Temiz hava eylem planı

Çağla Filiz

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Temiz hava eylem planı ile ilgili bir yazı geldi. Nasıl hazırlanır elinde örnek olan var mı ?
Bursada çalışıyorum Burs Temiz Hava Eylem Planına Bursa İl Çevre Müd. sitesinden ulaşamıyorum :kötü:
:aglyrmngaa:
 

Melis K.

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
Ekte yer alan genelge kapsamında talep edilmiş sanırım.
Bu genelge için Bakanlık bir dönem şablon yayımlamıştı. Size yardımcı olabilir.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

Ekli dosyalar

  • HAVA KALİTESİ DEĞERLENDİRME VE YÖNETİMİ GENELGESİ.PDF
    3.7 MB · Görüntüleme: 98
  • THEP HAZIRLAMA ŞABLONU.doc
    7.8 MB · Görüntüleme: 115
KS
Çağla Filiz

Çağla Filiz

Kayıtlı Kullanıcı
Kirliliği yüksek olan iller belirlenmiş her il müdürlüğü bir eylem planı hazırlayıp sunmuş firmalarda bu eylem planında yazan uygulamarı proje halinde sunacaklarmış @Aybike Sarıçiçek

@Melis Kara Şablonu inceledim ama firma bazında nasıl uygulama yapacağımı anlamadım hesaplamalar var tablolar var çok karışık geldi ilk defa gördüm arkadaşlara sordum ama bilen yok :oops: İl Çevre Müd. sitesinde Bursa Temiz Hava Eylem Planını bulabilirsiniz yazmışlar bakıyorum bursa harici konya bile var Bursanınki yok sitede

@Mine Üçvet yazının tamamı için teşekkür ederim ulaşamamıştım:rolleyes:

@Gülin Ç. arkadaşlara haber verdim ne yapacağını anlayan olduğunda yazarım :kötü:
o_O;)
 

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
ben planı sitede bulup inceledim, fakat burada önlemler yazılmış, biz bu önlemlerden bize uygun olanları alarak bir rapor mu yazacağız, ya da planımız yoksa bir şey yapmayacak mıyız acaba. ben ilk okuduğumda o şekilde anlamıştım, 6 - 6.2 -6.3 teki teknikler konusunda yapılması planlanan veya yapılan projelere yönelik bilgileri bize 3 ay içerisinde gönderin denmiş. bu şekilde planlama ve proje yoksa o zaman bir şey yapmamıza gerek yok diye düşünüyorum ben.

ne yapılması gerektiği hakkında bir fikri olan var mı arkadaşlar? ben müdürlüğe ulaşamadım...
 
KS
Çağla Filiz

Çağla Filiz

Kayıtlı Kullanıcı
@shalic bende araştırıyorum hala. Taslak plan var ancak hangi önlemleri uygulıycaz ona dair mi bir plan yapılacak bilemedim. Zaman daralıyor :agla:
 

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
ben arıyorum, kimseye ulaşamıyorum. ama zannedersem ilgili planda verilen örnek enlemleri uygulayan veya başka emisyon azaltım projeleri olan firmalar bunları yazarak gönderecek. benim firmamda böyle projeler bulunmadığından herhangi bir şey yapmayı planlamıyorum.
 

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün Çevre Müdürlüğü'nden yazıyı yazan memurla görüştüm, kısa bir rapor olacakmış, tesisin bilgileri yazacak ve emisyon azaltılması ile ilgili yapılacak çalışmalar, önlemler ve hangi tarihe kadar yapılacağı ile ilgili bilgiler yer alacakmış.
 

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
mine hanım merhaba,

emisyon azaltımına ilişkin planlanan herhangi bir proje yok ise de bir şeyler yazıp göndermek gerekli midir?
 

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, emisyon azaltımı ile ilgili proje olmaması tesisinizde eksik birşey olmamasından kaynaklanıyorsa bilemiyorum ama bence bir plan oluşturulup emisyonlarla ilgili mevcut durumda yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı yazmanızda fayda var diye düşünüyorum.
 

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
faaliyetimiz madencilik dolayısıyla emsiyon için yapmak zorunda olduğumuz şeyler var mesela kırıcıların üstünü kapatma, su püskürtme sistemlerini sağlamak gibi zaten bunlar olmazsa çevre izni vermiyorlar, buna ek olarak zaten yapabileceğimiz bir teknoloji bizim için yok o yüzden napsam bilemedim belki benimde ulaşabilmem lazım. siz nasıl ulaştınız?
 

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bizimde genelde madencilik sektörü, etrafta ağaçlandırma yapılması, yollarda tozumanın önlenmesi ile ilgili birşeyler ekleyebilirsiniz, yollar asfalt mı, sulama araçlarla mı yapılıyor sayısı artırılabilir ya da yoksa yollarda su püskürtme sistemleri yapılabilir. Biz Bursadayız, o yüzden yazıyı yazan kişiyle görüştüm, bunlardan bahsetti.
 

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
bizde Bursa'dayız. sizin tavsiyeleriniz mantıklı yani teknolojik önlemler ve projeler yok ama sulama tankerlerin sayısının artması, ağaçlandırmanın artması gibi şeyleri artıracağız denilebilir. teşekkürler. peki siz yazmayı düşünüyor musunuz?
 
Üst