Plastik enjeksiyon çevre izni

ugurmeseci

Üye
Kayıt
17 Ağustos 2017
Başlık
1
Mesaj
4
Tepki
1
Şehir
İzmir
Yakın zamanda İSO'nun dile getirdiği; "Plastik enjeksiyon işlemlerinin “Çevre İzni” kapsamı dışında tutulması ancak ekstrüzyon prosesinin kapsam dahilinde değerlendirilmesi doğru değildir. Geri dönüşümle uğraşmayan, ikincil plastik üreten (hazır hammadde ile) firmaların tek bir ekstrüzyon prosesi ile Çevre İzni Kapsamına sokulduğu görülmüştür." diye bir ibare var. Konuyla ilgili detaylı bilgisi olan var mı?
 

Arif Öztürk

Daimi üye
Kayıt
23 Temmuz 2011
Başlık
6
Mesaj
269
Tepki
125
4.19 kimyasalların ve ara ürünlerin işlenmesi başlığı altında çevre iznine sokulabiliyor. Bazıları da 4.1.9 temel plastik maddelerin üretildiği tesisler.

Bu konu hakkında zamanın izin şube müdürü ile yaptığım görüşmede, böyle bir protokol var ama kimyasal kullanılıyor mu ne yapılıyor gelen mühendis arkadaş değerlendirir gibi bir yaklaşımı olmuştu. O yüzden çevre izni kapsamında değerlendirilmesi durumunda çok irdelememek gerektiği kanısındayım...
 

ugurmeseci

Üye
Kayıt
17 Ağustos 2017
Başlık
1
Mesaj
4
Tepki
1
Şehir
İzmir
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #3
4.8 Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler kapsamına alınıbilir mi peki? Veya enjeksiyon makinelerinin kapsama girdiği net bir ek maddesi yok mudur?
 
Kayıt
4 Ocak 2012
Başlık
0
Mesaj
3
Tepki
1
Merhaba, fabrikamız ek bir şube olarak plastik enjeksiyon firması açacaktır. Yönetmeliği incelediğimde EK-2 listesi "5.3.2 Plastik madde kulanım kapasitesi 25 kg/saat ve daha fazla olan tesisler" kapsamına giriyor gibi görünüyor fakat emin olamadım. Tesiste plastik hammadde kullanımı saatte 25 kg mı geçecek ve plastik enjeksiyon yapılacak. Sizler kapsam dışı mı kaldınız yoksa çevre iznine tabi miydiniz? Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
 

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
11 Şubat 2013
Başlık
113
Mesaj
3.790
Tepki
4.681
Şehir
Gaziantep
Plastik enjeksiyon yapan tesislerde genelde granülden plastik masa veya sandalye üreten firmalar kapsam dışı olarak değerlendirilir. Herhangi bir emisyon kaynağı, atıksu deşarjı yoksa. Ancak tekstil sektöründe granülden iplik üreten firmalar oluyor ve bunlarda emisyon çıkışı olmaktadır. Bu tür tesisler eğer hammadde kullanımı 25 kg/saat ve üstünde miktar kullanılırsa dediğiniz madde kapsamına girmektedir.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Özgür KARTAL

Daimi üye
Kayıt
31 Ağustos 2015
Başlık
0
Mesaj
25
Tepki
44
Şehir
Ankara
Merhaba, Bu maddenin üst başlığına bakınca kapsamda olup / olmadığınızı daha iyi anlayacaksınız.
"5.3 Cam elyaf, mineral elyaflar veya profil ve tabaka biçimindeki malzemelerin kimyasal tabaka, plastik maddeler veya lastik ile kaplandığı, emprenye edildiği, doyurulduğu ve arkasından kurutulduğu tesisler. "
Bu madde de geçen işlemler için plastik hammadde kullanımı söz konusu ise 25kg/sa sınırını dikkate almanız gerekir. Aksi halde kapsam dışı olarak değerlendirilir.
 
Yukarı Alt