• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Staj konusu

Kutlay Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
PWT Wasser-und Abwassertechnik
Marmara Üniversitesi 2. sınıftayım ama staj konusu benim için tam bir muamma yardımcı olursanız sevinirim...Nerede yapabilirm? Neredeki staj daha yararlı olur??

Kutlay merhaba. Şuanda senin için en yararlı staj laboratuvar stajı olacaktır. Ve ben Atıksu arıtma laboratuvarı öneririm. Çok fazla parametre var birde staj yaptığın yer iyiyse çok şey öğrenirsin. ISKI bu konularda iyidir. Zamanları takip edersen sorunsuz bir şekilde stajını tamamlarsın.

ENVE 300 İÇİN BU YERLERDE GÖREV ALABİLİRİZ...

Aselsan
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

ASKİ

BUSKİ

İSKİ

İZSU

TAI
ASO-KOSGEB Çevre Laboratuvarı

Ataköy Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi
Bandırma ETİ Boron and Asit Fabrikası
Kemer Atıksu Arıtma Tesisi
Belek Atıksu Arıtma Tesisi
Çev-Ar Mühendislik Arıtma Teknolojileri

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi/İzmir
Daimler Chrysler A.G. (Almanya)

Depa İlaç Fabrikası
BUSKİ Directorate of Water and Sewerage System of Bursa (Enve 300)
ERDEMİR Demir Çelik

Huber Technology

KordSA Atıksu Arıtma Tesisi
Köyceğiz-Dalyan Atıksu Arıtma Tesisi
MAN
Mersin Soda Fabrikası
Lefkoşa Atıksu Arıtma Tesisi
PBG (Pepsi) Atıksu Arıtma Tesisi
Coca-Cola Atıksu Arıtma Tesisi
Güney Antalya Turizmi Geliştirme Birliği (GATAB)
DSİ

TUSAŞ Atıksu Arıtma Tesisi
TPAO

Tüpraş (İzmit ve İzmir Tesisleri)

Yudum Gıda Sanayi Atıksu Arıtma Tesisi
Al Aweer Atıksu Arıtma Tesisi
Efes-Pilsen Bira Fabrikası

ENVE 400 YAZ STAJI İÇİN DE BU YERLERDE GÖREV ALABİLİRİZ....

AKSA Proje Danışmanlık, İnşaat, Turizm Tic. A.Ş.

AK-TEL Mühendislik

Arbiogaz Çevre Teknolojileri A.Ş. (yok)
Antalya İl Çevre Müdürlüğü

BOTAŞ Genel Müdürlüğü/Kalite, Sağlık ve Çevre Müdürlüğü
Cedfem Mühendislik

CEMA Mühendislik ve Proje A.Ş. (yok)
Çetsan Çevre Sağlık Hizmetleri Müşavirliği Ltd. Şti. (yok)
Çev-Ar Mühendislik Arıtma Teknolojileri

ÇEVPA

Çınar Mühendislik

DOKAY Mühendislik

EKO-ÇED Çevre Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti. (yok)
ENCON yapım aşamasında

ENSR
ENVEST
Envirotek Ekolojik Sistemler San. ve Tic. Ltd. Şti.
GESU Arıtma Sistemleri Ltd. Şti.
İstanbul Goema Arıtma Sistemleri Ltd. Şti.
Ankara Valiliği İl Çevre Müdürlüğü
Makro Çevre Koruma ve Endüstri Tesisleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Çevre Bakanlığı Planlama ve ÇED Dairesi
Proses Mühendislik
Selin İnşaat
Serdar Mühendislik ve Danışmanlık
TEKSU
TPAO
Yüksel Proje

Bende kesinlikle lab stajı için iski feriköy atıksu labını tavsiye ediyorum. Fakat İskinin başvuruları dolmuş olabilir.
Bunun dışında hava ile ilgili olarak çalışma yapmak istersen, Haliç Çevre Ve Teknolojileri diye bir yer var hava üzerine çalışıyor ve stajerlere oldukça yardımcı oluyorlar. Emisyon ölçümleri vs. yapılıyor. Orayla gidip görüşebilirsin..

