Tesis Çöken Toz ve PM 10 ölçümleri

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
Merhaba,

Beton Santrali tesisimizde yığma ve taş tozu depolaması yapmaktayız.Çevre İzni kapsamında imisyon ölçümü yapılması istenmiştir. Melbes üzerinden çöken toz iki nokta ve pm 10 4 nokta olarak başvurumu gerçekleştirdim.Atanan laboratuvar modelleme ve çöken toz 2 nokta daha eklemem gerektiğini söyledi.Yönetmeliği inceliyorum fakat modelleme ve neden 2 nokta daha eklenmesi gerektiği konusunda herhangi bir şey bulamıyorum. Yönetmelikte noktalar neye göre belirleniyor veya modelleme çalışması için yönetmeliğe göre nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı?

Laboratuvarla bu konuda zaman zaman doğru yönlendirmiyorlar bazen malesef. Sanayi kaynaklı hava kirliliği K.Y ekinde bu konu da bahsediyor fakat tam olarak bir şey çıkaramadım.

Şimdiden teşekkürler

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
Skhkky ek 2 de tablo 2.1 de toz kg/saat cinsinden veriyor sizin kütlesel debi hesabı yapılınca eğer ki 1'i aşarsa 4 nokta çökentoz isteniyor aşmaz ise 2 noktada yapılmaktadır ...
Mesaj otomatik birleştirildi:

pm10 en az bakanlık tarafından 3 nokta istenmektedir. kapasite raporunuzdan kütlesel debi hesabından 2 yada 4 nokta kararı veriliyor tesis büyük mü ?

KS
M

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
Ferhat Bey öncelikli olarak teşekkür ederim.

Tesisimiz küçük bir tesis, uygunluk aşamasında tozumayı önlemek amacıyla yığma malzemelerimizin 3 tarafını kapatmamızı ve pulvarize sistem istemişti İl Müdürlüğü, bunları yaptık ve GFB aldık. Sadece tozuma yapabilecek 2 malzememiz var onlarında şuan üzeri kapalı.Modelleme çalışmasının amacı raporlama da kullanılması mıdır?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
siz bence laboratuvara kapasite raporunu gönderin kütlesel debisini hesaplasınlar olmadı yardımcı olurum bende 1 kg/saati aşması halinde 4 nokta aşmaz ise 2 nokta genelde tecrübelerime dayanarak söylüyorum hazır beton büyük değilse kapasite olarak genelde 2 nokta çıkar

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
Yıllık üretim kapasitesi 61.139.520 kg'dır.Bilmiyorum burdan bir yorum yapabilir misiniz.Fakat ben laboratuvarla yine bu konuyu konuşacağım.Eğer 2 nokta olarak karar kılınırsa modelleme yapılmaması konusunda İl müdürlüğü ile görüşülebilir mi?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
@Meltem AYAZ il müdürlüğüne diyebilirsiniz SKHKKY de sadece 4 nokta için modelleme istenmektedir. bana özelde iş akım şeması ve kapasite raporunu atarsanız hal edebilirim kaç çıkar diye ..

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
modelleme sadece 4 nokta çıktığı zaman yapılır ... 2 nokta olması halinde modelleme istenmiyor ha şöyle 2 nota olmasına rağmen bazı il müdürlükleri gene isteyebiliyor modellemede pm10 ve çökentoz modellemeleri bulunmaktadır ...

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba,

Beton Santrali tesisimizde yığma ve taş tozu depolaması yapmaktayız.Çevre İzni kapsamında imisyon ölçümü yapılması istenmiştir. Melbes üzerinden çöken toz iki nokta ve pm 10 4 nokta olarak başvurumu gerçekleştirdim.Atanan laboratuvar modelleme ve çöken toz 2 nokta daha eklemem gerektiğini söyledi.Yönetmeliği inceliyorum fakat modelleme ve neden 2 nokta daha eklenmesi gerektiği konusunda herhangi bir şey bulamıyorum. Yönetmelikte noktalar neye göre belirleniyor veya modelleme çalışması için yönetmeliğe göre nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı?

