• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Son çökeltme havuzu geri̇ devi̇r di̇nlendi̇rme

sule eren

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ağustos 2023
Şehir
Antalya
Firma
atıksu arıtma tesisi
MLSS =3400 Mg/L civarında. imhoff ölçümlerim 300-450 ml/L oranlarında değişmektedir. Bu durum son çökeltme havuzu kısmında toz bulutuna sebep olmaktadır. ve çıkış suyunu ara ara bulandırdığı için geri devirleri çökeltme havuzlarında çamur battaniyesi oluşturmak adına dinlendirmeye alıp bekletmekteyiz. Bu süre en fazla kaç olmalı. Biz max. 2 saat yapıyoruz.

Ayrıca, bu durumun oluşmasının başka sebepleri olabilir mi?

SVI = 80-103 ml/g

Şişkin çamurun olma durumu olabilir mi ?

Bu konular hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tesis pik debisi 4600 m3/h = havalandırma bakleme süresi 6,08 saat (C+N giderimi için) olarak faaliyet göstermektedir.
1 adet çökeltme havuzu kapasitesi = 1.100 m3/h = pik debide bu durum 1.150 m3/h oluyor

Oluşan bu olumsuz durumun tesisteki çamur azlığından mı yoksa hidrolik yükten mi? nasıl yorum yapabilirim ? yardımcı olursanız çok sevinirim
 
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sule erenimhoff değerleri havalandırma havuzuna ait olduğunu düşünmekteyim. İmhoff ve MLSS değerleri havalandırma için yeterli gibi görünüyor. SVI hesabındaki değerinde normal duruyor. Şişkin çamur olabilmesi için SVI 120 ve üzerine çıkması gerekmektedir. tesiste kaç tane son çökeltim havuzu bulunmaktadır? tek bir havuzun kapasitesinden bahsetmişsiniz. Ayrıca günlük debiniz nedir? ara ara bulanması yük yoğunluğu yani debinin havuz sayısına yetmemesinden kaynaklı olabilir. bulanıklık bazen oksijen yetersizliğinden de kaynaklanabilmektedir.
 
Sorunu tam olarak anlayamadım. Ama sanırım çöktürme havuzundan flok kaçışı mevcut.

SVI 120 ve üzeri olunca çökme problemi olan çamur anlamına gelir.

Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bekletme süresini hesaplarken çöktürme havuzunda geri devir debisini de hesaba katmanız gerekiyor.

Aynı zamanda yüzey hacim yüklemesi diye bir hesap onun max 1,5-2 m3/m2.saat olması gerekiyor

Çöktürme havuzuna giren Debi / Çöktürme havuzu yüzey alanı
 
Üst