Düşüncelerini Paylaş

Görüşlerinizi katılımcılar ile birlikte değerlendirmeye ne dersin?

CMNet Gündemi

Gündemde olan değerlendirmeler ve son içerikleri kaçırma!..

Bize Ulaşın

Deneyimlerimizi sizlere aktarmak adına sorularınızı bekliyoruz.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge

amine

Daimi üye
Kayıt
24 Eylül 2018
Mesaj
31
Tepki
9
Puanlar
8
Yaş
27
Şehir
batman
Firma
alfa
ARKADAŞLAR MERHABA KONUYLA İLGİLİ BİLGİSİ OLAN VARMI
DUYURU


11.06.2019 tarih ve 44011 sayılı Bakanlık Makam Oluru ile yürürlüğe giren “Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” nin 2. Maddesinin 2.Fıkrasının (c) ve (ç) bentlerine ve faaliyet devri söz konusu işletmelerin Ek-3 rapor ekinde yer alması gereken ADR kapsamında faaliyet konusu devri sözleşmesi örneğine ilişkin bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır.
c) Tehlikeyi maddeyi üretiminde kullanmayan ve satışa konu etmeyen nihai tüketici durumundaki işletmeleri,
Tehlikeyi maddeyi mal veya hizmet üretiminde kullanmayan ve tehlikeli maddeyi ticarete konu etmeyen son kullanıcıların Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alma zorunluluğunun bulunmadığına yöneliktir. Bu bent, ısınma için akaryakıt kullanan siteler, yurtlar, huzur evleri vb. nitelikteki nihai tüketicileri kapsamaktadır.
Bununla birlikte, sektörde bu bentten dolayı bazı işletmelerin ilişkin özellikle otellerin, tüp bayilerinin kapsam dışında kaldığına yönelik yorum yaparak algı operasyonu yapmaktadır.
Tehlikeli madde ile iştigal eden sektördeki işletmelerin TMFB alıp almama zorunluluğuna dair değerlendirme Yönerge ekindeki Ek-3 raporunu hazırlayacak olan TMGDK bünyesindeki TMGD’nin söz konusu işyerinde tehlikeli madde veya maddelere ilişkin detaylı çalışma yapması ve Ek-3’ün açıklama bölümünde asgari olarak cevaplanması istenen soruları detaylı olarak açıklaması sonrasında karar verilmesi gereken husustur.
Tehlikeli madde ile iştigal eden bütün işletmelerin bu kapsamda değerlendirildikten sonra TMFB konularının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespitler yapılmadan sektördeki hiçbir işletme için örneğin otellerin, tüp bayilerinin, akaryakıt istasyonlarının mevzuat açısından değerlendirilmesi yapılmadan kapsam içinde olup olmadığı yönünde bir hükümde bulunmak tamamen gerçekten uzak yaklaşımdan öte bir değerlendirmedir.
Bentte tehlikeli maddeyi tehlikeli madde üretiminde kullanmak veya tehlikeli madde üretiminde bulunmak gibi bir anlam içermemekle birlikte, tehlikeli madde ile iştigal eden bazı sektöre muafiyette sunmamaktadır.
ç) Ana hizmet konusu bu Yönergenin birinci maddesinde zikredilen faaliyetlerden biri olmayan, bununla birlikte yaptığı iş ve işlemler sonucu tehlikeli madde kapsamına giren atık oluşturan işletmeleri,
Bu bent, taşımacı, dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank konteyner/portatif tank işletmecisi faaliyetlerinden bir veya birkaçı ile iştigal eden bununla birlikte yaptıkları faaliyete bağlı olarak tehlikeli atık üretenlere yönelik değildir.
İştigal konusu taşımacı, dolduran, paketleyen, yükleyen, gönderen, alıcı, boşaltan ve tank konteyner/portatif tank işletmecisi olmayan işletmelerin tehlikeli madde kapsamına giren atık oluşturanların örneğin fotografçılar, sanayideki araç tamirhaneleri alırken ADR kapsamında tehlikeli madde olmayan yaptıkları iş ve işlem sonucunda tehlikeli atık kapsamına giren işletmelerin TMFB alma zorunluluğu bulunmadığını kapsamaktadır.
Bu bentle ilgili olarak sektörde özellikle akaryakıt istasyonları üzerinden algı yaratılmaya çalışılmakta olup Yönerge yayımlandıktan sonra toptan satış ve taşımacılık yapmayan sadece pompadan perakende satış yapan akaryakıt istasyonlarının (EPDK’dan lisans almış olan istasyonların yaklaşık sadece %20’si bu kapsamdadır) sadece Alıcı olarak TMFB düzenlenmesinin doğru olmadığı, tank dibi çamuru olarak adlandırılan atığın göndereni olduğu ifade edilerek Alıcı+Gönderen oldukları yönünde açıklamalar yapılmaktadır.
Tank dibi atığının miktarı istasyonların satış miktarlarına ve depolarının temizlenme periyodlarına bağlı olarak farklılık gösterse de yılda 40 kilogram ile 200 kilogram arasında değişmektedir.
ADR kapsamında tehlikeli maddelerin sadece alıcısı sorumluluğu bulunan işletmelerin faaliyeti sonucunda oluşan atık yönüyle aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuatlarına göre ruhsatlandırılmış atık üreticileri olup tehlikeli atıklarının ADR’ye uygun olarak sınıflandırılmasını ve taşınmasını sağlamak veya sağlatmak zorundadır.
Yönerge’de Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Alma veya Yenileme aşamasında işletmelerin faaliyet konusu tespiti işlemleri için Genel Müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş TMGD Kuruluşları tarafından durum tespiti yapılarak raporlanması gerektiği belirtilmiştir.
Sadece Alıcı sorumluluğu olan işletmelerin de aynı süreci takip ederek Faaliyet Belgelerini mevzuata uygun olarak almaları gerekmektedir.
Tehlikeli madde yönüyle sadece alıcı olan işletmeler, tehlikeli atıklarını ADR 1.8.3.2 (a) bendinde belirtilen zorunluluklara uygun sevk etmeleri ve bunu belgeledikleri sürece ADR kapsamında atıkla ilgili Gönderen sorumluluğuna ilişkin TMGD istihdam veya TMGDK’dan hizmet alımından muaf tutulabileceklerdir.
 

