• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık bilgi sistemi

ozden.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba, ECBS uygulamalarına Sıfır Atık Bilgi Sistemi eklendi. Henüz yönetmelik yürürlüğe girmeden bu uygulamayı firmalarında kullanan veri girişi yapanlar var mıdır? Yapmalı mıyız?

Yönetmeliği taslak halinde bildiğim kadarıyla..yayınlanmadan nasıl isteniyor şubatın sonuna kadar. bize bir bildiri gelmedi(Ankara) yine de yapmamız lazım mı acaba arkadaşlar.

Arkadaşlar, 14 yane atık kodumuz var ve hepsi geçici olarak bir süre depolanıyor. Bazıları açık kasa konteynerda, bazıları kapalı atık depolama alanında. 22267Geçici depolama alanımızda, 3-4 atık depolanan bir bölme bile var. 14 atık kodu seçtiğimde 14 tane ayrı depolama alanı varmış gibi hepsinin koordinatlarını istiyor, bunu nasıl yaptınız?

@nazlı yenigüllü Evet ben isyeri olarak seçim yaptım ancak toplam atık miktarı konusunda sizin hangi atıklarınızı yazacağınız konusunda bilgim yok maalesef
Faaliyet kısmına gelince orada bulunan faaliyetleri ben ekledim.

@derya703 Evet dediğiniz gibi ancak firmalarımıza gelen yazıda şubat ayının sonuna kadar yapmamız isteniyor. Dolayısıyla bizde uygulamayı en azından yazı gelen firmalarımıza aktifleştirdik.

@Beril Çataltepe Atık depolama kısmında benimde depoladığım 11 tür atık vardı ve tek bir depolama sahası olduğu için koordinatları hep aynı girdim ben dosya kısmına da depoalama sahasının fotoğraflarını yükledim .

Dosya Kısmına ne yüklüyorsunuz irsaliye motat çıktısı falan mı ?

Arkadaşlar 2018 yılında gönderilen atıkların bilgisi mi girilecek, yoksa 2019 itibariyle mi ?

Ben 2019'u giriyorum.

Sisteme birsürü eğitim, geçici depolama alanı bilgisi, atık bilgisi vs girdim ama kaydet dediğimde hiçbir değişiklik olmuyor, kapatıp çıktığımda da kaydedilmemiş oluyor. 3 kere denedim. Sistemde sıkıntı mı var?

Ben yaptığımda da aynı şekilde oldu.
Sanırım sistemsel bir hata var yada yapmamız gereken bu kadar.
Bu konuyla ilgili bilgisi olan kimseye ulaşamadım ne il çevreden ne de bakanlıktan

Egitim gecici atik depolama vs. Yazan yerlerin hepsini mi doldurmak gerekiyor.
Ben anlayamadim hangisinden sorumlu oldugumu. Ambalaj atigi toplama ayirma tesisleri icin de mi hepsini yapmak kaydetmek gerekiyor

Merhaba arkadaşlar,

Benim firmama henüz böyle bir yazı gelmedi. Tesisimiz üretim tesisi.

Beyan yapmaya başlamam gerekir mi ?

@Beril Çataltepe Benim koridor uzunluğu ile anladığım şey binadaki tüm koridorların toplam uzunluğu. Bu konuyu Aydın Çevre ve Şehirciliğe sorduğumda bu şekilde giriş yapabileceğimi söylediler. Her kattaki koridor uzunluklarını toplayarak binanın toplam koridor uzunluğunu gireceğiz.

@ozden.
Aydın Çevre ve Şehircilik Şubat sonuna kadar verileri girmemize dair bir yazı gönderdi. Yazıyı gönderdiler ancak kendileri de konuya çok hakim değil. Mesela yıllık oluşan atık miktarı istenmiş ama burda miktardan kasıt sadece ambalaj atığı değil bana kalırsa. Sıfır atık projesi diğer atıkları da kapsıyor. Belediyeye verdiğimiz organik atıkların miktar bilgisi ise elimizde mevcut değil. Yönetmelik çıkmadan bunların istenmesi doğru değil bence.

Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ise böyle bir yazı göndermedi. Ben bu 5 ili biliyorum.

Merhaba uyguladığınız firmalarda, yıllık oluşan atık miktarı olarak 2018 atık beyanındaki toplam miktarı mı yazdınız? Birde hangi sektörlere yaptınız örnek verebilir misiniz? Örneğin biz gemi yat üretimi yapıyoruz, yapmalı mıyım sizce?

Merhaba,

Yıllık oluşan atık miktarı olarak 2018 yılı atık beyan formuna göre miktar yazdım
Uyguladığım firmalarımın bir tanesi boya üretim ve bir tanesi Kimyasal madde üretim üzerine idi.
Benim de danışmanlığını yaptığım 2 adet gemi üretim ve yat üretim firmam var ancak onlara henüz yazı gelmediği için bir çalışma yapmadım

Arkadaşlar kaynağında cam, plastik, kağıt, metal gibi tehlikesiz geri kazanılabilir atıklar ile organik atıkların ayrılmasına indirgenmiş gibi geldi bana yönetmelik taslağında...

- Sıfır atık toplama sistemi: Evlerden ya da içerik veya yapısal olarak benzer olan ticari, endüstriyel işletmeler ile kurumlardan kaynaklanan; kağıt-karton, cam, metal, plastik ve kompozit atıklar ile diğer atıkların, en az ikili olmak üzere, ayrı olarak biriktirildiği ve toplandığı sistemi -

@cgdm Rica ederim. Kurum türü kısmında çok fazla genelleme yapılmış. O nedenle ben genelde İşyeri olarak giriş yaptım .

@Kenan Atalar Bizde öyle algıladık ?

@Kenan Atalar Atık gönderimine dair belge olarak EÇBS Kabulü yapılmış taşımalar ekran görüntüsünü ekledim. Yalnız kontamine ambalaj çıkıyor ama kontamine atık çıkmıyor. Bunu da bertarafa gönderilen değil de geri dönüşümü yapılabilecek ama firmadan çıkan atıklar olarak değerlendirdik.

Bu sabah Düzce İl Müdürlüğü ile görüştüm. Sistemde uygulama aktif durumda ise yapılacak firmalara yazı gönderilmesine gerek yok dediler. Diğer illerde nasıl uygulanır ama bilemiyorum.