Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Plastikler ve geri kazanılması

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM

  Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK
  Müsteşar Yardımcısı
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  plastik ambalajların geri dönüşümünü yapan bir firma var.Bu firmanın geri dönüşüm lisansı var.Aynı zamanda kaynagında ayrı toplma-ayırma işlemi içinde lisans almak istiyorlar.Aynı alanda hem toplma-ayırma işlemi hemde geri dönüşüm yapabilirler mi?Ayrı -toplama için uygunluk belgesi alınması gerekirmi? Yoksa geri dönüşüm için alınan uygunluk belgesi üzerindenden geçiçi lısans başvurusu yapılabilir mi? :) anlatabildim umarım
   
 3. hatice

  hatice CMNet Üyesi

  firmalar hem geri dönüşüm hende toplama ayırma lisansını birlikte almak zorundalar eğer bu tesis geri dönüşümü zaten yapıyorsa toplama ayırma işlemi için ayrı bir geçiçi faliyet belgesi almak zorunda değil şuan iki işlem geri dönüşüm ve toplama ayırma için alınacak izin işlemleri birbirleriyle bağlantılı olarak yapılmaktadır gerekli detay bilgiyi il çevre orman müdürlügündenalbilirsiniz iyi çalışmalar
   
 4. the_sea_inside

  the_sea_inside CMNet Üyesi

  TAT ve Geri Dönüşüm ayrı lisans konuları olup her iki faaliyette lisans gerektirmektedir. TAT lisansı ile geri dönüşüm, geri dönüşüm lisansı ile toplama ayırma faaliyetinde bulunamazsınız. Tabi bu birde hangi şehirde olduğunuz ve Çevre İl Müdürlüğünün biraz insiyatifine kalmış bir konu. Ama toplama ayırma faaliyetinde bulunacaksanız ayrı bir başvuru daha yapmanız gerekmektedir. Evraklar hemen hemen aynı ama TAT için yeni bir uygunluk yazısı almanız gerekmektedir. Asıl sorunuz aynı alanda iki faaliyette yürütülebilir uygun görüldüğü sürece bunu da Çevre İl Müdürlüğü inceleme için geldiğinde size söyleyecektir. Yeterli alan söz konusu ise sorun olacağını sanmıyorum. İyi Çalışmalar.
   
 5. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  teşekkürler yardımlarınız için ...
   
 6. Metin Koci

  Metin Koci CMNet Üyesi

  iki uygulama da birbirinden çok farklıdır.Bunlar için çevre izni almanız gerekiyor.GDT lisansınız varsa hiçbir belediyeyle anlaşıp toplama yapamazsınız,TAT lardan malzeme satın alırsınz
   
 7. NilgünGülen

  NilgünGülen CMNet Üyesi

  Fabrikada oluşan plastik atıklar kırma makinaları ile parçalanarak uygun şekilde bertaraf edilmektedir. Ancak uygulanılabilirliği kapsamında bir soru sormak istiyorum: Plastikler için kıma makinaları hazır mevcuttken tesise sadece kendi atıklarımızı kullanmak değerlendirmek ve uygun bertarafını sağlamak için geri dönüşüm lisansı alabilir miyiz?
   
 8. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Plastik geri dönüşüm tesisi kurmayı düşünüyoruz arkadaşlar ben yeni mezunum ve tesisi yetkilisi ilk defa böyle bir sektöre girecek benim sormak istediğim kuracak tesisi de bulunması gereken makinalar nelerdir ben plastik geri dönüşüm hattı, araç, forklift bulunması gerekir diye biliyorum bunların dışında benim bilmediğim varsa yardımlarınızı bekliyorum .Teşekkürler.
   
 9. Ezgi Özturan

  Ezgi Özturan CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum;

  plastik enjeksiyonla üretim yapan bir tesis ham maddesi olan granülün bir kısmını elde etmek için kırık plastikleri bir TAT tesisinden alıyor ve bunları işleyerek granül elde ediyor. elde ettiği granülü de kendi üretiminde kullanılıyor. kırık plastiklerle elde ettiği granül için geri kazanım lisansı alması gerekir mi?
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 10. Ezgi hanım geri kazanım tesisi bence tesisiniz için lisansalmanız gerekiyor, granülün temini kapasite raporunda nasıl belirtilmiş
   
 11. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Cevabını bilen olsa keşke...
   
 12. benim cevabım yeterli değil mi:aglyrmngaa:
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  aynı anda yamışız sanırım sizin cevabınız sonra kalmış benim sitemim,

  cevabınız yeterlidir bence:)
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 14. Ezgi Özturan

  Ezgi Özturan CMNet Üyesi

  kapasite raporunda hurda plastikten granül üretimi olarak geçiyor. ben lisans almaları gerektiğini düşünüyorum ama tesis yetkilileri tabiki aynı görüşte değiller gelen hurda plastiği ham madde olarak kullanıyoruz diyorlar ama direkt olarak kullanmıyorlar ara ürün olarak geliyor granüle dönüştürülüyor. yasemin hanım teşekkürler bu arada :)
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kesinlikle lisans almalıdır. Plastik firmaları kırpıntı/kırıklarını (kendi kırpıntıları haricinde) işleyerek granül elde etmesi durumunda lisans alması zorunludur.
   
 16. Ezgi Özturan

  Ezgi Özturan CMNet Üyesi

  Teşekkürler Zeynep Hanım.
   
 17. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Benim yazılarım mı silindi yoksa sistem hatası mı oldu anlamadım. Yazdığımı sandığım yazıların hiçbiri yok.
   
 18. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Arkadaslar plastik geri dönüşümde oluşan kirli suyun bertarafini nasıl yaparız aklımda birşey var ama saçma mi bilmiyorum gelecek cevaplar doğrultsunda fikrimi paylaşmak istiyorum arkadaşlar sorum için yardımcı olur musunuz..
   
 19. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kirli su tabiri biraz tuhaf oldu. Sonuçta proses nitelikli bir atıksu oluşumu söz konusu. Kanala mı deşarj var / alıcı ortama mı sorgulamak gerekiyor. Ve elbet ki kirlilik parametrelerini bilmeniz gerekiyor. COD ? ne kadar. Kanal deşarj parametrelerine uygun mu? Yoksa arıtma kurmalısınız gibi..
   
 20. Ümit Mert

  Ümit Mert CMNet Üyesi

  Çapak olarak alınan malzemelerin granüle dönüştürülmesinde lisans gerektiği nerede yazıyor. Ne lisansı (TAT, GDT)? Yönetmeliği, mevzuattaki yeri nerede? Bir iş yeri sahibine göstereceğim de, benim için önemli.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...