Siniori

Daimi üye
Kayıt
5 Mayıs 2015
Mesaj
40
Tepki
60
Puanlar
18
Yaş
25
Firma
SASKİ
Senin için ADR'ye baktım. Zaten açıklamadan anladım ama... Muafiyet kapsamındaki maddeler ve bu maddelerin göreceği işlemler ile ilgili bir talimatlar zinciri yayımlanışlar. Burada muafiyet ve ADR ile ilgisi olmayan tehlikeli maddelerden bahsediyorlar. Dayanağını en son yazmışlar. Gerek yoktu bu kadar detaya
 

cgdm

Daimi üye
Kayıt
15 Şubat 2011
Mesaj
295
Tepki
153
Puanlar
43
Firma
çevre danışmanı
merhaba,
Kimyasal satın aldığımız firmalardan hangi belgeleri talep etmeliyiz?
- TMFB
- SRC-5 belgesi (sürücünün)
- Araç Uygunluk belgesi, tank tip onayları gibi dokümanlar. yeterli midir?
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Mesaj
462
Tepki
627
Puanlar
98
Yaş
25
Şehir
İstanbul
Firma
APS Ambalaj Kozmetik ve Temizlik Ürünleri San. A.Ş.
Tehlikeli madde faaliyet belgesi yenileme işlemleri İstanbul için Tuzladaki ek hizmet binasında yapılabiliyor mu acaba, yoksa illa yeşilköydeki 1. bölge müdürlüğüne mi gitmek gerekir?
 

lizzie

Daimi üye
Kayıt
28 Nisan 2014
Mesaj
352
Tepki
589
Puanlar
98
Firma
....
Arkadaşlar TMFB yenileme işlemine gittiniz mi? Yönetge yayımlandıktan sonra
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Mesaj
462
Tepki
627
Puanlar
98
Yaş
25
Şehir
İstanbul
Firma
APS Ambalaj Kozmetik ve Temizlik Ürünleri San. A.Ş.
Ben gittim
 
Önceki cevapları görüntüle…

ns_415

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2011
Mesaj
90
Tepki
268
Puanlar
58
Şehir
Kocaeli
Firma
Atık Yönetimi
Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine ilişkin yönergede ; sadece süre bitimi nedeniyle yenilemelerde tmfb ücretinin %25 i alınır diyor. "Madde 8 (4) TMFB’sinin süresi sonunda yenileme nedeniyle düzenlenmesinde bu ücretin %25’i alınır. Bunun haricindeki faaliyet belgesi değişikliklerine ilişkin ücret talep edilmez."

