sıfır atık belge

hafizekarakoc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mert mühendislik
Oteller için temel sıfır atık belgesi almış olup,bir üst seviye için 12 ay beklendi ancak başvurmak için şartlar neler? kutu arttırma oldugunu biliyorum başka ne gibi seyler isteniyor?

hafizekarakoc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mert mühendislik
kaynak olarak degil Konya İl Çevreden aldığım bilgi geregince o yorumu yaptım . Olgaç Bey teşekkür ederim bu arada.

Gökhan Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ACIÖZ PETROL HURDACILIK NAK. DEMİR ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Danışmanlık Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

Atıklarını aldığımız firmaya destek amaçlı sıfır atık belgesi alması konusunda destek olacağımıza dair söz vermiş bulunduk ancak böyle bir tecrübemiz hiç yok. İlk olarak EÇBS kaydı yapıp dilekçe verdirdik.
Onlara sunum gönderdim personele eğitim yapıp resim çeksinler ve imza alsınlar diye.
Bir bina burası depoları var. Ara katlara mavi ve gri kutu konulacak
Revir var (Tıbbı atık sözleşme yapmaları gerekiyor değil mi?)
yemek hizmeti dışarıdan(firmadan atık yağları nereye veriyorlar sorun dedim belgelerini istedim.
elektronik atıklar için bir kutu koymak gerekiyor mu, merkeze gönderiliyor tamir ediliyor falan dendi ama bunu nasıl çözebiliriz.
Jeneratör var yağı firma alıyor, bu firmanın da kime verdiğine dair belgesini istesem olur mu, nasıl yol almalıyım. yine bunlar orda kalacaksa nasıl bir biriktirme ekipmanı olmalı
Asansör var , bunun için yapılan bakım da ortaya çıkan atıkları nasıl kontrol emeliyim.
Pil için kutu koysak birikmesi durumunda gönderilir deriz.
Kartuş için fotokopi makinası kiralık her şeyi firma yapıyormuş bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
Işıklar led şeklinde denildi.
bu asansör ve jeneratör bakımında oluşan üstübü bezler, bunları da değerlendirmeli miyim.

biraz uzun oldu farkındayım ama bize bu yolda yol gösterecek olan var mı, genel olarak aklımdakileri yazmak istedim.

orhangonullu41

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
EAE Elektrik Aydınlatma AŞ
Arkadaşlar merhaba,
Mevcut firmamda sıfır atık belgesi aldım fakat aklıma yönetmelikteki bir madde takıldı: ''Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip yerlerden; il belediyeleri ve nüfusu elli binin üzerindeki ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, havalimanları, tren ve otobüs terminalleri, limanlar ile 50 oda ve üstü konaklama kapasiteli işletmeler gümüş, altın veya platin sıfır atık belgesini almakla yükümlüdür. Yükümlülüğü bulunan söz konusu yerler, temel seviyedeki sıfır atık belgesinin alınmasını takip eden on iki aylık süre sonunda gümüş, altın veya platin sıfır atık belgesi için müracaat ederler. Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip diğer yerler ise talep etmeleri halinde gümüş, altın ve platin sıfır atık belgesi için başvuruda bulunabilirler.''
Bu madde gereğince organize sanayi bölgesi kavramına fabrikalar dahil oluyor mu yoksa sadece OSB işletmesi mi

Atakan Fazlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kocaeli KOBİ OSB
orhangonullu41OSB'deki tüm fabrikalar sıfır atık sistemine kayıt oluşturmadan OSB yönetimlerine sıfır atık belgesi vermiyorlar. İlk başlarda verdiler fakat sonradan sistemi değiştirdiler. Şuan sıfır atık belgesi almayan OSB varsa önce faaliyetteki tüm firmaların sıfır atık kaydı yapması ve ardından OSB'nin başvuru yaparak sıfır atık belgesi alması gerekiyor.

orhangonullu41

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
EAE Elektrik Aydınlatma AŞ

Atakan Fazlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kocaeli KOBİ OSB
orhangonullu41Ben OSB açısından anladığım için o yönden yazmışım kusura bakmayın. 12 aylık süreç sonunda gümüş, altın ve platin için başvuru yapılmasında zorunluluk yok diye biliyorum. Hatta ÇED Ek-1 ve Ek-2 kapsamında değilseniz ve OSB sınırları içerisinde iseniz OSB'nin sıfır atık belgesi alması yeterli oluyor. Yönetmelikte yer alan "İçerisinde birden fazla kurum, kuruluş ve işletme barındıran ve ortak bir yönetimi olan bina ve yerleşkelere, içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmeleri kapsayacak şekilde seviyesine uygun tek bir sıfır atık belgesi düzenlenir. Ancak, organize sanayi bölgeleri ile havalimanları içerisindeki kurum, kuruluş ve işletmeler talep etmeleri halinde ayrıca münferit belge müracaatında bulunabilirler." maddesi gereğince talep etmeleri halinde müracaat edebilirler.