portakal/limon kabukları

deniz meltemi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Merhaba arkadaşlar,

Muğla'da bir firmada portakal/limon/nar sıkma işlemi gerçekleştiriliyor ve işlem sonucunda yaklaşık 7 ton/gün portakal/limon kabuğu oluşuyor.
Bu yörede bunları nasıl değerlendirebiliriz, önerilerinizi/tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Gürkan Güslü

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Azizler Metal Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
Merhaba arkadaşlar,

Muğla'da bir firmada portakal/limon/nar sıkma işlemi gerçekleştiriliyor ve işlem sonucunda yaklaşık 7 ton/gün portakal/limon kabuğu oluşuyor.
Bu yörede bunları nasıl değerlendirebiliriz, önerilerinizi/tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
Sadece bir fikir olup kurak alanlarda kullanım sağlanabilir.

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
Merhaba arkadaşlar,

Merhaba,

Benim aklımada kabuklarının kurutulup çay olarak satılması geldi, tabi kabuklarından çay olur mu bilmem ama araştırılabilir.
veya kabukları kompostlaştırılıp gübre elde edilebilir.

Serkan Çiçekay

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.dupoll.com
Firma
Dupoll Enerji Entegre Atık Yönetimi
Merhaba arkadaşlar,

Solucan gübresi üretiminde solucan mamasında kullanılabilir muz kabuğu vs kullanılıyor çünkü. ama narenciyelerin fermantasyon süresi çok uzun diye biliyorum bu bi dezavantaj. konu ile ilgili solucan gübresi üreten bir arkadaşıma sordum, haber gelirse buradan yazacağım.

cansu ekinci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atık Yönetimi
Merhaba arkadaşlar,

Lisans bitirme tezimde meyve sebze ve yumurta kabukları ile atıksularda bulanıklık giderimi üzerinde çalışmıştım. Kabukların kurutulmasından sonra doğal koagülan madde elde edip bulanıklık gideriminde kullanmıştık. Portakalda kullandığım meyvelerden birisiydi. Fakat dezavantajlarından birisi suda organik madde miktarını artırıyordu. Yinede üzerinde çalışılabilir. Fikir olsun size :)

putperest

Kayıtlı Kullanıcı
portakal limon kabukları çok iyi bağlayıcı malzemelerdir ve toz bastırmada etkin kullanım alanları mevcuttur - yol vb tozuması, şutlardan dökülen malzemelerin tozuması gibi

Hüseyin Can Ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
bana kalırsa posaları bir kurutma işlemlerinden geçirerek kalori ölçülmesini yaptırabiliriz.ısı kaynağı olarak kullanılabilir.
mersinde yer alan ünlü bir meyvesuyu markasında böyle bir çalışma denenmiş diye duymuştum.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş
Bu tarz bir uygulama güzel olabilir :) ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Önceki cevapları görüntüle…

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt,Matbaa, Gıda ve Tekstil Tic. San. A.Ş
Tabikide kardeşim portakali yemekle portakal suyu içmek arasında çok fark var bir ara gıda ve beslenme dersinde işleyelim :) ?
@Serkan Çiçekay başkasından beklemezdim :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer temiz ise kurutulup kuruyemiş olarak bile değerlendirilebilir :D

Bursa_Çevre_İSG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
muhendislik
yan bir tesis açılıp kurutulup sabunlara esans, bıtkı çayı , pastalara süs malzemesi ,kolonya , gübre , toprağa yardımcı madde gıbı =) değerlendirelebilir. Murat beyin paylastıgı belgeseli bende ızlemıstım yanan yerlerle alakalı topragın tekrar iyileşmesi adına tarım orman genel mudurlugu ıle de görusebilinir.

deniz meltemi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Sabun esansı düşünülen alternatifler arasında ancak miktar fazla olunca başka fikirlere de yönelmek isteniliyor. :) Teşekkür ederim diğer fikirler için de.

Baran Ulutaş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İlbank A.Ş.
Portakal, Limon ve Portakal kabuğundan Revani yapıyoruz, Revani Fabrikası mı açsak acaba oraya? ??

"Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" diye bir film vardı, acaba bu kabuklardan da gemi yapabilir miyiz, yapamıyorsak da en azından filmini yapabilir miyiz araştırabilliriz ???

Not: Ciddiye almayınız ?

dyg

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba arkadaşlar,

Merhaba Portakal limon kabuğu organik atık sınıfına giriyor,Muğla'da biyogaz tesisi yok mu? Oraya verirdiniz elektrik üretimine katkıda bulunurdunuz. Ya da biriktirip kompost yaparsınız. Fabrika içinde meyve sebze alanı oluşturup orada değerlendirebiirsiniz. En kötü fabrikanın etrafına çiçek ekip orada değerlendirmiş olursunuz.

İstanbulda bir okul kantin atıklarını bahçede bir bölümde değerlendiriyor.(Bahçe tipi kompost makinesi) Öğrenciler tenefüslerde makinenin kolunu çeviriyorlar. Kompost oluşumundan sona kendi sebzelerini üretiyorlar, ağaçlar, çiçekler ekiyorlar.