"Sıfır Atık Yönetmeliği" Yayımlandı

Kemal Ezen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Yönetmelik eklerinde 2. grupta yer alan iş merkezi ve ticari plazalar için "100 ve üzeri ofis/büro kapasiteli" ibaresi yer alıyor. Taslak yönetmelikte ibare 100 ve üzeri çalışan sayısı olarak geçiyordu ve daha net bir ifadeydi.

Biz bu ofisleri neye göre belirleyeceğiz? Bir de ofisin birinde 1 kişi birinde 20 kişi olabiliyor. 20 kişilik ve 1 kişilik ofis eşit mi sayılacak? Toplantı salonları 1 ofis olarak mı değerlendirilecek? Arada paravan olan ancak kapısı olmayan kısımlarımız var. Her paravanlı bölümde 4-5 kişi çalışıyor. 3 bölümde toplamda 10-15 kişi çalışıyor. Bu 3 bölüm 1 ofis mi 3 ofis mi sayılacak?
 
Son düzenleme:

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
personel sayisi diye bir kriter yok artik. burda mevzu bahis is hanlari var plazalar. 100 ve üzeri ofis vb. dükkan falan varsa kapsama giriyor. bunu organize edece olan yönetim. is hani yonetimi ya da plaza yonetimi ayni bir otelin odalariymis gibi düzenleme yapacak. is hani plaza vb. degilse calisan sayisina bakilmaksizin kapsamin disindasiniz. tabi baska maddeye tabi degilseniz.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
@Kemal Ezen Merhabalar ,

Naçizane yorumlarımı iletmek istiyorum.
Yönetmelik eklerinde belirtilen 100 ofis veya 20- 99 ofis ibaresi için mevcut bulunan tüm odalarınızı ayrı değerlendirmenizi öneririm.
3 farklı ile olan ofislerinizi ayrı değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü her ildeki İl Çevre müdürlükleri farklı olduğundan dolayı uygulamada farklılıkta olabilir.
Benim tavsiyem 20 üzeri ofislerinizi Sıfır Atığa geçirmeniz. Ancak bunu tüm binalarınıza uygulamanızda tabiki yararlı olacaktır.
Ofisler çalışanların olduğu ve atık çıkışı olabilecek tüm bölümler olarak sayılabilir.
Bu birazda sizin değerlendirmenizle olabilecek bir durum. Çünkü olası denetimde bu sorulara sizin ofisleriniz adına cevap verecek kişi de siz olacaksınız :)

Özetle bence her kısmı sisteme geçirin. Çünkü öyle veya böyle herkesin geçmesini istiyorlar ( Valilik kararıyla :) )
 

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
@Kemal Ezen
şimdi ben de yorumumu yazayım,

öncelikle ayrı iller olduğu için her ildeki ayrı değerlendirilecek hatta aynı ilde olsa bile adresleri farklı ise ayrı ayrı değerlendirilmeli.

sizin durum plaza ya da işhanı kapsamına girer mi emin olamadım. 1 bina 1 firma 1 faaliyet olarak mı değerlendirilmeli acaba. yani 1 otel diyelim sizin firmaya ve odalar da icindeki birimler (muhasebe teknik ön büro vb.) yani bu durumda bence siz ofis sayısı ya da personel sayısı (ki personel sayisi diye bir kriter zaten yok) olarak değerlendirilemeyebilirsiniz diye düsünmekteyim. faaliyetiniz kapsamında diğer maddelerden herhangi birine girmiyorsanız kapsamında dışında olma ihtimaliniz var olarak yorumladım ben ama pek de emin olamadım. orada yapılan genel faaliyet konusuna bakılabilir.
bu arada evet ofisin içinde kaç kişi çalıştığının önemi yok. her ofis bir ofis :)
 
KS
Boranss

Boranss

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşalr merhaba,

Otellerde sıfır atık uygulaması yapan oldu mu? Odalar için nasıl bir geri dönüşüm kutusu önerirsiniz?
 
KS
Boranss

Boranss

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Otellerde sıfır atık uygulaması için çalışma başlatan oldu mu?

Her oda için atık ayrıştırma kutusu koymamız gerekiyor mu?
 

Şafak Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar, Sıfır atık sistemi kurulumu için gerekli olan atık biriktirme ekipmanlarını temin edebileceğimiz yerler konusunda bilgisi tecrübesi olan paylaşım yapabilir mi? internette bir çok firma var ama sizlerin temin ettiği ve memnun kaldığı firmalar varsa daha uygun olur diye düşünüyorum.
 

hyriye

Kayıtlı Kullanıcı
Sıfır atık bilgi sistemine giriş yapıldığında yıllık oluşan atık miktarı kısmına tehlikesiz atıkları mı yazacağız ? bununla ilgili bilgilendirme kılavuzu bakanlık tarafından yayınlandı mı ?
 

