• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Temiz hava eylem planı

Çağla Filiz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
group şirketi
Arkadaşlar Temiz hava eylem planı ile ilgili bir yazı geldi. Nasıl hazırlanır elinde örnek olan var mı ?
Bursada çalışıyorum Burs Temiz Hava Eylem Planına Bursa İl Çevre Müd. sitesinden ulaşamıyorum :kötü:
:aglyrmngaa:

Merhaba,
Ekte yer alan genelge kapsamında talep edilmiş sanırım.
Bu genelge için Bakanlık bir dönem şablon yayımlamıştı. Size yardımcı olabilir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• HAVA KALİTESİ DEĞERLENDİRME VE YÖNETİMİ GENELGESİ.PDF
    3.7 MB · Görüntüleme: 103
  • THEP HAZIRLAMA ŞABLONU.doc
    7.8 MB · Görüntüleme: 120
Kirliliği yüksek olan iller belirlenmiş her il müdürlüğü bir eylem planı hazırlayıp sunmuş firmalarda bu eylem planında yazan uygulamarı proje halinde sunacaklarmış @Aybike Sarıçiçek

@Melis Kara Şablonu inceledim ama firma bazında nasıl uygulama yapacağımı anlamadım hesaplamalar var tablolar var çok karışık geldi ilk defa gördüm arkadaşlara sordum ama bilen yok :oops: İl Çevre Müd. sitesinde Bursa Temiz Hava Eylem Planını bulabilirsiniz yazmışlar bakıyorum bursa harici konya bile var Bursanınki yok sitede

@Mine Üçvet yazının tamamı için teşekkür ederim ulaşamamıştım:rolleyes:

@Gülin Ç. arkadaşlara haber verdim ne yapacağını anlayan olduğunda yazarım :kötü:
o_O;)

ben planı sitede bulup inceledim, fakat burada önlemler yazılmış, biz bu önlemlerden bize uygun olanları alarak bir rapor mu yazacağız, ya da planımız yoksa bir şey yapmayacak mıyız acaba. ben ilk okuduğumda o şekilde anlamıştım, 6 - 6.2 -6.3 teki teknikler konusunda yapılması planlanan veya yapılan projelere yönelik bilgileri bize 3 ay içerisinde gönderin denmiş. bu şekilde planlama ve proje yoksa o zaman bir şey yapmamıza gerek yok diye düşünüyorum ben.

ne yapılması gerektiği hakkında bir fikri olan var mı arkadaşlar? ben müdürlüğe ulaşamadım...

ben arıyorum, kimseye ulaşamıyorum. ama zannedersem ilgili planda verilen örnek enlemleri uygulayan veya başka emisyon azaltım projeleri olan firmalar bunları yazarak gönderecek. benim firmamda böyle projeler bulunmadığından herhangi bir şey yapmayı planlamıyorum.

Bugün Çevre Müdürlüğü'nden yazıyı yazan memurla görüştüm, kısa bir rapor olacakmış, tesisin bilgileri yazacak ve emisyon azaltılması ile ilgili yapılacak çalışmalar, önlemler ve hangi tarihe kadar yapılacağı ile ilgili bilgiler yer alacakmış.

mine hanım merhaba,

emisyon azaltımına ilişkin planlanan herhangi bir proje yok ise de bir şeyler yazıp göndermek gerekli midir?

Merhaba, emisyon azaltımı ile ilgili proje olmaması tesisinizde eksik birşey olmamasından kaynaklanıyorsa bilemiyorum ama bence bir plan oluşturulup emisyonlarla ilgili mevcut durumda yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı yazmanızda fayda var diye düşünüyorum.

faaliyetimiz madencilik dolayısıyla emsiyon için yapmak zorunda olduğumuz şeyler var mesela kırıcıların üstünü kapatma, su püskürtme sistemlerini sağlamak gibi zaten bunlar olmazsa çevre izni vermiyorlar, buna ek olarak zaten yapabileceğimiz bir teknoloji bizim için yok o yüzden napsam bilemedim belki benimde ulaşabilmem lazım. siz nasıl ulaştınız?

Bizimde genelde madencilik sektörü, etrafta ağaçlandırma yapılması, yollarda tozumanın önlenmesi ile ilgili birşeyler ekleyebilirsiniz, yollar asfalt mı, sulama araçlarla mı yapılıyor sayısı artırılabilir ya da yoksa yollarda su püskürtme sistemleri yapılabilir. Biz Bursadayız, o yüzden yazıyı yazan kişiyle görüştüm, bunlardan bahsetti.

bizde Bursa'dayız. sizin tavsiyeleriniz mantıklı yani teknolojik önlemler ve projeler yok ama sulama tankerlerin sayısının artması, ağaçlandırmanın artması gibi şeyleri artıracağız denilebilir. teşekkürler. peki siz yazmayı düşünüyor musunuz?