"Sıfır Atık Yönetmeliği" Yayımlandı

Beril Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Şub 2016
Mesajlar
604
Tepki puanı
795
Puanları
98
Yaş
28
Şehir
İstanbul
Firma
-
Kutuların kendi renginin mavi, sarı, yeşil, gri olması mı gerekir acaba, bizim fabrikadaki atık kutularımız aşağıdaki gibi. Üstlerindeki tanımlayıcı etiketlerin renkleri ayrı ayrı. Bu geçerli olur mu ki acep :D

Jel hepsi.jpg
 
Önceki cevapları görüntüle…

zeynep k.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Ocak 2016
Mesajlar
110
Tepki puanı
46
Puanları
28
Şehir
İstanbul
Firma
Y
A

Anonim (1c4a)

Merhaba,
Sıfır atık kapsamında yemekhaneden de ayrışma sağlamaya çalışıyoruz. ofislerden genellikle temiz ambalaj ürünleri çıksa da yemekhanede bu çok mümkün olmuyor. Örneğin; ayran kutuları, yoğurt kutuları vb. Geri dönüşüm firmaları ile görüştüğümde, bu gibi ambalajların firmalarında geri dönüştürülemediğini belirtiyor. Yıkanma vs gibi proseslere sahip olmalılarmış. Ama sonuçta yemekhane de sıfır atık kapsamında. ve asgari ikili toplamayı uygulamak zorundayız. Bu noktada yemekhaneden toplayacağım yalnızca plastik bardaklar mı olmalı yani??
 

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Katılım
11 Şub 2013
Mesajlar
6,238
Çözümler
2
Tepki puanı
11,639
Puanları
338
Yaş
32
Web Sitesi
www.linkedin.com
Şehir
Gaziantep
Firma
Aktif İş Arayışında
Anonim (1c4a)Üstadım Merhaba,

Yemekler kendi bünyenizde yapılıyorsa bitkisel kaynaklı oluşan atık yağları biriktirip lisanslı firmalara verebilirsiniz. Sizin dediğiniz gibi çoğu firmada yıkama prosesi olmadığından dolayı boş ayran kutu atıklarını almak istemiyorlar. Çay içilen karton kompozit atıklarınında geri dönüşümü olmadığından çöpe atılmaktadır.

Ayrıca yemek sonrası oluşan organik atıkları belediyenin veya özel firmaların kompost tesislerine verebilirsiniz. Bazı belediyeler ve üniversiteler küçük ölçekli kompost makinesi alarak organik atıkların geri dönüşümünü yapmaktadır.
 

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eki 2011
Mesajlar
399
Tepki puanı
362
Puanları
68
Yaş
37
Şehir
Antalya
Firma
çevre
Üst