• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tat sınırları

bpinar08

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevreci geri kazanım
arkadaşlar çevre ızın lisanslı toplama ayırma tesisimiz var butun ambalaj atıklarını topluyoruz daha doğrusu toplamaya çalışıyoruz. bızımle aynı bölgede bırde tehlıkesız atık lısanslı hurdacı var butun plastıkler ona gıdıyor acaba tehlıkesız atık kapsamına plastık ve teneke kutular dahılmı bu adamın yaptığı yasalmı deyılmı acıl bılgılerınıze ıhtıyacım var. bır muhendıs olarak hakkımız olan bu paraların oraya akmasına gönlüm razı deyıl çözmem lazım bu sorunu..

normalde teneke veya metal hurda aksamlarını alabilir. ancak plastik veya ambalaj olarak karton,pet,naylon alması yasal degil. yasal olsa tüm hurdacılar plastik alırdı o halde bizim lisanları ambalaj lisansını almamızın bir gereği kalmaz dı.

@arnot54
teneke veya metal hurda onlarındır ztn bızım yetkımız yok bulundurmaya fakat teneke kutular kutu kolaların tenekelerı yanı hurdacılar ıcın onlar da yasak dıye duydum emın olmak ıcın sordum. plastık ıse pp diye adalandırılan bu sert plastıkler(şezlong, masa,sandalye,bidon) türü plastıkler de alabılırmış dedı benm patron. şaşkınım ozaman dedıgınız gıbı bız nıe ambalaj atığı ısındeyız. teşekkür ederım..

Merhaba,
b) Ambalaj atığı: Üretim artıkları hariç, ürünlerin veya herhangi bir malzemenin tüketiciye ya da nihai kullanıcıya ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan kullanım ömrü dolmuş tekrar kullanılabilir ambalajlar da dâhil çevreye atılan veya bırakılan satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının atıklarını,

Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliğinde ambalaj atığının tanımı verilmiştir. Atık bu tanıma giriyorsa (Metalik Ambalaj olarak tenekeler giriyor) Ambalaj Atığı Lisansı olmayan hiç bir tesis veya şahıs bunları almaya yetkili değildir.

Ayrıca şezlong, masa,sandalye birer eşyadır. Fakat bidon ambalajdır.

@Hüseyin Hanlı
eyvllh müdür tam da sıkıntılı olan kısımda aydınlattın beni. şezlong, masa, sandalye vs. bunları plastik ambalaj atığı olarak bılıyodum. saolasın..

eğer gerçekten böyle bir sorun varsa hurdacının aldığı malzemeleri tespit edin ve atık kodunu belirleyin.Daha sonra il çevre gerekirse hurdacının isminide vererek yasal bir işlem yapılmadığına dair yazı yazın. Biraz şikayet tarzı bir işlem yap diyorum ama ben bu konularda biraz hassas olabılıyorum. Çünkü yasal olmayan şekilde işlem yapılıyor senin önünü kesiyor .O lisansı alana kadar zaten nasıl bir stres içerisine giriyor insan. Sonra bir hurdacı gelsin malzemeleri alsın o :) bence bu olmamalı işlem...

@Hüseyin Hanlı
ben derdımı anlatmaya calıstım sen de yanlış anladın. dalga geçme yok kardesım o bahsettıgım eşyaları ben ambalaj atığı bılıyordum ordan yurıcektım olmadığını ogrendım benı buyuk yanlıştan kurtardın.. durum bu

@bpinar08
owww o_Oo_Oo_O bence ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğini ekleri de dahil olmak üzere acilen detaylı şekilde okuyun derim.

Geri dönüştürülebilir her atık ambalaj atığı değildir. Yönetmelikteki ambalaj ve ambalaj atıkları tanımına uyuyor olması lâzım bu sektördeki malzemelerin.