Banu KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar merhaba, firmam çed gerekli değildir kararı var fakat osb bünyesinde olduğundan dolayı sıfır atık sistemine geçiş zorunluluğu var. "(4) İçerisinde birden fazla kurum, kuruluş ve işletme barındıran ve ortak bir yönetimi olan bina ve yerleşkelere, içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmeleri kapsayacak şekilde seviyesine uygun tek bir sıfır atık belgesi düzenlenir. Ancak, organize sanayi bölgeleri ile havalimanları içerisindeki kurum, kuruluş ve işletmeler talep etmeleri halinde ayrıca münferit belge müracaatında bulunabilirler. " ibaresinde yazan yazıdan belge alma zorunluluğumuz olmadığını anladım, yani osb alsa yetiyor. Doğru mu? yoksa yanlış mı anlamışım?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bu biraz farklı yorumlanabilir. Yönetmeliğe göre ÇED Yönetmeliği EK-2 listesinde olduğunuz için 31 Aralık 2021 tarihine kadar almanız şart koşulmuş. Ben olsam İl Müdürlüğü ile görüşüp emin olurdum. Bahsettiğiniz maddenin şu amaçla yazıldığını düşünüyorum:

-OSB içinde faaliyet gösteren ancak Sıfır Atık Yönetmeliğine göre herhangi bir belge almak zorunda olmayanlar, talep etmeleri hâlinde alabilirler.
 
Önceki cevapları görüntüle…

Banu KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
@müge dülger yani ÇED ek2 de yer alan fakat gerekli değildir kararı olan ve OSB bünyesinde bulunmayan firma sıfır atık sistemine girmek zorunda mı? Bu konuda farklı cevaplar alıyorum, çalıştığım firmadaki arkadaşlar zorunlu değil diyor.
 

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
@Banu KILIÇ Yönetmelik içinde veya farklı yönetmeliklerde birbiri ile çelişkili durumlarda her zaman yükümlü 'nün daha çok yararına olan karar geçerlidir. (Hukukta bunun bir tabiri var ama aklımda gelmedi kusura bakmayın)
Bu sebeple belge almanıza gerek yoktur bence. Tabii ki OSB yönetimi zorunlu kılmadığı sürece ;)
 

Beril Çataltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Aynı parselde bulunan 2 ayrı binadan birinde kozmetik ve temizlik ürünleri üretiliyor, diğerinde halı-kilim üretimi (patchwork) yapılmaya başlanacak. Ekte ilettiğim sıfır atık yönetmeliğinin 16. maddesinde ortak bir sıfır atık belgesi alabilirler deniyor. Bunun için Sıfır Atık Bilgi Sistemi'nden ne şekilde başvuru yapılıyor bilen var mı? 2 tesisin de ayrı EÇBS kayıtları var.

Bir diğer sorum da, sıfır atık belgeleri ortak olsa da, atıkları ayrı alanda depolamaları ve ayrı endüstriyel atık yönetim planı hazırlamaları mı gerekir?

Tek bir geçici depolama alanı var şuan, halı üretimi önceden depo olarak kullandığımız binanın 4. katına taşınıyor.

ScreenHunter_02 May. 05 15.38.jpg
 

ardaunlu

Kayıtlı Kullanıcı
Aslında sormak istediğim mesela sıfır atık belgesini alabilmek için çevre izni olması şart mıdır firmada?
 

Kemal Ezen

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır şart değil. Hatta çevre izninden muaf bazı yerlerin sıfır atık yönetim sistemi kurması zorunlu. Birbirinden bağımsız konular yani.
 

Melike Kayaa

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba,

Sıfır atık sistemine tesisten çıkışı yapılan atıkların veri girişini yapan var mı irsaliye yüklenecek sanırım nereden yapılacak tüm bunlar bulamadım.
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba,

Sıfır atık belgesi alınması ile ilgili çalışmaları ve tecrübelerimizi burada paylaşmaya devam edelim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/ İl Müdürlükleri sıfır atık sistemine geçiş ve belgenin alınması ile ilgili çalışmalara da ağırlık verecektir. Şu an sisteme geçiş ve belgenin alınması ile ilgili tarihlerde değişiklik bulunmamaktadır. Herkesin sıfır atık ile ilgili çalışmalarda bulunmasını tavsiye ederim.
 

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
bu belgeyi alma zorunluluğu var mıdır?
 