Benim ilk staj dönemim çok enteresan geçmişti.Staj başvurumu İSTANBUL BAHÇELİEVLER BELEDİYESİNE yapmıştım.Belediyenin denetleme yapmak veya gelen şikayetleri değerlendirmesi açısından fabrikaların arıtma tesislerini denetleyeceğini düşünüyordum(yönlendiren biri olmadığı için anca bu kadar düşünebildim:D).Her neyse benim asıl düşüncem bu denetlemelerde yer edinip mümkün olduğunca fazla arıtma tesisi hakkında bilgi edinmekti.Staja başladım ve stajımın ilk haftası tam bir fiyaskoydu.Gittiğim en spesifik işletme kebapçıydı:) Yeni haftaya başladığımda ilk gittiğimiz yer ise EFES PİLSEN'di.Zaten gittim bir dahada çıkmadım.Belediyenin çevre mühendisine beni efes pilsene stajiyer olarak göndermesi için başının etini yedim.(kadıncağız benden kurtulmak için gönderdi büyük ihtimalle:D) Gerçekten güzel bir endüstriyel atıksu arıtma tesisi var.Çok şey öğrendim EFES PİLSEN'de, Allah razı olsun oranın oldukça beyefendi bir çevre mühendisi var Sinan ULUCAK bey... Elinden geldiğince yardımcı oldu sistem hakkında herşeyi anlattı gösterdi, bana kendimi bir öğrenci gibi değilde gerçek bir çevre mühendisi gibi hissetirdi.İki hafta geçtikten sonra o sıralarda Kuyumcukent yeni açılmıştı, oranın atıksu arıtma sistemininde güzel olduğunu duymuştum. Yine belediyedeki Çevre Mühendisi hanımefendiden rica ettim ve Kuyumcukent'in çevre mühendisiyle görüşerek beni oraya gönderdi.Kimyasal arıtmayıda Kuyumcukentte gördüm böylelikle.. Uzun lafın kısası ilk stajımı bu şekilde tamamladım.Sizi sıkmış olabilirim ama paylaşmak istedim bunu sizlerle... Arkadaşıma önerebilceğim staj İSKİ-FERİKÖYDE lab. stajı görmesidir(özellikle atıksu bölümünde,içme suyunda parametre az) İSKİ'de bizzat stajiyerlik yapmış biri olarak söylüyorum.Hem 2. sınıf olman hemde ilk stajını yapacağından dolayı öğreticilik bakımından İSKİ en yararlı kurum bence.

Bana göre stajer öğrenci ikiye ayrılır. 1. si gerçekten bir şeyler öğrenmek için staj yapanlar. 2 si ise staj okul tarafından mecbur kılındığı için yapanlar. Bunlar çoğunlukla naylon staj yaparlar zaten. Eger 1. grup taysanız özel arıtma firmalarında staj yapmanızı tavsiye ederim. Buralarda gerçekten birşeyler öğrenirsiniz. Çoğu belediyelerde yüzünüze bile bakılmaz. Boş boş gidip gelirsiniz. Özelde ise zaten gönüllü çalışan gibisiniz. Onlar size iş verecek bu sayede onlarında işleri hafifleyecektir. Hem öğreneceksiniz hemde eğer gerçekten çalışkan birisiyseniz onlar sizi bırakmayacaktır. Bu sekilde bir çok firmaya giren bir sürü kişi tanıyorum. Çoğu arkadaşım. 1 tanesi de bizim şirkette :)

Ben stajımı feriköy temizsu labaratuarında yaptım(mıştım demeliyim baya oldu:)) şahsen temizsuyu önermem her gün arıtma tesisi çıkış suları gelir ve onların analizleri yapılır burada.Atıksu labaratuarı daha faydali olacaktır,en azından atıksu arıtma tesisi çıkış suyu parametrelerini biliyor olmak daha önemli diye düşünüyorum.

bence ilk stajını laboratuvar stajı olarak yapman daha uygun olur...çünkü ilk etapta bunları öğrenmen senin gelişimine daha fazla yardımcı olacaktır;)ve ayarlayavbiliyorsan özel sektörde yapmanı tavsiye ederim.

Ben selçuk 2. sınıf öğrencisiyim ve bu yaz buski de stajımı yapacağım. fakat staj defteri hazırlama konusunda çok az bilgim var ve çok titiz bi hocam var. :( yardımcı olursanız cok sevinirim.

Öncelikle korkma bence. Stajda yaptıklarını günü günüe not al. Resimlerle defterdeki bilgileri destekle defter düzenine dikkat et. Bence bunlar yeterli. Son olarakta mümkünse defterinde yazdıkların için yanlarında kaynak göster.

staj konusunda özellikle laboratuar stajı ise Ankara Gölbaşı'ndaki Çevre referans laboratuarını tavsiye ediyorum bende...

genelde bir kontenjan sınırlması yok.çok yoğun zamanlarda staj tarihleri biraz kayabiliyor.onun dışında başvuru yaptığın yerlere girme şansın en az %90 ;)

stajını nerde yaparsan yap en iyi şekilde öğrenmeye çalış belki seni beğenirler iş teklifi bile gelebilir :))

Arkadaşlar bu yaz mezun olacağım fakat zorunlu 2 stajımı daha yapmadım. Bana İstanbul Anadolu yakasında tercihen Pendik,kartal,tuzla ve çevresinde staj yapabileceğim yerler önerebilir misiniz? teşekkür ederim.

Daha çok sizlerin nerede staj yaptığını ve neyden memnun kalıp kalmadığınızı yazsanız bence daha faydalı olur. Ben İski Tuzla'da lab.stajı yaptım 2018 yazında hiç bir şekilde memnun kalmadım. Kimyager ve biyologlar hiçbir şey öğretmediler ve yemek servis imkanından faydalanamadım. Şiddetle tavsiye etmiyorum orada staj yapmayın hele işletmeyi hiç yapmayın. Laboratuvar ve yapılan deneyler güzel ama çalışanlar çok terbiyesiz.