Laboratuvarla bu konuda zaman zaman doğru yönlendirmiyorlar bazen malesef. Sanayi kaynaklı hava kirliliği K.Y ekinde bu konu da bahsediyor fakat tam olarak bir şey çıkaramadım.

Şimdiden teşekkürler
Meltem Hanım Merhaba, ben de hazır beton santralinde çalışıyorum. Tesisin kapasitesi ve büyüklüğüne göre PM 10 3 veya 4 nokta da çöken toz ise kullanılan hammadde eğer 1 kg/saat'i geçiyorsa Ferhat Bey'in dediği gibi 4 nokta da çöken toz ölçümü yapılması gerekir. Çöken toz ölçümünde de tesisin büyüklüğü ve kapasitesi dikkate alınır. Bazı il çevre müdürlükleri çöken toz ölçümü için nokta sayısını 2 olarak kabul ediyor. SKHKKY ek maddesinde şöyle bir ibare geçmektedir:

Çöken toz ölçümü sırasında; tesis inceleme alanı içinde en az 2 (iki) ölçüm noktasında, hakim rüzgar yönü de dikkate alınarak yapılır. Aynı bölgede toz emisyonuna neden olan başka kaynakların da bulunması durumunda ölçüm noktası sayısı tesis dışındaki diğer kaynakların katkılarının belirlenmesi için attırılabilir. Ölçüm süresi birer aylık 2 (iki) ölçüm olup, toplam 2 (iki) aydır. Aylık olarak bulunacak değerler gün sayısına bölünerek bir günde çöken ortalama toz miktarı hesaplanır.

Bence bağlı bulunduğunuz ilin çevre müdürlüğü ile irtibata geçmenizde fayda var.

KS
M

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
Olgaç Bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

İl Müdürlüğündeki personel ile bu konu hakkında görüştüm ama anladığım kadarıyla bu konu ile ilgili fazla bir bilgisi yok.Bana laboratuvar neyi uygun görürse gibi bir cevap aldım,o yüzden şuan için benim belirlemem gerekli oldu.Anladığım kadarıyla hammadde 1 kg/saat geçiyors 4 nokta seçilmesi gerekli olacak

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Aynen öle. Ferhat Bey'in dediği gibi 1 kg/saat'i geçiyorsa 4 nokta da çöken toz ölçümü yaptırmanız gerekir. Kullanmış olduğunuz agrega, çakıl vb. hammaddelerin kapasitesini hesaplayın. :) Rica ederim.

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
Kütlesel debi hesaplamaları ile ilgili çıkan toz maddelleri ,
iş akım şeması,
ve kapasite raporundan hesaplama yapılıyor ...

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
Laboratuvardan kütlesel debi hesabı yaptırabilir miyiz? Benden bu 4 nokta olarak talep edildiğinde kapasite raporunu veya iş akış şeması istenmedi sadece tesis alanının kml görüntüsü istendi. Onun üzerinden bir yorum yaptılar o zaman bu doğru bir yorum yapılmadığını göstermekte?

Önceki cevapları görüntüle…

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
@FERHAT ELÇİ aslında hesaplamayı nasıl yaptığınızı görmek istemiştim ama bir dahaki sefere heralde :)

e.y.uludag

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
@adnnf hesaplamanın nasıl yapıldığını raporlarda görebilirsiniz. @FERHAT ELÇİ benim size tek sorum patlatmalar hakkında olacak yılda 1 patlatma yapan ile her ay patlatma yapanın toz hesabı aynı mı oluyor?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
hesaplama için kapasite raporu ve iş akımı gibi dosyalara ihtiyaç duyuluyor firma gizliliği açısından şöyle anlatsam daha iyi olacak...