Önceki cevapları görüntüle…

Melike Kayaa

Kayıtlı Kullanıcı
@Olgaç Sürmelihindi merhaba tesisimiz ÇED kapsam dışı ancak OSB'de bulunmaktayız. Bu durumda 31.12.2020 son geçiş tarihi mi olacak? Belge alma yükümlülüğümüz bulunuyor mu yoksa eğitim bilgileri ve tesisten çıkan atıkların bilgilerini sisteme giriş yapmamız yeterli mi ?
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
@Melike Kayaa üstad merhaba, sıfır atık yönetmeliğinde çed kapsam dışında yer alıyorsanız sıfır atık sistemi kurma yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Ancak yönetmelik kapsamında gönüllülük esasına göre sistemi kurabilir ve gerekli bilgi ve belgeleri sisteme giriş yapabilirsiniz. Yönetmeliğin ekinde organize sanayi bölgeleri ibaresi geçmektedir. Sanayi bölgesi ifadesi ise yönetimden bahsetmektedir. Sizin de dediğiniz gibi atık çıkışı yaptığınız zaman verileri sisteme yükleyeceksiniz.

20200804_143903.jpg
 

Derya Deniz Yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba çalıştığım firmada sıfır atık sistemi kuracağız firmada organik atıkların değerlendirilebileceği yeşil alan yok. Organik atıklar ve yemek atıklarını aynı kova içerisinde biriktirilip teslim edilebilir mi? Gri kovalarda biriktireceğimiz geri dönüştürülmeyen atıkların teslimi ne şekilde hangi kuruma gerçekleşmesi gerekir. Kompost yapılmıycaksa evsel atık kapsamanda toplanabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,

Organik atıklar ve yemek atıkları yani biyobozunur atıklar kahverengi kovada biriktirilebilir. Geri dönüştürülemeyen atıkları biraz daha açarsanız yardımcı olabiliriz. Ancak sonuç olarak atıkların tamamı lisanslı tesislere gitmiş olacak. Organik atıklar ve yemek atıkları ise; mahalli kuruluş tarafından toplanacak (Belediye, İl Özel İdaresi vb.).
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Derya Üstadım Merhaba,

Organik atıklar ile geri dönüşemeyen evsel atıkların ayrı biriktirilmesi gerekir. Yemek atıklarını ayrı biriktirerek hayvanat bahçelerine gönderebilirsiniz. Ancak bazı firmalar bu ayrımı yapamamaktadır. Sıfır atık yönetmeliğinde atıkların biriktirilmesi, toplanması ve biriktirme ekipmanları ile ilgili madde yer almaktadır;
20200714_120130.jpg20200714_120148.jpg
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi
Yönetim Grubu
Arkadaşlar Merhaba,

Gaziantep İl Çevre Müdürlüğünün sıfır atıkla ilgili hazırlamış olduğu sunum ve çalışmalara aşağıdaki linkten ulaşabilrisiniz. Faydalı bilgiler bulunmaktadır. İncelemenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar. 😊

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

sibellkrks

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar,
2019 temmuz ayında yürürlüğe giren sıfır atık projesiyle birlikte petrollerde de bu sisteme geçisin zorunlu olmasıyla birlikte yapılması gerekenler hakkında geniş kapsamlı bilgisi olan arkadaşlar konuyla alakalı yardımcı olabilir mi. Şimdiden teşekkürler :)
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Önceki cevapları görüntüle…

sibellkrks

Kayıtlı Kullanıcı
@Cem Yılmaz Merhabalar cem bey, diyelim ki sağlık kuruluşları için konuşuyoruz 100 yatak ve üstü olanların sisteme son geçiş tarihi 31 aralık 2020 olarak istenmiş. peki biz sıfır atık belgesini de bu tarihe kadar mı almalıyız yoksa sonrasında da alabilir miyiz?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
@sibellkrks Merhaba Sibel Hanım, bu tarihten sonra alabiliyorsunuz ancak İl Müdürlüğünün cezai yaptırım uygulama yetkisi oluyor. Aslında Temel Sıfır Atık Belgesi almak zor bir konu değil. Doğru ekipman kurulumu ve lisanslı firmaya düzenli gönderim yaptıktan sonra gerisi sistemi doldurmaktan geçiyor.
 

emineipekci83

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar mrb Danışmanlığını yapmış olduğum olduğum firma için sıfır atık temel seviye başvurusu yapacağım. Firmam ÇED yönetmeliği ek-1 kapsamında sanayi tesisi olarak faaliyet göstermektedir. EÇBS üzerinden sıfır atık uygulamasına giriş yaptığımızda kurum görüntüleme kısmında kurum türünü seçtiğimde sanayici belgesi yüklememi istiyor dosyayı yüklediğimde hata diye ekran görüntüsü çıkıyor. yardımlarınızı bekliyorum iki gündür bakanlığa yazıyorum cvp alamadım
 

Ekli dosyalar

  • IMG_1482.jpg
    IMG_1482.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 18

Merve İnan

Kayıtlı Kullanıcı
Aynı hatayı bende görsel eklerken birkaç gündür yaşıyordum. Bakanlıktaki yetkililerle görüştük sistemsel Türkiye geneli bir sorunmuş, düzeltmek için uğraşıyorlarmış şuanda geçici bir durum bilginiz olsun :)
 
Üst