Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tat izin,lisans, işletme

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Hande Soy tarafından paylaşıldı.

 1. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  Merhaba, bu konu üzerine daha önceden açılmış başlık altlarını okudum fakat meslekte yeni olduğum için sizden yardım istiyorum;

  1) rica etsem bir tat firmasının sıfırdan kurulumunu açıklarmısınız? Mesela böyle bir firma kurmaya kalksak alınması gereken tüm izin ve lisanlar nelerdir? (çevre lisans, tat lisans???) birde süreç nasıl işler geçici belge vs. vs. ???

  2) belediye ile anlaşma yaparsak belediye içindeki sanayi kuruluşlarından ücretsiz kağıt alımı yapabiliyor muyuz? yada belediye ile çalışmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  3)belediye dışında anlaşarak okullar veya işletmelere kağıt toplama noktaları koyabiliyormuyuz, bunun için bakanlığa bir belge sunuyor muyuz?

  4)çevko gibi yetkili kuruluşların katkıları var mıdır? lisansımızı almadan da yararlanabiliyor muyuz?

  5)ve ek olarak benim sormadığım ama sizin önemli dediğiniz ne varsa
   
 2. İbrahim halil direk

  İbrahim halil direk CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  1. Sorunuzun cevabı:

  Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinin Kurulum için fiziki Şartları

  1. İşletmenin Açık ve Kapalı alanının toplamı en az 1000 m2 olmalıdır.
  2. İşletmenin açık ve kapalı alanının zemini beton olmalıdır.
  3. İşletmede ambalaj atıklarının ayrıştırılacağı alan kapalı olmalıdır.
  4. işletmenin etrafı, dışarıdan görülmeyecek şekilde en az üç metre yüksekliğinde çevrili, temiz, bakımlı ve boyalı olmalıdır.
  5. Karışık ambalaj atığı getirilen işletmelerde, ambalaj atığı ayırma bandı bulunmalı, bandın kenarlarında ayırma gözleri bulunmalı, bu gözlerin altında, atıkların biriktirilmesi amacıyla konteynırlar olmalıdır.
  6. işletmede en az bir pres makinesi bulunmalıdır.
  7. işletmede en az iki adet ambalaj atığı toplama aracı bulunmalıdır.
  8. işletmenin kapalı alanlarında koku oluşmasını önleyecek şekilde gerekli önlemler alınmalı, gerekirse havalandırma sistemi bulunmalıdır.
  9. işletmede yıkama işlemi sonrası oluşan suların kolaylıkla akışının sağlanabilmesi için gerekirse zeminine eğim verilmeli, temizlikten kaynaklanan sular için toplama kanalları ve ızgara sistemi bulunmalıdır.
  10. işletmede tuvalet, lavabo, soyunma odası, yemekhane, ve benzeri sosyal üniteler bulunmalıdır.

  izinlerde en önemli olanlar,

  1. yapı kullanma izni
  2. itfaiye onay yazısı
  3. atıksu deşarj izni
  4. Tam zamanlı olarak en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi
  5. Ticaret sicil gazetesi,
  6. ticaret ya da sanayi odası faaliyet belgesi
  7. kapasite raporunda şirketin, ambalaj atıklarının toplanması ayrılması konusunda faaliyet gösterdiğine dair bilgi bulundurması, zorunludur
  8. Tesise gelen, ayrılan ve satılan ambalaj atıklarına ait bilgilerin kaydedildiği veri kayıt sistemine sahip olması
   
  Esra TİĞİZ ve Hande Soy bunu beğendi.
 3. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  İbrahim Bey teşekkür ederim, daha önce bu izin sürecini yaşadıysanız anlatır mısınız? yani yukarıda belirrtğiniz belgeleri hazırlayıp il çevre şehirciliğe elimizde dosyalarla mı başvuruyoruz yoksa işlemleri sistem üzerinden mi yürütüyoruz. yaklaşık olarak izin süreci ne kadar sürüyor? birde ayıracağımz ambalaj kodlarını belirtirken mevcuta göre mi yoksa olabilecekleride düşünerekmi yazıyoruz? mesela şuan belediye ile çalışmıyoruz ama ileride anlaşma yapabiliriz 20 li atıkkodu (belediyeleraracılığıyla ayrı toplanan kağıt vs)

  8)Tesise gelen, ayrılan ve satılan ambalaj atıklarına ait bilgilerin kaydedildiği veri kayıt sistemine sahip olması

  lütfen bu maddeyi açar mısınız biraz
   
 4. Merhaba 1-) Tat firması için gereken şartlar var. Onları ben size göndereyim.
  Merhaba kolay gelsin.
  Tat firması için öncelikle ambalaj atığı mı yoksa tehlikesiz atık mı alacaksınız? Ben de bir tesisin sağlaması gereken şartlar nelerdir onların belgesi mevcut isterseniz size gönderebilirim. Eğer ambalaj atığı almak istiyorsanız ambalaj atığı toplama ayırma lisansı almanız gerekli. Bunun için öncelikle çevre izin ve lisans yönetmeliğinde ek-3A ve ek-3B'deki bilgi ve belgeleri doldurmalısınız. Bunlarla müracaat ederek geçici faaliyet belgesi alacaksınız. Daha sonra en geç 6 ay içerisinde ek-3C'de ki belgeleri doldurarak il çevre müdürlüğüne lisans işlemleri için müracaat ediyorsunuz. Tabi bunlara dilekçe ile müracaat ediyorsunuz o dilekçeler bende mevcut size gönderebilirim.Tehlikesiz atık almak istiyorsanız bunun için yine il çevre müdürlüğüne dilekçe ile beraber ekinde vergi levhası fotokopisi, tesisin resimleri, iş akım şeması ve iş faaliyetini açıklayan bir yazı ve atık kodları ile müracaat ediyorsunuz. Tehlikesiz atık toplama ayırma bir belgedir. İzizn ve lisans kapsamına girmiyor. Sonra lisansı aldınız diyelim, belediye ile anlaşma yaparak o belediyenin sınırları içerisinde bulunan marketler, okullar vb. yerlerden atık alımı yapabilirsiniz. Belediye ile anlaşma firmanıza kalmış bir durum. Bir de izin başvurusu yapmanız gerekli ÇED, Hava,emisyon,atık su deşarjı ve gürültü. Tat tesisleri bunlardan muaf oluyor. Tabi herhangi bir emisyon kaynağı, atık suyunuz yoksa. Atık su için deşarj kanal bağlantı izni veriyorlar. Eğer belediye ile anlaşmanız yoksa o belediye sınırları içerisindeki yerlerden atık toplamanız yasak. Yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlaşma yapabilirsiniz belediye ile anlaşma yaptıktan sonra.Bu yeni çevre izin ve lisans yönetmeliği bunu incelemenizde fayda var.
   

