Süreçler ile ilgili bilgiler

sagapoo

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Ağu 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
31
Puanları
28
Yaş
30
Firma
yok
merhaba, çevre danışmanlık sektöründe yeniyim ve sormak istediklerim var. süreçlerle ilgili.

1) Geçici depolama izni alınması gereken bir tesis için GFB den önce mi alınmalı ya da çevre izninden sonra mı ne zaman?

2) Atık yönetim planı hazırlamak için atık sahası hazırlandıktan sonra hemen mi alınır yani diyelim GFB si alınacak bir firmaya GFB alınmadan önce mi hazırlanır?

3) UATF girişi yapılıyormuş ne zaman yapılıyor. kütle denge sistemi UATF girişi midir? ÖTL'ler UATF girişi yapar mı?

4) Geçici depolama izni için il çevreye sunulacak evraklar nelerdir?

5) Kimyasal envanteri oluşturma ve MSDS aynı şey midir? Tam olarak hangi izin sürecinin hangi diliminde envanter oluşumu yapılır? Bu envanter oluşumu sisteme mi yükleniyor?
 
KS
S

sagapoo

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Ağu 2015
Mesajlar
190
Tepki puanı
31
Puanları
28
Yaş
30
Firma
yok
kimse cevap vermiyecek mi acaba?
 

Yasemin Mendeş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ara 2012
Mesajlar
139
Tepki puanı
95
Puanları
28
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIĞI
@sagapoo

Merhaba,

1) Geçici depolama izni için (Atık Yönetimi Yönetmeliği) aylık 1 tondan fazla tehlikeli atığı oluşan tesisler kapsama girer. Bu kapsama giren tesis de GFB önce sonra fark etmez ama tercihen GFB den sonra faaliyete geçmesi gerektiği için GFB sonrasında Tehlikeli atık oluşum miktarına göre alır.
2) Atık yönetim planı da yönetmelikte faaliyete geçmesi ile hazırlanır denir tüm tesisler için ama onun da GFB sonrasında faaliyete geçilmesi ile oluşan ve oluşacak atık kodları belirlenerek daha sağlıklı bir şekilde hazırlanır atık sahası zaten GFB aşamasında hazır olmalıdır uygunluk denetimlerinde incelenir.
3) Bu sorunuzu net anlayamadım ama İzin lisans sahibi tesisler geri kazanım vs. yapan ya da toplama ayırma tesisleri kütle denge uygulamasını dolduruyor tesisiniz bu kapsamda ise sizi ilgilendirir. Aylık giriş çıkışların sisteme girilmesi gerekir.
4)Dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz denetim geçiriyorsunuz ben evrak sunmadım şimdiye kadar.
5)MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) kimyasalın özelliklerini barındırır. Sisteme GFB ve İzin sürecinde yüklenmiyor. Sadece izin sürecinde Emisyon ölçümü yapılmasının ardından özel toz ölçümleri vs. gerekip gerekmediğini proseste kullanılan kimyasallardan tespit edebilirsiniz.
 
Üst