1) kapasite raporunda bulunan toz kaynakları belirlenir (çakıl,kum,agrega v.b ...) bunların miktarları toplanır yani ton cinsinden tabi
2) firmanın çalıştığı gün sayısı ve saat miktarı öğrenilirr (genelde 300 gün 8 saat yada 270 gün 8 saat gibi)
3) bu toplanan ton cinsindan mikat yıllığa sonra saatliğe çevrilir...
4) iş akım şemasından aşamalara bakılır stok sahası metrekaresi , stok ile bunker ve bunker ile çıkış yeri mesafesi gibi aşamalardan geçiyorsa kamyon nereden geçiyorsa ve ayrıca kamyon kapasitesi 20 yada 25 hesaplanır ..
5)daha sonrasında ise firmada hangi işlemler yapılıyorsa boşaltma,yükleme,depolama,nakliye gibi olaylar iş akımdan detaylı bakılır bunlar skhkky de bulunan katsayı ile çarpılıp toplanır kontrollü yada kontrolsüz hesaplanır
6) ontollü ve kontrolsüz olrak ayrı ayrı hesaplama yapılıp tablo 2.1 toz sınır değeri 1 kg/saati aşarsa 3 nokta pm10 ve 4 nokta çökentoz kararı çıkar ve modelleme yapılır... yok eğer geçmiyor ise 3 nota pm10 ve 2 nokta çökentoz modelleme gerek kalmıyor(il çevre bazen isteyebiliyor modelleme)

elinizde örnek rapor var ise anlattığıma benzer hessaplama işlemi bulunur ...

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Merhabalar,

Kütlesel debi hesabında kontrolsüz olarak hesaplama neden yapılır ? Bir önceki raporumuzda yokken bu seferki rapor için firma böyle bir hesaplama yapmış.

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
dediğiniz olabiliyor biraz laboratuvarın işten kaçması olabiliyor şimdi bu kontrollü hesaplama dediğimiz skhkky de katsayıları fatklı kontrollü yani kamyonların üstü kapalı olması, bantların üstü kapalı olması yada pülvarize su kullanımı gibi tedbirler varken kaç çıkar ve tedbir yokken kontrolsüz iken kaç çıkar diye hesaplama yapılır bizler kontrollüyü baz alıyoruz çünkü çoğu firmalarda bahsettiğim sulama yada başka önlemler alıyor faat bazı patlatma yapan firmalarda bu sefer ikisinide hesaplayıp karşılaştırma yapıyoruz sonunda patlatma var ise her türlü iki sonuçta yüksek çıkıyor hesaplamaları ve kontrollü olarak baz alınsa bile değerlendirmesi yüksek değer üzerinden oluyor ..

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Cevabınız için teşekkürler. Peki kontrolsüzde yüksek çıkan değer Bakanlığa beyan ediliyor mu firma tarafından ?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
@H.Yet raporlamalarda kontrollü ve kontrolsüz hesaplamaları mutlaka bulunması gerekiyor ..
Mesaj otomatik birleştirildi:

hesapalama yüksek çıkarsa burda cezai yaptırım olmuyor sadece ölçüm adedi değiştiriyor ..

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
@eyuludag hesapalama işlemleri aynı fakat miktarlar farklı oluyor... patlatma yapılan firmada gene kütlesel debi hesabında bu sefer patlatma da ekleniyor ve modelleme yapılması gerekiyor çökentoz -pm10 için ve patlatmadan kaynaklı modelleme gerekiyor raporda ..

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
arkadaşlar merhaba, bir tesisimiz için daha önce çalışmış olduğu danışmanlık firması tarafından çevre izni kapsamında emisyon ölçüm raporu başvurusu yapılmış ancak başvuruda ve ölçümde parametreler eksik olarak sonuç çıkmış. Bu durumu siz daha önce yaşadınız mı ? Yaşadıysanız nasıl bir çözüm buldunuz ?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
bunun için bakanlığa ve il çevreye yazı yazın tekrar ölçüm yapılacaktır teknik sorun kimden kaynaklanıyor ise .. örneğin lab dan kaynaklanıyor ise labdan tekrar eksiksiz ölçüm istenir yada fabrika tekrar başvuru yapıp ölçüm istenecek ...