 

taha yasin karataş

Daimi üye
Kayıt
2 Ocak 2019
Mesaj
32
Tepki
6
Puanlar
8
Yaş
26
Şehir
Konya
Firma
ekonaz
Merhabalar bi firmamızın TMFB üzerinde taşıyıcı ekletiricez normal şubemizde var yalnız merkez şubesinde faalyiet yapmamasına ragmen son degişikliklerden sonra taşıyıcı eklettirmemiz söylendi bunun için gerekli evraklar neler acaba bide ucreti yok sanırsam degişiklik oldugu için?
 

lizzie

Daimi üye
Kayıt
28 Nisan 2014
Mesaj
352
Tepki
589
Puanlar
98
Firma
....
Evet ücreti yok, TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE
TMFB alma ve yenileme için MADDE 6 'ya bakmanız yeterli olacaktır.
 

Melike Kayaa

Aktif üye
Kayıt
15 Ağustos 2018
Mesaj
23
Tepki
8
Puanlar
3
Yaş
27
Şehir
Sakarya
Firma
snc
Merhaba,
Tesisimizde tehlikeli atık oluşmakta, 180 günde bir tesisten göndermekteyiz. Tehlikeli madde danışmanı bir arkadaş tesisinde tehlikeli madde oluşan her tesis Ek-3 formunu doldurmalıdır dedi. Sonuçta sizde tehlikeli atığınızı lisanslı firmaya gönderirken atığı yükleyen, gönderen konumundasınız dedi. Bu bilgi doğru mudur nasıl bir yol izlememiz gerekir.
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Kayıt
5 Ocak 2016
Mesaj
1.036
Tepki
2.051
Puanlar
268
Yaş
26
Şehir
Kocaeli
Website
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Melike Hanım Merhaba

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Şimdi giriş yap veya üye ol.


Bu konu ile ilgili çok bilgi değilim biraz konuştuk ancak benim değerlendirmeme göre yukarıdaki yönetmeliğe binaen atık üreticisinin sorumlulukları arasında böyle bir ibare yok.
Dolayısıyla da benim fikrime göre bu belgeyi doldurmasına gerek yoktur. Varsa da yandık diyelim :D
Diğer yorumları da dikkate alarak öğrenelim :)
 

lizzie

Daimi üye
Kayıt
28 Nisan 2014
Mesaj
352
Tepki
589
Puanlar
98
Firma
....
Maalesef tehlikeli atıklar TMGD kapsamına giriyor. ADR de geçen ibare aşağıdaki gibidir
1568816837095.png
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Mesaj
462
Tepki
627
Puanlar
98
Yaş
25
Şehir
İstanbul
Firma
APS Ambalaj Kozmetik ve Temizlik Ürünleri San. A.Ş.
@lizzie Kontamine atıklarımızı almaya gelen araçta turuncu plaka gördüğümü hatırlıyorum. O zaman öğrenmiştim ben de ADR'ye tabii olduklarını
 
Kayıt
9 Temmuz 2010
Mesaj
168
Tepki
273
Puanlar
68
Yaş
36
Şehir
Pendik, İstanbul
Website
hmpekcetin.tumblr.com
Firma
Yeşil Çevre Enerji
Merhaba,

TMFB’ye sahip işletmelerden; 5 yıllık TMFB süresi 31.12.2019 tarihinden sonra biten işletmeler, 31.12.2019 tarihine kadar yetkilendirilmiş TMGDK’ dan alacakları EK-3 raporu ile birlikte TMFB’ ni yenileyebilecektir.

EK-3 Raporu ayrı bir konu yani ama tehlikeli atık gönderimi gerçekleşiyorsa ekte verdiğim taşıma formunu doldurmanızda fayda var.

Hatta tüm danışman arkadaşlar bu formu hazırlayıp hizmet verdikleri firmalara tehlikeli atık gönderimlerinde doldurup dosyalamaları için bırakabilir.
 

Dosyalar

Yukarı