kablo geri kazanımı (tehlikesiz) yapan bir tesisim hurda kabloyu alacak bakırını bakır olarak satabilecek ama plastiğini satarken tat olmazsa satamayacak? Neden?

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Çevre İzin ve Lisansı ile İlgili Hükümler
  Geri kazanım tesislerine çevre lisansı verilmesi
  MADDE 13 – (1) Tehlikesiz atık geri kazanım tesisi ile metal hurda ıslahı/geri kazanımı tesisi kurmak ve işletmek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin çevre lisansı alması zorunludur. Çevre lisansı alınması işlemlerinde Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır. Söz konusu Yönetmeliğin Ek-3C’sinde yer alan Teknik Uygunluk Raporunda, bu Tebliğin Ek-1'inde verilen bilgi ve belgelerin bulunması zorunludur.
  (2) Birbirini tamamlayan ve benzer teknoloji kullanan kompleks tesis üniteleri çevre lisansı alma açısından tek ünite sayılır.
  (3) Bu Tebliğde tanımlanan tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine Bakanlık tarafından çevre lisansı; tehlikesiz atık ve metal hurda toplama-ayırma tesislerine İl Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde düzenlenen belge verilir. Metal hurda ıslah/geri kazanım tesislerinin toplama-ayırma faaliyeti için il çevre ve orman müdürlüklerinden belge almaları şartı aranmaz.
   
 16. aslı serim

  aslı serim CMNet Üyesi

  merhaba. Biz ahşap palet geri dönüşüm tesisi kurmak istiyoruz ama hangi belgeleri nerden alıcaz neler yapıcaz anlayamadım. birde devlet yada başka kurumlar bu tür girişimlerde destek oluyormu. Teşekkür ederim..
   
 17. kolay gelsin aslı hanım siz geri dönüşüm lisansı alacaksınız ve birde bu paletleri toplamak istiyorsanız tat lisansı alacaksınız ahşap palet geri dönüşümü 15 01 03 ben gerekli bilgileri size yollarım isterseniz
   
 18. aslı serim

  aslı serim CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim olgaç bey ben telefondan yazıyorum şu an bazı yanlışlıklar olabilir. Yazdığınız numaraları anlayamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim
   
 19. Firuze Karaosmanoğlu

  Firuze Karaosmanoğlu CMNet Üyesi

  Olgaç Bey merhaba, özel mesaj ile size ulaşamadım ancak aynı konu ile ilgili benim de yardıma ihtiyacım var. Gerekli bilgiler konusunda yardımızı rica ediyorum size nasıl ulaşabilirim?
  Teşekkürler
   
 20. H.Olcucu

  H.Olcucu CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, palet geri kazanım iş akım şeması proses özeti elinde mevcut olan varsa ,bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...