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
@FERHAT ELÇİ bana söylenene göre lab. bilgi vermiş ancak firma istememiş, bu durumda biz tekrar başvuru yapmalıyız sanırım?

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Sayın Arkadaşlar daha önce melbes başvurusunu laboratuvar görevlendirldikten sonra iptal eden var mı ? Varsa bu durum nasıl gerçekleşiyor ne gerekiyor yardımcı olabilir mi?

FERHAT ELÇİ

Haberci Grup Lideri
Haberci Grubu
Firma
İŞSİZ
yanlış bilmiyor isem atanan ilk laboratuvarı reddetme hakı var sonra ki gelecek laboratuvarı reddetme hakkı doğmuyor ..

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
@Olgaç Sürmelihindi ölçümü komple iptal etmesi için ne yapılması gerekiyor dilekçe mi yazılıyor yazılıyorsa nereye göndermek gerekiyor ?

Meltem AYAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Leon Çevre Müh.
@adnnf bir dilekçe oluşturuluyor iptal sebebinizi içeren daha sonra firma altına kaşe-imza yapıyor ve melbes@csb.gov.tr adresine bu dilekçeyi iletmeniz gereklidir.İptal ancak bu şekilde sağlanıyor.sadece mail atılması yeterli olmuyor bakanlık firmanın kaşe-imzası bulunan bir dilekçe istiyor.

Cem_B

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlık
melbes mail adresine ölçüm iptal etme sebebini yazarsanız atanan lab. iptal ediliyor.

adnnf

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Cem Bey, Meltem Hanımın dediği gibi dilekçe yazılması istendi bizden de.

MBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
@adnnf Merhabalar,
Dilekçe örneği var mı acaba?
Bir de yılda kaç kere iptal ettirme hakkımız var?

taha yasin karataş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Merhabalar bir firmamıza çöken toz ppm ölçümü yapıcaz melbes üzerinden başvuru yapmak istediğiniz kapsamı seçiniz yazıyor orayı ne seçmeliyim

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
madkim maden
merhaba arkadaşlar,

emisyon teyit ölçümlerinde, rapor tarihinde en az iki ay önce çöken toz ölçümlerinin kurulması gerekiyor, peki melbesten başvuru işlemlerini ne zaman başlatmak doğru olan?. rapor tarihim 2018 Haziran Ayı ise benim melbese giriş yapma tarihim mart ayı mı olmalı?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Seda Hanım Merhaba,

Emisyon ölçüm başlangıç tarihini baz alarak 1 ay önceden başlatabilirsiniz. Rapor tarihiniz diyelim ki 01.06.2018. Tahmini olarak emisyon ölçüm başlangıç tarihi 01.03.2018 diyelim. Sizin melbes şubat tarihinde talep oluşturarak ölçümleri başlatmanız gerekir. Ben öyle yapıyorum.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@kubraeren Mine hanımın dediği gibi ölçüm tarihini baz alarak en az 45 gün önceden başlatılması gerekir. Naçizane tavsiyem 2 ay önceden melbesten talep oluşturun. Bazen laboratuvarların işleri yoğun olabiliyor.

Mine Erarslan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YEŞİL DOĞA MÜH. DAN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.

