Tesis içi boyahane

orangehead026

Daimi üye
Kayıt
11 Kasım 2017
Başlık
15
Mesaj
117
Tepki
76
Şehir
Kocaeli
Mezuniyet
2015—16
Merhabalar,
Arkadaşlar bir tesisimin içerisinde boyahane mevcut 3 tarafı kapalı bi tarafı açık ve içeride havalandırma dair hiçbir şey yok sadece havadaki ucusan boyalar cıkması için bir fan koymuşlar. Tesis yetkilisine buranın bu şekilde olamacagını ve bir denetim sırasında sıkıntı cıkacagını cezai işlem uygulanableceği konusunda rapor sundum. Fakat Onları bu işi düzeltmek için aktif karbon filtre sistemlerine ve boyahanede ne gibi sistemler yaptırabilirim bunlar hakkında ayrıca bir çalışma yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Püskürme olarak boya yapılmakta. Gelen teneke kutularının boyanması ve amblem yapılması bulunmakta. Tesis direk boyahane değil sadece üretimin bir bolumunun kapatılmasıyla boyahane oluşturulmuştur.

Değerli önerilerinizi beklemekteyim.
İyi çalışmalar.
 

Hilal Aydın

Daimi üye
Kayıt
26 Kasım 2015
Başlık
1
Mesaj
31
Tepki
7
Şehir
İstanbul
@orangehead026

Merhaba,

Öncelikle yaş boya mı kullanıyorsunuz toz boya mı?
 

ÇvRCiMüHeNDiS

Daimi üye
Kayıt
1 Ekim 2013
Başlık
1
Mesaj
34
Tepki
17
@Hilal Aydın bende bu konuyla ilgili bir araştırma yapıyorum. Danışmanlığını yaptığımız bir firmada beton köşk boyaması yapılıyor. Toz değil tamamen su bazlı boya kullanılıyor. Solvent içerikli olanlar da var. çalışma sahasının yarısını kaplayacak şekilde boyama yapmak için ayırmışlar. Ama tavana kadar değil sac malzeme ile yarıya kadar kapatılmış. Dolayısla boya kokusu diğer alanlarda da hissediliyor.

Boya yapılacak alanın tamamen kapatılması mı gerekmektedir?
Boyama yapılan alanda ne tür bir havalandırma sistemi kurulması gerekir?

Yönetmelik de ilgili maddeyi bulamadım.

Yardımcı olabilir misiniz ?
 

Hilal Aydın

Daimi üye
Kayıt
26 Kasım 2015
Başlık
1
Mesaj
31
Tepki
7
Şehir
İstanbul
@ÇvRCiMüHeNDiS
Merhaba,

Konuyla ilgili yönetmelik kısmında benim de net bir fikrim yok doğrusu. Fakat eski çalıştığım frmada boyama alanı bir kabin içine alınıyor, boyahane tesisleri kuruluyor ve havalandırması yapılıyordu. Bu şekilde herhangi bir koku problemi olmuyordu. Endüstriyel boyahane kuran firmalardan bilgi alabilirsiniz aslında. Yönetmelikle ilgili kısmını bilebilirler.
 

orangehead026

Daimi üye
Kayıt
11 Kasım 2017
Başlık
15
Mesaj
117
Tepki
76
Şehir
Kocaeli
Mezuniyet
2015—16
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #6
@Hilal Aydın
Yaş boya kullanılmakta püskürtmeli olarak boyanmaktadır.

Arkadaşlar bu boyuma kabini ile ilgili olarak ne yapmam gerekli ?

raporlara yazıyorum boyama kabinin kapalı olması gerektiği bacanın dikey çıkışlı olmasını falan.

başka ne yapmam gerkeli ?

@Hilal Aydın

Yaş boya kullanılıyor ve püskürtmeli bir şekilde malzeme boyanıyor. aslında ilkel yöntemle bir baca yapılıp bacanın çıkışı IBC tanka verilmiş durumda.
Fakat içerisinin havalandırılması için çeker fan ters bağlanmış. Fan dışarıdan hava almak yerine içerdeki havayı dışarıya veriyor ve haliyle havayla temas eden boya dışarıya çıkıyor.

Onu hallettirdim. Temiz hava için fanı ters çevirttirdim. fakat bunlar yeterli olarak gelmiyor bana ve burada halen bir tozuma meydana geliyor. IBC tanktaki suyun içerisine tozuma yapan boyalar gidiyor fakat ortam havalandırması gerekiyor. Veya IBC tanka bağlı olan bacanın ön tarafına içerdeki tozumayı IBC içerisine verecek bir tane fan taktırsam uygun olur mu? ilkel yönteme devam gibi görünmekte.
 
Yukarı Alt