• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

tıbbi atık yönetimi

Fatma A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
atık yönetimi
selamlar bir şehrin tıbbi atık yönetimini nasıl yapardınız hangi mevzuatlara hakim olup hangi pratik takipleri sağlardınız önerilerinizi ve tecrübelerinizi merak ediyorum saygılar

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ftmnyz
Merhaba,

Aşağıdaki yönetmelikler tıbbi atıklarınızı birebir ilgilendiren yönetmeliklerdir:
1- Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği:

2- Atık Yönetimi Yönetmeliği:

Bu ikisi sayesinde Tıbbi Atıklarınızı nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olursunuz. Benzer konular yine forumumuzda mevcut.

Tıbbi Atık Yönetim Planı

formaldehit içerisinde bidonlara konulmuş patolojik atıkların atık kodu ne olmalı sizce ve tıbbi atık mı tehlikeli atık kapsamında mı değerlendirirsiniz?

patolojik atıklar 180102 koduyla fakat ben formaldehit sıvısında olduğu için 180106 ile tehlikeli atık kapsamında olup olmama ihtimali üzerine düşünmekteyim

16 01 06 atık kodu kullanılan ilaç vb. maddelerden kaynaklı atıklar için geçerli olur. Siz patolojik atıkları yukarı da görseli yer alan kaplarda biriktirmeniz gerekir. Tehlikeli maddelerle kontamine olmuş bir kapta biriktirmeseniz iyi olur.

180106 açıklaması "Tehlikeli maddeler içeren ya da tehlikeli maddelerden oluşan kimyasallar" şeklinde ben bunu formaldehitle kontamine olduğu için patolojik atıklar içinde düşündüm ki hastane bidonlara koymuş normalde tıbbi atıklar katı veya katılaştırılmış olmalı biz bertaraf tesisiyiz atığı hangi kategoride almamız gerektiğiyle ilgili kararsızım ki yüksek ısıda patlama ihtimali var bunun sınır değerini ve miktarı konusunda bilgim yetersiz olsa da...

@ftmnyz Üstadım, bidonların içerisinde formaldehit kimyasalı varsa ve atıl durumdaysa bu tür atıkları 18 01 06 atık kodu ile verebilirsiniz. Eğer bidon içerisinde formaldehit veya başka bir kimyasalın kalıntısı var ise 15 01 10 atık kodu ile vermeniz gerekir. Patolojik atıkları ise 18 01 03 atık kodu ile vermeniz gerekir.

@ftmnyz @Olgaç Sürmelihindi kesinlikle haklı atık kodları konusunda daha genel yazmak gerekirse tehlikeli kimyasallarla kontamine olmuş patolojik atık bertarafı olduğu için 18 01 03 kodu geçerli, 18 01 06 kodu açıklamada olduğu gibi kimyasal bertarafı konusu...
[automerge]1577257216[/automerge]
@ftmnyz enfeksiyon riski taşıdığı için 18 01 03 geçerli, üstadım daha iyi bilir fakat 18 01 02 kodu kopan, kesilen uzuvlar değil mi ?

@Gürkan Güslü estağfirullah...cerrahi işlem sonucu oluşan atık patolojik atıksa zaten uzuvlar vs bu kapsamda değerlendirilmemeli mi ki zaten 18 01 ile tıbbi atık olduğu aşikar...