İzne tabi tesislerin Emisyon Teyit ölçümleri yaptırma periyotlarının önceden bilinmesine rağmen tesisler veya danışman firmalarca bu taleplerin son ana bırakıldığı, daha sonra Bakanlığımıza ve atanan laboratuvarlara kısa süre içerisinde ölçüm yapılması taleplerinin iletildiği görülmüştür.
Emisyon Teyit ölçümlerinin zamanında yapılabilmesi için ölçüm taleplerinin; ilk ölçümün istendiği tarihten (tesisin büyüklüğü ve ölçülecek parametreler gibi hususlar ilgililerce dikkate alınarak) en az 45 gün önce MELBES sisteminden oluşturulması gerekmektedir.
Atanan laboratuvarların, atama tarihinden itibaren işletme ile görüşerek 30 gün içinde ilk ölçümlere başlaması gerekmektedir. İş yoğunluğundan bu ölçümü yapamayacak laboratuvarın işi kabul etmemesi/Red etmesi gereklidir. İş yoğunluğu ve tesisin uzaklığı gibi nedenlerle laboratuvarların iptal talepleri kabul edilemeyecek olup, atanan işin laboratuvar tarafından Red edilmesi gereklidir.
İlgililer önemle duyurulur.

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
madkim maden
ölçümlerin başlama tarihini baz alarak bir ay öncesinde kalmak güvenli diyorsunuz, teşekkür ederim:) daha önce laboratuvar ile planlama yapıyorduk, melbes ile ilgili bir sistemsel gecikme ya da aksilik yaşanıyor mu peki?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Siz garantiye alın ve en az 1 ay önceden başlatın. Melbes üzerinden herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Ancak laboratuvar atandığında siz onları arayarak sıkıştırın. Bazen ölçümleri işlerinin yoğunluğundan dolayı geç başlatabiliyorlar.

taha yasin karataş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Merhabalar bir firmamıza ölçüm için başvuru yaptık yalnız gelen ölçüm firmamsıyla bizim firmamız bazı nedenlerle anlaşamadılar ölçümün iptalini istıyorlar. ölçüm firması ceza puanından dolayı iptal edemeklerini söyluyorlar biz nasıl kendimiz ölçümü iptal edebiliriz acaba? Bundan dolayı kaynaklanan bir sıkıntı olurmu?

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
@taha yasin karataş melbes üzerinden yapılan başvuruları siz iptal edemiyorsunuz.(sisteme son girdiğimde öyleydi). Laboratuvar iptal edebiliyormu bilgim yok. İşin içinden çıkamazsanız bakanlığa sistem üzerinden başvuru yaparak çözüm bulabilirsiniz.

GKSN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜN-LAB
Anlaşamama nedenleri parasal ise boşuna uğraşmayın derim, bakanlık iptal etmez.
İlk ölçüm laboratuvara düştüğünde laboratuvarın red etme durumunda veya 24 saat içinde onaylamama durumunda iş o laboratuvardan alınıp başka laboratuvara verilir(bu durumu tesis göremez, tesis; lab onayladıktan sonra görebilir).
Mahkemelik boyutunda bir durum var ise durumu melbes@csb.gov.tr mail adresine detaylı bir şekilde yazıp var ise belgeleri ile gönderin. Bu şekilde iptal olabilir.
Tesis illa iptal etmek istiyorum diyorsa tesis üretimini geçici olarak (4 ay kadar diye biliyorum) durdurarak Laboratuvara üretimi durdurduğuna dair yazıyı yollayarak, Laboratuvar yazıyı alıp bakanlığa yollayıp iptal edebilir. Bu da büyük bir zarara mal olabilir tesis için. Ki bu olsa bile yeni ölçüm talebinde yine aynı lab. atanmayacağı kesin değil :).

taha yasin karataş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
Çöken toz ve ppm ölçümünde parametre seçimi hangisini seçmem gerekiyor? noktaları girip seçicem ama pmm ve çöken toz tam ismini bulamadım çöken toz parametre listesinde?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Taha Bey Merhaba,

İmisyon parametresi ekle seçeneğini seçerek Çöken Toz (Aylık), Çevre Havasında PM10 Örnekleme ve Tayin ve Hava Kalitesi modellemesi (Alan ve Çizgisel Kaynak) seçeceksiniz.

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
.
Çöken toz 2 aylık ölçüm olduğundan her bir nokta için çöken tozu 2 adet seçmelisiniz. Örneğin 3 noktadan çöken toz olacaksa
çöken toz(aylık) = 6 adet olmalı.