• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Temiz Hava Eylem Planı 2020-2025

Şeref Sayın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İpekyolu Belediyesi / VAN
Merhaba Arkadaşlar;
Van İli'nin 5 yıllık temiz hava eylem planı hazırlanacak olup, bu hususta merkez ilçe belediyesi olarak planlanan eylemler hakkında fikirlerinizin önemli olduğu kanısındayım. Destek vermenizi umar iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,

Sizin konunuz üzerine böyle bir plan olduğunu öğrendim ben de. Taslağını biraz inceleme fırsatı buldum. Şu konuların epey önemli olduğunu düşünüyorum:
- Komisyon üyeleri (komisyonda çevre mühendislerine yer verilmiş mi)
- Ulusal hava kalitesi izleme ağı verilerinin alınabileceği istasyon mevcutluğu
- Meteorolojik verilerin TÜİK'ten çekilmesi
- Ulusal hava kalitesi izleme ağının kayıtlı verileri sayesinde geçmiş/günümüz verilerini karşılaştırma
- Mevsimsel bazda istatistiki verinin çıkartılması, değerlendirilmesi
- Sanayi ve kentsel kirliliğin ayrı değerlendirilmesi (sanayi tesislerinin faaliyet kaynaklı emisyon değerlerini talep etmek zor olabilir ancak evlerin ısınma amacıyla kullandıkları kömür verileri iyi bir istatistik oluşturmanıza yardımcı olabilir)
- Sanayi verilerini almanız için öneri isterseniz, OSB içerisindekiler için OSB Bölge Müdürlüğünden yardım alınabilir. OSB içerisinde olmayan münferit tesisler için Belediye ya da İl Müdürlüğü vasıtası ile talep edilebilir. Excel ortamında hazırladığınız bir tablo işinizi fazlasıyla görür.
- Durum analizi ve gelecek tahmini önemli konu gibi görünüyor. Durumu analiz etmek, diğer şehirler ile karşılaştırılarak bile kolaylıkla yapılabilir. Ancak gelecek tahmininde sanayinin gelişme durumu, kentsel ısınma kaynağının değişme göstermesi, bölgeden göçe bağlı veri değişiklikleri gibi konular epey tahminleri etkileyecektir.
- Varsa bölgesel planlamalara yer verebilirsiniz. Örnek olması açısından Tekirdağ ve Bursa'da alınan kararlar ile tekstil sektöründe fikse işlemi yapan RAM bacaları için filtre sistemi zorunlu hale getirildi ki bu da inanılmaz derecede hava kirliliğinin iyileşmesi anlamına gelecek (önümüzdeki 5 sene içerisinde). Siz de benzer şekilde çalışmalar yürütüyorsanız dahil edebilirsiniz.

Epey eğlenceli bir konu gibi görünüyor. 😬

Açıkçası Van için tek bir hava ölçüm istasyonu mevcut. Sadece iki parametre ölçümü yapılıyor (CO2 ve 2,5Pm ). Mevcut konumu doğal gaz kullanımının olduğu bir alan. İl genelinde doğal gazın olmadığı bölgelerde, yakıt olarak yardım kömürü kullanılmakta. Bu şartların doğu bölgesi için çoğu şehirde aynı. Planlama için kriterler var ama uygulamada durumlar ne onu merak ediyorum doğrusu. Özellikle NOx ler ve SO2 ölçümleri. Çünkü 3 yıl evvel yardım kömürlerinin analizini yaptırdım sınır değer %2 iken sonuçlarda %3,2 çıkıverdi. Çevre durum raporlarını incelediğimizde boş maalesef. Şimdi bisiklet yolu ve yürüyüş yolları yapma, emisyon kontrolü sağlamak, kirlilik etkenini sağlıklı bir atık yönetimi sistemi ile minimize etmek ve toz oluşumunu önleyecek çalışmalar yapmak gerektiğini düşünüyorum.