  Ekli Dosyalar:

  Kaan Kayral ve Hande Soy bunu beğendi.
 5. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Olgaç Bey, sadece kağıt toplanıyor, tehlikesiz atık yani
   
 6. İbrahim halil direk

  İbrahim halil direk CMNet Üyesi

  bu işlemlerin tamımını çevre bilgi sistemleri üzerinden veya izin lisans yazılım portalı üzerinden yapmanız gerekmektedir.

  8. maddede ambalaj atığı veri sisteminden kullanıcı kodu ve şifre talep etmeniz gerekmektedir.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 7. Bazı belgeleri siz kendiniz müracaat ediyorsunuz, bazılarını ise bakanlığın sistemi üzerinden yüklüyorsunuz. Atık kodlarını siz kendiniz belirliyorsunuz.Mesela çikolata kaplarına sarılan dış ambalaj almak istiyorsunuz ya da masura bunun için 15 01 02 plastik ambalaj atık koduyla almanız gerekiyor. Şunu da söyleyeyim siz tesisi kurdunuz faaliyete geçti ama siz kağıt karton toplamıyorsunuz ama 2-3 sene içerisinde kağıt-kartonda toplama istediniz siz yine 15 01 01 atık kodunu alın derim. Atık kodları arasında bulunsun. Tesise gelen atık miktarları için siz ayrı bir tablo oluşturarak o miktarları girin. Zaten il çevre size kullanıcı kodu ve şifre verecek ve siz tesise giren çıkan atık miktarlarını gireceksiniz. Size ayrı tutun dememin sebebi hem takip işlemleri kolaylığı açısından. Günlük 15 ton malzeme girdi diyelim. Sizin oluşturduğunuz tabloya girersiniz ve ay sonunda atık ambalaj sistemine giriş yapmada zorluk çekmezsiniz.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 8. İbrahim halil direk

  İbrahim halil direk CMNet Üyesi

  Olgaç Bey, sizdeki belgeleri paylaşırsanız sevinirim.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 9. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  İbrahim Bey, teşekkür ederim farklı bir şey yapmam gerekiyor diye anlamıştım, tamamdır :)

  Olgaç Bey, atık kodlarına baktığımda mesela kağıt-karton için 15 01 01 tamam ama 20 01 (ayrı toplanan fraksiyonlar için demiş) 20 01 01 mesela
  bu kodları fazladan yazmanın bir olayı oluyormu?
   
 10. Hande hanım kağıt ambalaj atığına giriyor.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 11. İbrahim halil direk

  İbrahim halil direk CMNet Üyesi

  herhangi bir belediye ile anlaştığınız takdirde, belediye mücavir alanları içerisindeki çıkan tüm ambalaj atıklarını bedelsiz bir şekilde toplama yetkisine sahip olacaksınız.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 12. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  yani sadece kağıt ve karton toplamak için ambalaj atığı top. ayırma lisansımı alıyoruz
   
 13. atık kodunu dediğim gibi mesela bizim tesiste kağıt karton atık kodu var ama biz şu an alım yapmıyoruz. Ama alım-satım için yapmayı düşünüyoruz. şunu söyleyeyim Bir atık kodunu fazla yazmanız da herhangi bir sakınca olmaz ama fazla abartmadan. örnek vereyim ben tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alacağım ama metal ile ilgili herhangi bir işlem yapmayacağım kalkıpta ben metal ile ilgili atık kodunu yazmam.
   
  Kaan Kayral ve Hande Soy bunu beğendi.
 14. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  tesisimizde başka çeşit atık olmayacak
   
 15. İbrahim Bey seve seve paylaşırım. :)

  Siz sadece kağıt mı toplayacaksınız?
   
 16. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  evet kağıt karton
   
 17. 15 01 01 kağıt karton ambalajı toplamak için ambalaj atığı toplama ayırma lisansı 20 01 01 kağıt karton için tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi lazım.
   
 18. Hande Soy

  Hande Soy CMNet Üyesi

  tamam şimdi oldu gibi, tekrar teşekkür ederim Olgaç Bey ben izin lisans mevzuatını okuyup takıldığım yerlerde yine yardımınızı rica ederim :)

  iyi günler :)
   
 19. rica ederim ne zaman soramk isterseniz yardımcı oluruz. Ben gerekli bilgileride paylaşırım kolay gelsin:)
   
  Hande Soy bunu beğendi.
 20. Hatice arpacı

  Hatice arpacı CMNet Üyesi

  Kolay gelsin arkadaşlar
  Tehlikesiz atık toplama ayırma fabrikasında bi çevre mühendisinin
  bu alanda yapması gerekenler neler dir yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar